خودروسازان توان تولید اتوبوس را دارند

خودروسازان توان تولید اتوبوس را دارند

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بزرگ‌ترین مشکل گروه‌های خودروساز برای ساخت اتوبوس تأمین نقدینگی است که باید از طرف شرکت‌های حمل و نقلی و سازمان شهرداری‌ها انجام شود.

امیرحسین قناتی امروز افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت با پافشاری بر مواضع پیشین خود، مخالف واردات اتوبوس‌های دست دوم به کشور است.

به گفته این مسئول، توان ساخت داخل اتوبوس در کشور وجود دارد و در صورت تأمین منابع مالی، گروه‌های خودروساز آماده ساخت، تأمین و تحویل آنها هستند.

قناتی یادآوری کرد: دولت در طرح نوسازی ناوگان فرسوده تجاری تا 50 درصد قیمت خودرو را تقبل کرده است و اگر بتوان در تأمین باقی مانده قیمت با تأمین تسهیلات یا آورده نقدی مشتریان اقدام‌هایی انجام داد، بطور حتم گروه‌های خودروساز داخلی قادر به ساخت اتوبوس هستند.

بررسی آمارهای وزارت صنعت نشان می‌دهد تولید اتوبوس در 9 ماهه امسال با کاهش 60.2 درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال به 523 دستگاه کاهش یافت.

در آذرماه امسال 12 دستگاه اتوبوس و 148 دستگاه مینی بوس و میدل بأس در گروه‌های خودروساز تولید شد.

متقاضیان و خریداران اصلی اتوبوس‌ها سه گروه سازمان شهرداری‌های وزارت کشور، شهرداری‌ها و شرکت تعاونی اتوبوسرانی هستند.

اسفند ماه پارسال پروژه نوسازی ناوگان فرسوده سنگین کشور با حضور رییس جمهوری کلید خورد؛ برنامه دولت برای نوسازی این ناوگان، پرداخت تسهیلات بانکی به دارندگان خودروهای فرسوده است.

تعداد خودروهای جایگزین شده در سه سال اجرای طرح 202 هزار و 500 دستگاه و منابع اختصاص یافته از طرف دولت معادل قطعات منفصله خودرو (بیش از هفت میلیارد دلار) برآورد شده است.

در این طرح، سهم تسهیلات بانکی 212 هزار و 600 میلیارد ریال و آورده متقاضی 183 هزار میلیارد ریال خواهد بود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar