چرا خودروهای دوگانه سوز دیگر محبوب نیستند؟

چرا خودروهای دوگانه سوز دیگر محبوب نیستند؟

خودروهای دوگانه سوز که روزگاری قرار بود جاده‌ها و خیابان‌های کشور را پر کنند، مدت زیادیست یک سیر نزولی در تولید را به خود گرفته و دیگر مانند یک دهه قبل، مورد استقبال مشتریان قرار نمی‌گیرند. بدانجهت آمار منتشره از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی سال گذشته تنها 102 هزار و 533 دستگاه خودرو دوگانه‌سوز در کشور به تولید رسیده که در مقایسه با سال 95، از کاهش 21 درصدی تیراژ این محصولات حکایت دارد.

اگر به یک دهه قبل برگردیم و آمار تولید خودروسازان داخلی را دوره کنیم، متوجه خواهیم شد در آن دوران، دوگانه سوزها بخش قابل توجهی از تولید را به خود اختصاص داده بودند. شرایط به شکلی بود که به جز بعضی خودروهای تحت لیسانس، خودروسازان به صورتی مجبور بودند سایر محصولاتشان را به صورت دوگانه سوز تولید کنند و این جبر از وزارت صنایع و معادن بر آنها مستولی شده بود. سهمیه بندی بنزین در تابستان 86، وزارت صنایع و معادن را به فکر انداخت تا با حرکتی انقلابی، تمام خودروهای داخلی به صورت دوگانه‌سوز تولید شوند. توضیح مسوولان وزارت صنایع این بود که چون کشور دارای ذخایر عظیم گازی است، پس گاز می‌تواند به‌عنوان سوخت کمکی در خودروها به کار گرفته شده و از این راه، در مصرف بنزین صرفه‌جویی شود.

در آخر با فرمان مستقیم وزارت صنایع، خودروسازان بخشی از قسمت اعظم تولیدات خود را به دوگانه‌سوزها اختصاص دادند و اتفاقاً مشتریان شوک زده از سهمیه بندی بنزین هم استقبال زیادی از آنها به عمل آوردند. این در حالی بود که رفته رفته مشکلات زیرساختی و فنی آشکار شد و خودروهای دوگانه سوز در مسیر سقوط قرار گرفتند. یکی از مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های مربوط به دوگانه‌سوزها، کمبود جایگاه‌های سوختگیری بود؛ به‌نحوی که صف‌های طویل جایگاه‌های سی‌ان‌جی، به تصویری تکراری برای مردم تبدیل شده بود. در اصل کمبود جایگاه‌های سوخت گاز (سی‌ان‌جی) به حدی بود که مردم مجبور بودند مدت زمانی طولانی را برای سوخت گیری صرف کنند و این مساله مشکلات زیادی را به دنبال داشت.

جدای از این مساله، بروز مشکلات فنی در دوگانه‌سوزها (به‌خصوص خودروهایی که به صورت کارگاهی از پایه بنزین به دوگانه‌سوز تغییر وضعیت داده بودند)، دیگر چالش بزرگ این خودروها بود که دردسرهای زیادی را نصیب مشتریان کرد. از خاموش کردن خودرو در سربالایی گرفته تا خرابی سیلندرها، همه وهمه باعث شدند تصویری ناپسند از دوگانه سوزها در خاطر مشتریان نقش ببندد. به وجود آمدن این مشکلات در کنار ضعف زیرساختی و همچنین رفع تدریجی فشار دولت بر خودروسازان، باعث شد از تیراژ دوگانه‌سوزها کاسته شود. اوضاع به طوری پیش رفت که خودروهای دوگانه سوز از دوران اوج خود فاصله گرفته و از عرش به فرش رسیدند. حالا نیز مطابق آخرین آمار منتشره، تیراژ دوگانه سوزها طی سال 96 و در مقایسه با 95، حدود 21 درصد کاهش پیدا کرده و حتی تولید بعضی از مدل‌ها نیز تقریباً متوقف شده است.

توقف تولید پراید دوگانه‌سوز

مطابق آمار اعلامی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت، پراید دوگانه‌سوز تنها 50 دستگاه تیراژ طی سال گذشته داشته و این نشان می‌دهد سایپایی‌ها عملاً قید این محصول را زده‌اند. در میان دیگر خودروهای دوگانه‌سوز، پژو 405 تنها 34 هزار و 357 دستگاه تیراژ داشته که نشان می‌دهد نسبت به سال 95 حدود 43 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. تولید پژو 405 دوگانه سوز در سایت تهران ایران خودرو متوقف شده و این محصول تنها در سایت خراسان به تولید می‌رسد.

کاهش تولید پژو 405 دوگانه‌سوز در حالی است که مدل دوگانه سوز پژوپارس حدود یک درصد افزایش تیراژ داشته است. بنابر آمار اعلامی، طی سال 96 در مجموع 11 هزار و 985 دستگاه پژو پارس تولید شده که سایت‌های مرکزی و سمنان ایران خودرو میزبان آنها بوده‌اند. دیگر محصول دوگانه سوز ایران‌خودرو

یعنی سمند نیز 42 هزار و 515 دستگاه تیراژ طول سال 96 داشته که نشان می‌دهد در مقایسه با سال 95، بیش از 16 درصد افزایش تولید داشته است. سمند دوگانه سوز در حال حاضر تنها در سایت تبریز ایران خودرو به تولید می‌رسد. اما نگاهی هم به آمار تولید تیبای دوگانه سوز بیندازیم. این محصول که در سایت کاشان سایپا به تولید می‌رسد، 13 هزار و 626 دستگاه تیراژ طی سال 96 داشته است که این آمار از رشد 74 درصدی تیبای دوگانه سوز نسبت به سال 95 حکایت دارد. گفته می‌شود قرار است تیبا جای خالی پراید را در آینده پر کند، از همین رو تیراژ تیباهای دوگانه سوز هم طی سال گذشته افزایش قابل ملاحضه ای را تجربه کرده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar