آزادسازی قیمت‌گذاری خودرو بدون ایجاد رقابت به بازار یک طرفه تبدیل خواهد شد

آزادسازی قیمت‌گذاری خودرو بدون ایجاد رقابت به بازار یک طرفه تبدیل خواهد شد

یک عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: آزادسازی قیمت گذاری خودرو بدون ایجاد رقابت در صنعت خودروسازی کشور و حمایت از مصرف کنندگان به بازار یک طرفه‌ای مبدل خواهد شد که تماما به نفع گروه های خودروسازی تمام می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید جواد حسینی کیا با ذکر این مطلب اظهار داشت: شورای هماهنگی اقتصادی قوا به درستی نقش سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را در نظام قیمت گذاری خودرو پررنگ تر از شورای رقابت کرد.

نماینده مردم سنقر در مجلس ادامه داد: در نوسانات نرخ ارز و افزایش شیب دار قیمت انواع خودروهای وارداتی و تولیدی همواره واردکنندگان خودرو و گروه های خودروساز منتفع شده ولی مصرف کنندگان مستمرا متضرر شده و قدرت خریدشان کاهش یافته است چون سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به شورای رقابت بهتر می‌تواند حقوق مصرف کنندگان را استیفا کند.

وی افزود: اکنون که نقش سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در نظام قیمت گذاری کالا و خدمات پررنگ‌تر از پیش شده بر مدیران این سازمان است تا تامین حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را با حفظ توان خرید جامعه دنبال کند.

این عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ذکر اینکه «نظام قیمت‌گذاری خودرو بدون توجه به مصرف کنندگان همواره قیمت خودرو را افزایشی کرده است»، گفت: شورای رقابت که مرجع اصلی این نظام تصمیم گیری بود فقط هزینه‌های تامین قطعات و لوازم یدکی گروه های خودروساز را ملاک تصمیم گیری های قیمتی خود داشت و شاید به همین خاطر بود که شورای هماهنگی اقتصادی قوا به درستی مسؤولیت تصمیم گیری در خصوص قیمتگذاری را از این شورا سلب و به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار سپرد.

حسینی کیا تاکید کرد: آزادسازی قیمت گذاری خودرو بدون ایجاد رقابت در صنعت خودروسازی کشور و حمایت از مصرف کنندگان به بازار یک طرفه‌ای مبدل خواهد شد که کاملا به نفع گروه های خودروسازی تمام می‌شود ولی اگر قیمت گذاری خودرو براساس ساز و کار نظام عرضه و تقاضا و تعرفه صفر واردات خودرو انجام شود خود به خود به نفع مصرف کنندگان و خودروسازان تمام می‌شود.

نماینده مردم سنقر در مجلس یادآوری کرد: اگر خودروسازان ظرفیت و توان رقابت در مقابل خودروسازان خارجی را دارد مخالفتی هم با آزادسازی قیمت گذاری خودرو نمی‌شود چون که با واردات خودرو با تعرفه صفر خود به خود مکانیزم رقابت موجب تعدیل قیمت خودروهای داخلی و افزایش ایمنی و کیفیت آنها می‌شود.

وی هشدار داد: اگر آزادسازی قیمت گذاری خودرو بی اهمیت به اصل رقابت پذیری انجام شود به یقین انحصار بازار خودرویی کشور همچنان در دست گروه های خودروساز باقی می‌ماند و آنان با توقف عرضه به بازار، قیمت‌ها را تا جایی که دوست داشته باشند تصاعدی می‌کنند و چون هیچ رقیب جدی‌ای برای رقابت با آن ندارند، مردم همچنان محکوم به خریداری کردن خودروهای داخلی می‌مانند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar