از بازار دست دوم پژو 2008 چه خبر؟

از بازار دست دوم پژو 2008 چه خبر؟

بدون شک پژو 2008 را می‌توان پر حاشیه‌ترین اتومبیل پسابرجامی کشور دانست، به وجود آمدن حواشی بسیار زیاد در مورد تاریخ و نحوه عرضه این خودرو در کنار قیمت گذاری و فروش پیچیده و پر حاشیه پژو 2008 موجب شد تا همواره حرف و حدیث‌های زیادی در مورد این شاسی بلند نسبتاً جذاب وجود داشته باشد، ولی حالا دامنه این مسائل به بازار دست دوم هم کشیده شده است و شاهد برهم خوردن وضعیت بازار پژو 2008 در نمونه‌های کارکرده هم هستیم.

در شرایطی که به علت کمبود آپشن های رفاهی شاخصی مانند سانروف یا کی لس، استقبال اولیه متقاضیان واقعی از پژو 2008 علیرغم وجود پیشرانه 163 اسب بخاری چندان گرم نبود، شاید عجیب باشد ولی جالب است بدانید که ایران خودرو تا به حال به شکل رسمی قیمت این خودرو را اعلام نکرده است. در این رابطه باید گفت که ماه‌ها قبل که پیش فروش سری اول پژو 2008 بعد از مدت‌ها کشمکش شروع شد. رسانه‌ها دریافتند که با توجه به متد شرایط فروش، قیمت تمام شده پژو 2008 برای مصرف کننده چیزی نزدیک به یکصد میلیون تومان خواهد بود که در آخر هم همین رقم درست از آب در آمد، این درحالی بود که هاشم یکه زارع، مدیر عامل ایران خودرو در روزهای اول امضای قرارداد با پژو، رقمی نزدیک به 78 میلیون تومان را برای این خودرو اعلام کرده بود.

با این حال گذشت زمان نشان داد که سرعت مونتاژ پژو 2008 در واقعیت زیاد متناسب با حجم تقاضا نیست و همین مورد موجب شد که حالا قیمت این اتومبیل که گاها با تاخیری نزدیک به 6 ماه تحویل متقاضیان می‌شود در بازار نزدیک به 130 میلیون تومان افزایش یابد، ولی این آخر بازی نیست. چرا که با توجه به افزایش حداقل 20 درصدی نرخ ارز و تغییر هزینه‌های تمام شده، به نظر می‌رسد که احتمال افزایش قیمت شدید پژو 2008 از طرف ایران خودرو به هیچ عنوان دور از ذهن نخواهد بود. پس به نظر می‌رسد که انتظار تورمی بازار در مورد پژو 2008 شروع شده است و واسطه گران دیگر به 30 میلیون افزایش قیمت (تفاوت بین 130 میلیون بازار و 100 میلیون کارخانه) راضی نیستند. از این رو در روزهای گذشته شاهد عرضه اتومبیل‌های صفر کیلومتری با قیمت‌های 145 و 150 میلیون تومان در بازار بودیم و قیمت‌هایی در محدوده 130 میلیون تومان بیشتر به اتومبیل‌های دست دوم و کم کارکرد مربوط می‌شود.

البته جالب است بدانید که با توجه به حجم معوقات ایران خودرو برای تحویل پژو 2008، کمی بعید است که این گروه بتواند به زودی با اعلام شرایط جدید پیش فروش، قیمت تازه این اتومبیل را به طور رسمی افزایش دهد و طبیعتاً در صورت خروج دوباره پژو از بازار کشور، پرونده تولید این مدل هم بسته خواهد شد. از این رو سرنوشت 2008 در کشور کاملاً معلوم نیست ولی چیزی که واضح است این است که مالکان نسبت به افزایش قیمت اتومبیل‌های خود اقدام کرده‌اند و شاید این روزها آخرین فرصت برای پیدا کردن نسخه‌های 130 میلیون تومانی پژو 2008 در بازار باشد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar