بررسی سیاست فروش فوری خودرو

بررسی سیاست فروش فوری خودرو

به دنبال اجرایی شدن طرح فروش فوری محصولات دو گروه مطرح خودروسازی در جهت تنظیم بازار، سؤالات و حرف و حدیث‌های زیادی پیرامون آن نقل می‌شود.

در وهله نخست مهمترین سوالی که در اذهان شکل گرفته، مربوط به مدت ادامه‌دار بودن اجرای طرح فروش فوری خودروهاست. در این زمینه عباس تابش، مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اظهار کرده که در حال حاضر قرار بر این است که خودروسازان تا پایان سال جاری حتی در روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیل هم تولید داشته و فروش ادامه‌دار باشد.

همچنین به گفته فرشاد مقیمی، معاون وزیر صنغت، معدن و تجارت (صمت) سیاست فروش فوری خودرو تا زمان متعادل شدن قیمت‌ها ادامه خواهد داشت.

از طرف دیگر موضوع زمان تحویل‌ها هم بسیار حائز اهمیت است. با توجه به این که روزهای پایانی سال در حال سپری شدن است و با وجود این که خیلی از فروش‌های ابتدایی امسال همچنان تحویل داده نشده است، این سؤال در ذهن مشتریان بدون جواب باقی مانده که تحویل خودروها در طرح به طور فروش فوری یک ماهه چه زمانی انجام خواهد شد؟ در این زمینه بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس عقیده دارد که خودروسازان نمی‌توانند تا یک سال آتی خودروهای پیش فروش شده را تحویل دهند.

وی اخیراً از تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون متبوعش برای بررسی مشکلات صنعت خودرو خبر داده و گفته که هرچند خودروسازان در 29 آذر ماه متعهد شده‌اند که تمامی خودروهای پیش فروش شده را ظرف مدت شش ماه به خریداران تحویل دهند، ولی این شرکت‌ها اذعان کرده‌اند که حداقل به یک سال زمان برای تحویل این خودروها نیاز دارند.

چه تعداد از خریداران خودروهای فروش فوری مصرف کننده واقعی هستند؟

علاوه بر این سیده حمیده زرآبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه فروش نقدی خودروسازان در یکی از گفت‌وگوهای گذشته خود اظهار کرد: در وضعیتی که خودروسازان به فاصله چند دقیقه پس از آغاز ثبت نام در فروش نقدی، مهر تکمیل ظرفیت را بر محصولات خود می‌زنند، ممکن است مردم عادی نتوانند خودرو مورد نظر خود را خریداری کنند؛ چون که دلالان برای استفاده از این فرصت آماده بوده و با توجه به اینکه در طول یک سال گذشته تجربه این کار را به خوبی کسب کرده‌اند، به راحتی در عرض چند ثانیه می‌توانند ثبت نام خود را انجام دهند.

وی افزود: وزارت صمت و خودروسازان باید برای فروش نقدی خود سازوکار جدیدی در نظر بگیرند تا این خودروها به دست مصرف‌کننده واقعی برسد. در واقع اولویت خرید در این طرح‌ها باید با افرادی باشد که در طول دو سال اخیر خودرو نخریده‌اند.

قیمت‌ها کنترل می‌شود؟

در حالی که قیمت خودروها با شروع طرح فروش فوری، سیر نزولی را در بازار تجربه می‌کنند، در آستانه سال نو و با افزایش تقاضا برای خرید خودرو، بعضی فروشندگان، قیمت‌های نامتعارفی را برای فروش خودرو از جمله پراید مطرح کرده‌اند. البته در این رابطه معاون بازاریابی و فروش شرکت خودروسازی سایپا افزایش قیمت پراید را تکذیب و اعلام کرد که در طرح فروش فوری اسفند ماه محصولات سایپا، قیمت خودروی پراید فعلاً هیچگونه افزایش قیمتی نداشته است و قیمت محصولات سایپا بر اساس فرمول تعیین قیمت در حاشیه بازار تعیین شده و همچنان با همان قیمت‌های مصوب عرضه خواهد شد.

هرچند قیمت خودرو در بازار کمی کاهشی شده و در اصطلاح شاید پیامی از شکستن حباب قیمت‌ها را درپی داشته باشد، ولی نمایندگان مجلس و بعضی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس در خصوص تعهدات قبلی خودروسازان ابراز نگرانی کرده‌اند و عقیده دارند که ابتدا باید خودروسازان نسبت به تسویه تعهدات قبلی اقدام کنند و بعد فروش نقدی و مستقیم انجام دهند، تا حق مردمی که از پیش، خودرو خریداری کرده‌اند ضایع نشود.

اثر سیاست‌های ارزی بر افزایش قیمت خودرو

اکثر کارشناسان عامل اصلی رشد بی‌رویه قیمت خودرو و آشفتگی بازار آن را در افزایش نرخ ارز و سیاست‌های ارزی نادرست بانک مرکزی در اوایل امسال می‌دانند. آن‌ها عقیده دارند خودروسازان ما به نوعی وابستگی ارزی دارند که میزان این وابستگی کم هم نیست. وابستگی از بابت مواد اولیه و قطعاتی است که باید از خارج تأمین شود؛ پس افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت خودرو شده است.

البته بعضی دیگر از کارشناسان عقیده دارند که افزایش تقاضای کاذب از طرف دلالان در عین تضعیف شدن عرضه، منجر به افزایش قیمت‌ها شده است. با این وجود افزایش تقاضا برای حفظ ارزش پول و دارایی موجب شده که بازار "ناز کرده" و چون نازش خریدار دارد؛ افزایش قیمت‌ها رقم بخورد.

حال در این وضعیت، خودروسازان تصمیم گرفته‌اند که طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار و کمیته خودرو، نزدیک به 20 درصد از تولید روزانه خود را به طور فروش فوری عرضه کنند تا شاید ترمز افزایش قیمت‌ها در صنعت خودرو کشیده شود. تصمیمی که به گفته بعضی از کارشناسان، چندان هم اشتباه نبوده و باعث ایجاد تعادل در قیمت خودروها شده است.

 شایان توجه که با وجود گذشت بیش از 20 روز از شروع طرح فروش فوری محصولات دو گروه بزرگ خودروسازی، هنوز اطلاعاتی از شمار خودروهای فروخته شده، زمان عرضه آن‌ها و حتی تداوم فروش، از طرف مسئولان ذی‌ربط ایران خودرو و سایپا در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar