ارز 4200 تومانی قیمت اتومبیل را کاهش نمیدهد

ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت اتومبیل را کاهش نمیدهد

زمانیکه انتظار می‌رفت با اختصاص ارز 4200 تومانی به واردکنندگان، قیمت اتومبیل‌های وارداتی کاهش یابد، مدیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید که حتی در صورت تخصیص کامل این ارز هم قیمت‌ها کاهش نخواهد یافت.

فرهاد احتشام‌زاد، در پاسخ به اینکه اختصاص ارز 4200 تومانی مصوب دولت به واردکنندگان خودرو شروع شده است؟ اظهار کرد: تا به حال شمار بسیار اندکی از واردکنندگان خودرو موفق شده‌اند ارز 4200 تومانی را کسب کنند.

وی با بیان اینکه حجم ارز اختصاص یافته به واردکنندگان خودرو به هیچ عنوان پاسخگوی تقاضا نیست، یاد آوری کرد: هم اکنون شمار قابل توجهی از واردکنندگان خودرو در صف انتظار تخصیص ارز هستند چون در مصوبه دولت تاکید شده که ارز به نرخ رسمی 4200 تومان دردست تمام واردکنندگان قرار گیرد.

رییس انجمن واردکنندگان خودرو در جواب به این باور عمومی که با اختصاص ارز رسمی (4200 تومانی) به واردکنندگان خودرو باید شاهد پایین آمدن قیمت‌ها در این بازار باشیم چون واردکنندگان خودرو که قبل از این از ارز میانگین 6000 تومانی بازار آزاد برای واردات استفاده می‌کردند با تخصیص ارز 4200 تومانی، هزینه‌های ارز مصرفی آنها کاهش یافته است پس متناسب با آن قیمت اتومبیل‌های وارداتی هم باید کاهش یابد، اظهار کرد: تخصیص ارز 4200 تومانی تاثیری در پایین آمدن قیمت‌ها نخواهد داشت بلکه تنها موجب ثبات نرخ‌های فعلی می‌شود چون همزمان با افزایش نرخ ارز رسمی از 3700 تومان به 4200 تومان، مبنای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی واردات خودرو هم از 3700 تومان به 4200 تومان افزایش یافته که به معنای افزایش 14 درصدی هزینه‌های واردات خودرو در این قسمت است.

وی یاد آوری کرد: اگرچه با اختصاص ارز رسمی به واردکنندگان هزینه‌های واردات خودرو از ناحیه نرخ ارز مصرفی کاهش می‌یابد ولی از آن طرف شاهد افزایش مبنای گمرکی محاسبه حقوق و عوارض واردات خودرو هستیم که در آخر می‌توان گفت افزایش پایه گمرکی با کاهش نرخ ارز مورد استفاده واردکنندگان جبران شده و در آخر تغییری در قیمت اتومبیل‌ها نخواهیم داشت.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar