استانداردهای 85 گانه سدی بر سر راه تولید داخلی است

استانداردهای 85 گانه سدی بر سر راه تولید داخلی است

یک کارشناس صنعت خودرو در خصوص تاکید سازمان استاندارد بر اجرای استانداردهای 85 گانه از دی ماه امسال گفت: این استانداردها مطابق با کشور ما نبوده و درواقع سدی بر سر راه تولید داخلی است.

مهدی دادفر با تاکید بر این که بعید است خودروهای داخلی در مهلت اعلام شده از سوی سازمان استاندارد به سطح کیفیت استانداردهای 85 گانه رسیده باشند، اظهار کرد: یک استاندارد حین تولید داریم و یکی پس از تولید، خودروها در حین تولید بررسی می‌شوند و اگر دارای سطح کیفی نباشند شماره‌گذاری نمی‌شوند ولی سازمان استاندارد که موظف است سطح کیفی خودروها را بعد از تولید بررسی کند، استانداردهایی در نظر گرفته که با کشور ما همخوانی ندارد.

دادفر با ذکر این که استانداردهای 85 گانه سد راه تولید خواهد شد، یادآوری کرد: هدف از استانداردهای 85 گانه تسهیل نیست چون الزاماتی در پیش گرفته‌اند که نه تنها منجر به افزایش کیفیت نمی‌شود بلکه مانع جدی برای تولید هم خواهد بود.

او اضافه کرد: همچنین استاندارد باید مشخصاً مربوط به ایران باشد نه مختص به کشورهای اروپایی که سطح کیفی خودرو با شاخص‌های موجود در کشور خودشان هماهنگی دارد، به طور مثال اگر سوخت کشور ما یورو 4 است پیشرانه خودرو هم بر اساس همین سوخت باید ساخته شود و یا اگر در ایران سیستم راهنمایی رانندگی هوشمند وجود ندارد نیازی به تجهیزات هوشمند نظیر ترمز خودکار هم نداریم.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو مهلت داده شده به خودروسازان برای رعایت استانداردهای یاد شده را غیر منطقی دانست و گفت: مهلتی که به خودروسازان برای رساندن سطح کیفی خودروها به استانداردهای 85 گانه به طور اجبار داده شده منطقی نیست به علاوه در کشورهای اروپایی رعایت بعضی از این استانداردها اصلاً الزامی ندارد.

دادفر ادامه داد: البته شاید این استانداردهای ایده‌آل، برای رسیدن به اهداف آینده باشند ولی به زور که نمی‌توان در مدت کوتاه یک صنعت را ملزم به انجام کاری کرد چون که صنعت و استاندارد باید هماهنگ با هم حرکت کنند نه این که یکی سد راه دیگری شود، درواقع این طور برداشت می‌شود که بیشتر این موانع به نوعی فرآیندهای پیشگیری کننده از انجام صحیح کسب و کار است یعنی خودمان را در تله‌ای انداخته‌ایم که قدرت تولیدمان را تضعیف می‌کند.

این فعال بازار خودرو درباره تعداد خودروهایی که در جریان این فرآیند حذف خواهند شد، بیان کرد: از تعداد خودروهای ساخته شده حدود 8 مدل اصلاً دارای سطح کیفی ذکر شده نیست و با اعمال این استانداردها به طور حتم حذف خواهند شد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar