تأثیر افزایش قیمت خودرو به مددجویان کمیته امداد

تأثیر افزایش قیمت خودرو به مددجویان کمیته امداد

با وجود آمادگی کمیته امداد برای ادامه طرح واگذاری وانت به منظور اشتغال زایی و خودکفایی مددجویان با پرداخت 90 درصد قیمت خودرو در قالب وام، خودروسازان به خاطر افزایش قیمت خودرو تمایلی به ادامه طرح یاد شده که سال پیش کلید خورد ندارند.

علی اکبر خادمی، مدیر کل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره)، در خصوص طرح واگذاری وانت‌های زامیاد کمیته امداد به مددجویان که منظور اشتغالزایی آن‌ها از سال پیش شروع شد گفت: کمیته امداد تفاهم نامه‌ای را با شرکت زامیاد و همکاری صندوق کارآفرینی امید شروع کرده بود که در قالب این طرح به طور مشترک مبلغ 97 میلیارد و 600 میلیون تومان تسهیلات تا پایان سال اخیر به مددجویان پرداخت شد.

وی با اشاره به واگذاری 3 هزار و 269 دستگاه خودرو وانت نیسان به مددجویان کمیته امداد، اظهار کرد: این افراد پس از بررسی‌های انجام شده، مستعد استفاده از تسهیلات کمیته امداد برای اشتغال زایی شناخته شده بودند و وانت نیسان‌های یاد شده در اختیارشان قرار گرفت.

مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) با ذکر اینکه امسال هم شمار اندکی از وانت‌های نیسانی که از سال پیش باقی مانده بود، در دست مددجویان قرار گرفت، تصریح کرد: امسال نزدیک به 48 دستگاه وانت نیسان به مددجویان واگذار شد که این افراد از این خودروها در طرح‌های حمل و نقل بار، با نظارت مجموعه کمیته امداد استفاده می‌کنند و توانسته‌اند به خودکفایی برسند و عمدتاً از پوشش کمیته امداد خارج شوند.

خادمی با تاکید بر اینکه در مجموع 3 هزار و 317 مددجوی کمیته امداد با دریافت این تسهیلات ضمن کسب درآمد پس از طی کردن دوره زمانی تعریف شده به خودکفایی می‌رسند افزود: وام‌های پرداخت شده به مددجویان 5 ساله، با کارمزد بانکی 4 درصد و دوره تنفس چهار ماهه و حداقل ضمانت‌ها بوده است. همچنین به طور میانگین اقساط ماهیانه آن هم بین 550 تا 600 هزار تومان بوده‌است.

وی با ذکر اینکه در این طرح 3 مدل خودرو شامل خودروهای دو گانه سوز، پادرا و تک سوز در دست مددجویان قرار گرفته است، اظهار کرد: سال پیش تا 7 درصد از قیمت مصوب خودرو ساز به مددجویان کمیته امداد تخفیف داده شد، اما از ابتدای امسال نه تنها نتوانستند هیچ تخفیفی به ما بدهند، بلکه قیمت خودرو هم افزایش زیادی پیدا کرد، به طوریکه هم اکنون امکان تأمین خودرو از طرف زامیاد برای مددجویان وجود ندارد؛ از طرفی لازمه دریافت تسهیلات برای هر نوع خودرو، ارائه پیش فاکتور خرید به بانکهای عامل است لذا فرایند ثبت نام اینترنتی و خرید زمان دار مانع از اجرای طرحهای اشتغالزایی شده است.

مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد تصریح کرد: به عبارت دیگر به مددجویان گفته می‌شود که باید به شکل عادی در سایت ثبت نام کنند نظیر دیگر شهروندان خودروهایشان را تحویل بگیرند، این درحالیست که سال اخیر در موعدهای مشخصی که اعلام می‌کردیم، خودروها را با تخفیف ویژه تحویل می‌دادیم و قیمت تمام شده هم پایین‌تر بود، برای مثال قیمت یک خودرو نزدیک به 35 میلیون تومان تمام می‌شد که 30 میلیون وام به مددجو پرداخت می‌شد که با پرداخت نزدیک به 5 تا 6 میلیون از طرف خود مددجویان، آن‌ها می‌توانستند خودرویی داشته باشند که خرج زندگی‌شان را از طریق آن تأمین کنند و از حمایت کمیته امداد خارج شوند.

خادمی با ذکر اینکه امسال هم قیمت خودرو افزایش یافته است و هم خودروسازان از تحویل خودرو خودداری کرده‌اند و دید حمایتی مجموعه زامیاد نسبت به مددجویان هم ادامه پیدا نکرد، تصریح کرد: این درحالیست که این مکانیسم موجب می‌شد آنها از فقر مطلق خارج شوند و به شکل یک فرد عادی به زندگیشان ادامه دهند.

وی با ذکر اینکه مجموعه کمیته امداد هم اکنون هم آمادگی ادامه این طرح را دارد، گفت: هم اکنون هم می‌توانیم 90 درصد قیمت خودرو را به شکل وام 4 درصدی پرداخت کنیم، ولی خودروسازان امسال خودرویی تحویل نداده‌اند. در عین حال زمانی که قیمت خودرو افزایش می‌یابد قسط ماهیانه هم آنقدر زیاد می‌شود که مددجو نمی‌تواند آن را پرداخت کند، به همین خاطر این طرح فعلاً متوقف شده است.

خادمی در پایان اظهارکرد: امسال تلاش کردیم نزدیک به 47 خودرویی که مددجویان قبلاً ثبت نام کرده و پولشان را واریز کرده بودند را با مساعدت مجموعه زامیاد به این مددجویان تحویل دهیم.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar