قیمت خودرو باید کاهش و هزینه نگهداری از آن افزایش یابد!

قیمت خودرو باید کاهش و هزینه نگهداری از آن افزایش یابد!

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ در پی پیشگیری از کاهش واردات یا تولید خودرو در داخل کشور نیستیم ولی عقیده داریم قیمت خودرو باید کاهش و هزینه نگهداری آن افزایش یابد.

مهرداد تقی زاده در نشست کارگروه مسافری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به رابطه سیاست های خودرویی و قیمت سوخت در ایران اظهار کرد: در این خصوص به جای پایین بودن قیمت خودرو چه شخصی و باری همچنین بالا بودن هزینه نگهداری، برعکس آن عمل شده که موجب خودرو محوری در کشور شده است.

وی تصریح کرد: در کشورهایی که از حمل و نقل هوایی و ریلی کمتر استفاده می‌شود شمار تلفات ناشی از حوادث رانندگی بالاتر است، این موضوع در کشورهایی که سوخت ارزان تری دارند هم صدق می‌کند.

در ادامه نشست گزارش مقایسه قیمت خودرو در ایران و دیگر کشورهای جهان به ویژه کشور آلمان از طرف کارشناس معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی تشریح و سپس از طرف حاضران نشست مورد پرسش و پاسخ قرار گرفت. در این گزارش عنوان شد یکی از دلایل بالا بودن قیمت خودرو بالا بودن تعرفه واردات است و در این مورد ایران رتبه دوم جهان را دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این باره گفت: در پی پیشگیری از کاهش واردات یا تولید خودرو در داخل کشور نیستیم ولی عقیده داریم قیمت خودرو باید کاهش یابد و هزینه نگهداری از آن افزایش.

تقی زاده با اشاره به قابلیت های گردشگری در شهرها و استان‌ها گفت: یکی از پتانسیل های قابل توجه و درآمدزا در شهر پتانسیل های گردشگری است و در خیلی از کشورها زنده نگه داشتن شب‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از جذابیت های شهرها محسوب می‌شود. در این مورد شهرداری‌ها در قبال دادن مجوز برای فعالیت شبانه اماکن تفریحی، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها درآمدزایی می‌کنند که رضایت مندی شهروندان را در بر دارد.

وی با اشاره به تدوین استراتژی‌های حمل و نقل از طرف معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی افزود: درحالیکه توسعه حمل و نقل ریلی در اولویت برنامه های وزارت راه و شهرسازی قرار دارد ولی حجم واردات ناوگان جاده‌ای بالاتر است و در عوض از طرف دستگاه‌های گوناگون برای واردات ناوگان ریلی سد و مانع تراشی می‌شود. همچنین با نگاهی به بودجه‌ها در میابیم که بودجه بخش حمل و نقل جاده‌ای از بخش ریلی بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها موظف به جابجایی مردم هستند نه خودروها. در این مورد با نگاهی به کشورهای گوناگون حتی روسیه در می یابیم کشورهای ثروتمند هم علی رغم داشتن منابع مالی لازم هیچ گونه اقدامی به تعریض معابر و احداث بزرگراه‌های دوطبقه نمی کنند، بلکه در عوض ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی برای جابجایی مردم با کمترین سرفاصله در فواصل کوتاه و بلند فراهم شده است.

تقی‌زاده اظهار کرد: تدوین استراتژی‌های حمل و نقل با همکاری شهرداری‌ها، وزارت کشور و بخش‌های مختلف مرتبط با حمل و نقل تدوین و 104 اقدام استراتژیک آماده شده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar