پیش بینی قیمت خودرو در سال 98

پیش بینی قیمت خودرو در سال 98

پیش بینی قیمت خودرو های داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.

پیش بینی قیمت خودروهای داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد، ولی به گفته خیلی از کارشناسان قیمت خودروهای داخلی در سال 97 برای سال بعد هم ثابت می‌ماند.

از اوایل سال 97 نوسانات بازار ارز بر قطعات خودرو و مواد اولیه آن تأثیرگذار بود و موجب روند صعودی قیمت خودروهای داخلی شد و تاکنون قیمت این خودروها 2 تا 3 برابر شده است. فعالان بازار تأکید دارند خریداری در بازار نیست، هر چند تعداد فروشنده‌ها اندک است، اما خریداران باز هم کمتر از این میزان هستند. طی چند ماه اخیر معاملات این خودروها ناگهان با رکودی سخت مواجه شد و این مسئله باعث شده تا قیمت خودروهای وارداتی به کمترین میزان خود برسد؛ بنابراین شاید حالا بهترین موقعیت برای خرید خودروهای وارداتی باشد.

قیمت خودرو ارزان‌تر از قیمت‌های کنونی نمی‌شود

محمدرضا طاهایی، کارشناس صنعت خودرو گفت: قیمت خودرو در سال 98 نمی‌تواند از قیمت‌های کنونی پایین‌تر بیاید، چون که نرخ ارز خیلی وقت است که ثبات ندارد و این موضوع بر مواد اولیه تأثیرگذار است و به تبع بر قیمت خودرو هم تأثیر می‌گذارد.

طاهایی افزود: طبق قرار مجلس و وزارت صمت تعیین شد؛ عرضه محصولات انجام گیرد و تمام تعهدهای خودروسازان عملی شود، ولی به هرحال باز هم تقاضا انجام می‌گیرد و قیمت‌ها مورد چالش قرار می‌گیرند.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: پیش‌بینی‌ها در خصوص قیمت ارز در سال 98 با چالش‌های متفاوتی مواجه است و به طور طبیعی هر کاهش یا افزایشی بر قیمت بازار خودرو هم تأثیر دارد و در سال جدید طبق بررسی‌ها نباید انتظار کاهش قیمت خودرو را داشت.

تقاضای جدیدی از طرف 2 گروه خودروسازی کشور نباید انجام گیرد

حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: خواسته نمایندگان مجلس از خودروسازان در نشست‌های آخر سال 97 اجرای تعهدات قبلی است و قرار شد تقاضای جدیدی از طرف 2 گروه خودروسازی کشور انجام نشود. افزایش کیفیت خودروهای داخلی باید در دستور کار قرار گیرد و این موضوع حق اصلی مردم به عنوان مصرف‌کننده است.

گرمابی افزود: صنعت خودروسازی ایران با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند که اصلی‌ترین آن، حضور پررنگ دولت در این خودروسازی‌هاست که یکی از فاکتورهای مهم در برون رفت از چالش‌های این صنعت است. اکثر متولیان دولتی صنعت خودروسازی کشور وجود این چالش را قبول دارند پس زمینه به نتیجه رسیدن این موضوع شاید خصوصی سازی باشد و باید به فکر حل این موضوع به شکل اساسی بود. دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت بباید به سمتی حرکت کنند که نقش آنها در اداره این صنعت به حداقل برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: افزایش نرخ ارز مشکلات زیادی برای صنعت به خصوص خودروسازی ایجاد کرد و یکی از این موضوعات نبود مواد اولیه و قطعات خودرو است، چون که چهارچرخ‌ها از قطعات بی‌شماری تشکیل می‌شود که در صورت نبود یکی از این قطعات خودرو قابل استفاده نیست. همان گونه که هم اکنون خودروهای زیادی به خاطر ناقص بودن در انبارها مانده و قابل استفاده نیستند.

حباب قیمت 20 تا 25 درصدی در بازار خودرو

سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در خصوص حباب قیمت خودرو در بازار گفت: قیمت کنونی خورو در مقایسه با دهه اول بهمن بیانگر حباب 20 تا 25 درصدی است.

وی ادامه داد: هم اکنون قیمت خودروها روند کاهشی به خود گرفته و هرچه زمان می‌گذرد قیمت خودروها کاهشی می‌شود.

موتمنی تصریح کرد: تا زمانی که آنالیز قیمتی شرکت‌ها مشخص نباشد، نمی‌توان به‌طور دقیق حباب قیمت خودرو را اعلام کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو بیان کرد: امیدواریم که در سال جدید قیمت خودروها در بازار، به یک ثبات نسبی دست یابد تا تولیدکنندگان و خریداران مشکلی برای خرید و فروش نداشته باشند.

نقدینگی در جامعه یکی از دلایل خرید خودرو توسط مردم است

ولی ملکی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی چندی پیش با اشاره به تأثیر غیرمستقیم تحریم‌ها بر قیمت خودروها بیان کرد: اتحادیه اروپا برای جلوگیری از بروز هر گونه خللی در فروش تولیدات خودرویی، گروه‌های خودروسازی خود را در لیست اقلام تحریمی قرار نمی‌دهد. از اینرو فشارهای ناشی از تحریم را از طریق اعمال محدودیت‌های بانکی و تأثیر مستقیم بر نوسانات ارزی کشور مقصد، وارد می‌کنند که این موضوع به تبع بازار خودرو کشور هدف را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی با اشاره به دلیل افزایش قیمت خودروهای داخلی و بومی تصریح کرد: قطعاً شرکت‌هایی که 90 درصد از تولیدات نهایی آنها برگرفته از مواد اولیه داخلی و قطعات بومی است نباید برای افزایش قیمت‌هایشان بهانه نوسانات ارزی را بیاورند، این در حالی است که مدیران گروه‌های خودروسازی داخلی اعلام می‌کنند افزایش قیمت از طرف آنها انجام نگرفته و این اتفاق در بازار خودرو، تنها به خاطر ایجاد یک حاشیه قیمت در فروش این محصولات ایجاد شده است.

ملکی افزود: افزایش نقدینگی در جامعه یکی از عواملی است که موجب می‌شود مردم برای خرید و سرمایه گذاری به بازارها روانه شوند در نتیجه افزایش تقاضا و کاهش عرضه خودبه‌خود قیمت‌ها نزدیک به 10 تا 15 درصد افزایش می‌یابد.

وی گفت: ما این میزان افزایش قیمت در خودروهای داخلی را جایز نمی‌دانیم و در شورای رقابت هم برای خودروهای زیر 50 میلیون تومان، افزایش قیمت کمی را در نظر گرفته‌ایم تا مردم برای تهیه وسیله مورد نیاز خود با تغییرات عجیب رو به رو نشوند.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیگر عوامل مؤثر بر نوسانات قیمت خودروها تصریح کرد: قطعاً عوامل داخلی هم بر اقتصاد بازارِ مذکور مؤثر است. عواملی نظیر بسته شدن سایت ثبت سفارش، بالا رفتن تعرفه واردات و تقاضای کنترل نشده جامعه برای خرید خودرو، باعث بروز تورم در این بازار شد.

به خاطر ممنوعیت واردات بعید است حباب قیمتی به این زودی‌ها شکسته شود

عضو هیئت علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: این روزها حباب قیمتی خودروها متأثر از عوامل مختلف در حال تخلیه است و انتظار می‌رود نرخ‌ها بیش از پیش تعدیل شود.

کاکایی افزود: در طول این چند ماه، اختلاف معنی‌داری بین قیمت کارخانه و بازار خودروها ایجاد شد؛ به صورتی که عواملی مانند افزایش نرخ دلار، اشباع دیگر بازارها مانند سکه و طلا و همچنین احتکار دلالان، به رشد قیمت‌ها دامن زد.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه به کاهش قیمت‌ها در چند روز اخیر اشاره کرد و گفت: چند روز پیش اعلام شد قرار است با کنار گذاشتن شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو، قیمت درب کارخانه منطقی شود؛ بر این اساس انتظار می‌رود قیمت کارخانه‌ای خودروها افزایش و قیمت‌ها در بازار با کاهش رو به رو شود.

وی گفت: وقتی قیمت‌ها واقعی و خودروسازان با زیان رو به رو نشوند، می‌توانند به تمدید قراردادهای خود با قطعه سازان بپردازند و در این صورت تولید خودرو افزایش می‌یابد و بازار متعادل می‌شود.

این کارشناس خودرو در مورد بازار وارداتی‌ها تصریح کرد: قیمت خودروهای خارجی و حباب موجود در بازار تا حدودی کاهش خواهد یافت؛ اما به خاطر ممنوعیت واردات بعید است حباب قیمتی به این زودی‌ها شکسته شود.

کاکایی ادامه داد: با اینکه خودروهایی مثل پراید و پژو بیش از 90 درصد داخلی‌سازی شده‌اند، اما به خاطر قیمت جهانی محصولات فولادی و پتروشیمی، حدود 70 درصد قیمت خودروهای داخلی از نرخ ارز تأثیر می‌پذیرد.

(تحلیل قیمت و پیش بینی قیمت خودروها / مرداد 97)

پیش بینی قیمت احتمالی کارخانه ای سه خودروی مونتاژ داخل به زودی 

پیش بینی تغییرات قیمت خودرو در حاشیه بازار + جدول

پیش بینی قیمت خودروهای داخلی با 70% افزایش قیمت

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

57 دیدگاه ها برای "پیش بینی قیمت خودرو در سال 98"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
پژمان
مهمان

باز هم بدبختی و گرانی….

جعفر
مهمان

انشالله که امسال آخرین سال تولید خودرو توسط دو شرکت آشغال ساز ایرانی باشه

ساسان
مهمان

سلام بهتر نیست مردم تو این بازه زمانی جای هجوم آوردن جهت خرید خودرو به فکر انتقام از این شرکت های خودرو سازی باشن و با تحریم خرید مثل سال 92 93 این شرکت ها رو به چالش بکشند تا دست به دامن فلان مرجع باشند فتوا صادر کند هرکس خودرو نخرد…….! چقدر تو صف سرویس اولیه ایستادید ماشین صف یرون نیاورده موتور سوزاندید و گیربکس. عوض کردید……؟!!

ارش
مهمان

ببخشید اما خاک بر سرمون که هرچی گرون میشه مردم بیشتر میریزن و میخرن همیشه همینه میخوان یه چیزو گرون کنن یهو قیمتش رو ۳۰ ۴۰ میلیون بالا میبرن بعد یکم میارن پایین میگن دولت کنترل کرد قیمت رو همه هم شاد و خوشحال میشن

احمد
مهمان

قیمت سمند ef7 رو اشتباه محاسبه کردید

z4car
مدیر

ممنون از دقت نظرتون
اصلاح شد .

جواد
مهمان

مگه میشه ظرف مدت یه ماه دوبار افزایش قیمت داشته باشیم.مث سراتو و استپ وی…واقعا باید تاسف خورد.

مجتبی
مهمان

بله درسته
سراتو تازه یک ماه نیست ١٠ تومن گرون شده

مجید
مهمان

سراتو نباید گرون بشه، چون قبلا انجام شده، درصورت گرانی، اعتراض کنید

جواد
مهمان

قرار بود امروز ایران خودرو H30 کراس رو با 30 میلیون تومن پیش پرداخت و تحویل 30 روزه ثبت نام کنه. جدا از اینکه 40 میلیون تومن گرفته، تا مرداد سال آینده پیش فروش کرده. توجه کنید مرداد ماه سال 1398 بعد ما گلو جر میدیم میگیم خودرو صفر نخرین.
دلار 10هزار تومنی حقتونه

جواد
مهمان

سایپا هم فقط بلده پیش فروش کنه و دعوتنامه صادر کنه.ساندرو تحویل اردیبهشتو هنوز تحویل ندادن.دعوتنامه خردادو صادر کرده.بابا کی میخاین ماشین بدین.۹ ماه اگه بچه بود تا حالا به دنیا اومده بود.فقط خوب پول میگیرن.

mohamad
مهمان

سراتو و ساندرو و مزدا با این اوضاع تحریم ها مگه بازم قرار تولید بشن که گرون شدن؟!

محسن
مهمان

این درصدها قبلا اضافه شدن لطفا جو را متشنج تر نفرمایین

فرزاد
مهمان

هیچی هالیت نیستا

ابراهیم
مهمان

این قیمتها پیشتر توسط خود کمپانی ها افزایش داده بود این افزایش ها از ابتدای سال 1397 بوده نه 21 خرداد 97

محمد
مهمان

یعنی شورای رقابت نفهمیده که خودرو سازهابا این کارشون (احتکار) باعث افزیش قیمت شدن.
یعنی نفهمیدن دلالی در کار نیست و خودشون دارن خودروها به دیگران میفروشن و داخل نمایندگیها ارایه نمیکنن
یعنی باید چکار میکردن خودروسازها تا شورای رقابت بفهمه که اینها دارن سرمردم کلاه میزارن
واقعا عجب نفمهایی هستن

Amin
مهمان

نفهم نیستن.خودشونو زدن به نفهمی و مردمو خر فرض کردن

مجید
مهمان

ماه پیش یک بار سراتو رو حدود ده ملیون گرون کردند که معادل همون نه و شش دهم درصد هست
این افزایش ها قرار هست برای خودروهای زیر چهل و پنج ملیون اعمال بشه.

بابک
مهمان

شما هم که اب به اسیاب خودرو سازا میریزید.اینا که قبلا گرون شدن.مگه بازم باید گرون بشن?

Amin
مهمان

اره بازم گرونتر میشن.تو ایران هر روز گرونتر از دیروز

حسن
مهمان

برا ما ایرانی ها این گرونی شده ی بازی…هرچی گرون بشه بیشتر حال میکنیم..واقعا ک ***تو کشور..

مصطفی
مهمان

قبلا اطلاعیه برای گران کردن نمیزدن الان با کمال گستاخی اعلام میکنن.یجوری میگن گران میشه که انگاری ۳ ساله افزایش قیمت ندادن.لعنت بهتون که مردم رو … فرض کردین.

مصطفی
مهمان

آقا نخرید این آشغالارو من خودم قصد خرید داشتم ولی حالا دیگه پولمو تو جیب این بی همه چیزانمیریزم بخامم بخرم کار کرده میخرم

نمیدونم
مهمان

حسن کچل یا کچل حسن. فرقی نمیکنه که

سپهر
مهمان

واقعا راست میگی همه باید اینکارو کنیم.لطفا نخرید مردم…

همشهری
مهمان

ببخشید اینا به شعور مردم توهین میکنن مثل اینکه با گوسفند طرفن استپ‌وی که همین ماه قبا ۱۰‎٪گرون شد هیچ ثبت نامی هم نشد حالا۹/۶‎٪رو براساس همون افزایش دادن بابا اینا خیلی …….

احسان
مهمان

ببخشیدا اگه مردم شعور داشتن کسی نمیتونست بهشون توهین کنه ، گوسفندیم که گوسفند میبیننمون.

میثم
مهمان

الان 207 که حدودا 43میلیون بوده واز اول اردیبهشت شده 47 میلیون دوباره گرون میشه؟

حسن
مهمان

خدا کنه قیمت پایین بیاد.ی ماه پیش ی فاو بسترن ثبت نام کردم.اون موقع ۷۲ بود.الان ۷۵ هست …..شانس رفتیم ی ماشین بخریم….دریا هم بریم باید ی افتابه ببریم .

محمد
مهمان

من یه مادر بزرگ پیر دارم مطمئن هستم بهتر از این اقایون مملکتو بتونه اداره کنه بابا جمع کنین بساط رو خستمون کردین

محمد رضا
مهمان

معلوم نیست اینها تا کی باید آشغال تولید کنند و ما هم هجوم ببریم برای خریدشان

مسعود
مهمان

قیمت 2008 هم پیش بینی کنید لطفاً

پارسا
مهمان

باسلام استپ وی اول اردیبهشت حدود 6 میلیون گران شد ( کار خانه) از اول تیر بازم 6 میلیون گران میشه؟ امید وارم بلایی که سر قوم لوت امد بزودی سر ایران وارد شه که بوی گندشان قابل تحمل نیست

مهدی
مهمان

وزارت صنایع اواخر اردیبهش مجوز ۹.۶ درصد خوردوهای بالای ۴۵ م رو داده بود. خبر جدید مربوط به مجوز شورای رقابت به افزایش قیمت خودروهای زیر ۴۵ م تومانه. مثلا هایما که قبلا ۹۴ بوده با افزایش ۹.۶ درصدی شده ۱۰۴.
لطفا جو الکی ندین. کم بدبختیم شما هم جو ظلم پذیری رو داغ تر کنید حالا!

میثم
مهمان

الان ۲۰۷ دنده ای که زیر ۴۵ تومن بود ؛ اومدن ۹.۶ گرون کردن شد ۴۷ که خودرو زیر۴۵ نباشه در صورتی که طبق گفته خودشون باید ۷.۱۸درصد گرون بشه اونم از اول تیر نه از اردیبهشت

علی
مهمان

بعد از سال هم که گرون کرده بودن

مهدی
مهمان

یعنی بیشرف و پس فطرت و بی غیرت هرکس میره از خودرو سازای داخلی تو این شرایط خودرو میخره اونم پیش خرید نشونه اوج ذلتو خواری و پستس وبیسوادی اون احمقه بی همه چیزه…..

Mohsen
مهمان

جون مادرتان یک کمپینگ دیگه

رحمان
مهمان

خدا وکیلی دیروز من رفتم خودرو ثبت نام کنم نمایندگی دیدم همشون برای فامیل هاشون نوشتن برای ادم عادی ننوشتن فقط اینو گذاشت ایرانخودرو تا التهاب بده به بازار موفق هم شد دیروز هایماs7بیرون ۱۲۰ملیون بود شب اش شد ۱۸۰ملیون

احمد
مهمان

در قیمتهای احتمالی بالا افزایش قیمت به قیمت نهایی خودرو لحاظ شده در حالیکه در قیمت نهایی خودرو عوارض قانونی و هزینه شماره گذاری و بیمه اضافه می شود در که در محاسبه افزایش قیمت خودرو محاسبه نمی شود….
مثلا قیمت پراید 111 در خردادماه 178472616 ریال است که با احتساب 7 درصد افزایش 190965700 ریال میشه که با جمع سایر اضافات قیمت نهایی میشه 226900000 ریال

احمد
مهمان

استپ وی امسال افزایش قیمت 9.6 درصدیشو خورده و از 56 شده 61 ….. لطفا قیمت خودروهای بالای 45 م کلا اصلاح شود

حمید
مهمان

این افزایش قیمت مگر همون افزایش قیمت خرداد نیست ؟ اول خردادم که یه افزایش قیمت داشتیم ! من تندر پلاس پارسال ثبت نام کردم تحویل اردیبهشت. الان علاوه بر این که ماشین با ۴و ۵ ماه تاخیر تحویل می دن قرار دوتا افزایش قیمت خرداد و تیرم بهش اضافه کنن!؟ یک مرجع شکایت از ایرانخودرو وجود نداره ؟ کسی اطلاعی داره!

MHSN
مهمان

خیلی ها خوشحالن و فک میکنن که دارایی و سرمایشون داره زیاد میشه ولی یکم دیگه بگذره میفهمن که خیلی بدبخت شدیم…

اریا
مهمان

خاک تو سر این مسئولین بیعرضه کنند با این مدیریت در پیتی شون…

ابوالفضل
مهمان

از ماست که بر ماست

علی
مهمان

خود کرده را تدبیر نیست

علی
مهمان

علی کریمی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال کشورمان با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از مردم درخواست کرد تا به مدت یک ماه خودرو، طلا و هر چیز گرانی که در بازار فروخته می‌شود را تحریم کنند و نخرند تا این حباب افزایش قیمت که عده ای سودجو به وجود آورده ا‌ند از بین برود.

allen
مهمان

دوس دارم برم یکی ی گوله توشون خالی کنم ملت چی فرض کردن

محمد
مهمان

هر کشوری مردمی مثل ایران داشته باشه میلیاردر میشن خودرو سازانش میوه فروشاش و..هرچی گرون میشه بیشتر میخرن
بنظرم بی ام و تویوتا و..باید بیان ایران سرمایه گذاری کنن 😀

حسین
مهمان

واقعا جای تاسف داره که چرا بعضی از مردم ما متوجه نیستن که هجوم آوردن برای خرید خودرو و یا هر چیز دیگه ای که داره گروه میشه در واقع دارن خود زنی میکنن
اینکه یه کالایی را گران خرید کنیم به این امید که از این موج تورم بوجود آمده عقب نیفتیم یک رفتار بسیار غلطی است چون اینگونه رفتارها باعث ایجاد تورم در قیمت کلیه کالاهای مورد نیاز ما خواهد شد و باعث گرانی و بدبختی بیشتر خود ما خواهد بود

سامان
مهمان

بابا این چه بلایی هست سر این مردم مظلوم میارید این حق این ادما نیست اینا اینقدر شهید دادن که امروز اینجوری باشه اخه ظلم هم حدی داره بسه دیگه

سامان
مهمان

اخه چرا پراید باید ۴۰ ملیون باشه چی داره مگه

امید
مهمان

داداش همین امروز هایما s7 رو پرسیدم یارو میگه 230 میلیون تومان نقد .نوشتن که ملاک نیست کسی هم گیر بده میان 1000تا به این قیمت میدن 100 هزارتا به قیمت 10برابرش توسط دلالهاشون توبازار آزاد .اخه خیلی جالبه ها از گرسنگی هم بمیریم حتی یه اعتراض هم نمیکنیم .نمونه واضح جک اس 5 رو تا چند ماه پیش میخریدی 77 میلون تومان (1سال پیش)الان خود لیفان گزاشته 235 میلیون تومان ……حقمونه خودمون وقتی داشتند به دزدیهاشون اعتراف میکردن بازه رفتیم به اونی که بیشتر دزدی کرده رای دادیم …خودم کردم که لعنت بر خودم باد

shahin
مهمان

مردم نخرید نخرید. دوباره منت میکشن

حامد نصرآبادی
مهمان
باسلام خدمت ایرانخودروییهایه عزیز،ساله نوتون مبارک،این چه قیمتهایه پرتیست که روی بعضی از اقلام فروشیتون گذاشتید،شماها اصلا فکر کردید اونیکه یک خودرو یا یک سرمایه در گردش ایران خودرو خرید کرده چقدر متضرر میشود تا اونیکه دلال است و ده تا ماشین با کارتهای ملی دیگران و پوله خودش در شرکت سرریز کرده هیچ مشکلی براش پیش نمیاد،آخه انصافم خوب چیزیه،پارسال من ازتان یک پژو اس دی خریدم قرار بود با قیمت ساله قبل با من حساب شود دو ساعت رفتم تا بانک اومدم یکهویی هشت میلیون رفت روی ماشین،شما خدایی فکر دارید در سرتان که یکی از کجا میتونه،88میلیون… بیشتر
محمد
مهمان

ماشبن صفرنخرید ماشین کارکرده بخرید.

دوست خامنه ای
مهمان

ما به فکر نون شبیم ماشین پیش کش