قطع همکاری تسلا با عربستان

قطع همکاری تسلا با عربستان

ایلون ماسک مدیر عامل کمپانی خودروسازی «تسلا» اعلام کرد که این کمپانی قصد دریافت سرمایه از ریاض به دنبال قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان را ندارد.

وی در جواب به سوالی در مورد قبول سرمایه از طرف عربستان گفت که این موضوع روی نخواهد داد.

تسلا موتورز کمپانی خودروسازی آمریکایی و تولید کننده خودروهای الکتریکی و قطعات موردنیاز ترن‌های برقی است.

واکنش‌های جهانی علیه دولت عربستان از زمان قتل خاشقچی در کنسولگری ریاض در استانبول شدت گرفته است و خیلی از کشورها خواستار برخورد تنبیهی علیه ریاض شدند.

اگرچه دولت عربستان این موضوع را رد کرده که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقچی را صادر کرده، خبرنگار خبرگزاری رویترز از همان زمان گزارش داد که یکی از مشاوران ارشد بن سلمان قتل این روزنامه نگار منتقد را از طریق اسکایپ هدایت کرده است.

قتل خاشقچی سؤال‌هایی را در مورد نقش عربستان در تأمین مالی امور بازرگانی در آمریکا و اخلاقی بودن جذب سرمایه از دولت‌هایی با سابقه بد حقوق بشری را مطرح کرده است.

پیش از قتل خاشقچی، مدیر عامل تسلا گفت که بودجه لازم برای تبدیل این کمپانی به شرکتی خصوصی تأمین شده است.

وی سپس از ملاقات خود با مقام‌های عربستان و احتمال قطعی شدن توافقی در این زمینه خبر داد؛ ولی تسلا در نهایت خصوصی نشد.

قتل خاشقچی به بحرانی برای عربستان تبدیل شده و متحدان ریاض را به واکنش در مورد این مساله وا داشته است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا گفته است که می‌خواهد ابعاد گوناگون این پرونده را بررسی کند. وی در عین حال بر نقش ریاض به عنوان متحد آمریکا در برابر ایران و همچنین به عنوان خریدار بزرگ سلاح آمریکا تاکید کرده است.

از سویی، دادستان کل عربستان، قتل خاشقچی را تعمدی خوانده است. این سخنان با بیانیه‌های رسمی قبلی عربستان مبنی بر اینکه خاشقچی در جریان درگیری در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده است، مغایرت دارد.

پیش‌تر در ماه جاری، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا با پادشاه عربستان و ولیعهد سعودی دیدار و در خصوص این پرونده گفت و گو کرد.

واشنگتن از اقداماتی چون لغو ویزای 12 شهروند سعودی یا فاقد شرایط خواندن این افراد برای اخذ ویزای آمریکا در واکنش به قتل خاشقچی خبر داده است.

در این بین، رهبران فرانسه و آلمان خواستار موضع هماهنگ اروپا برای محدود کردن فروش سلاح به عربستان در واکنش به قتل خاشقچی شده‌اند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به دنبال قتل خاشقچی پیشنهاد قطع فروش سلاح به ریاض را مطرح کرد. آلمان ماه پیش با فروش محموله تسلیحاتی به عربستان در سال 2018 به ارزش 470 میلیون دلار موافقت کرد، ولی مرکل گفت که باید پرونده خاشقچی مورد بررسی قرار گیرد و تا روشن شدن این مساله، برلین به ریاض سلاح نخواهد داد.

قتل خاشقچی، چهره محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را خدشه دار کرده و روابط واشنگتن و ریاض را به محک آزمایش گذاشته است.

بن سلمان که حاکم بالفعل عربستان است، قتل خاشقچی را محکوم کرده و هر گونه دخالتی در این اقدام را رد کرده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar