لزوم تحویل 30 روزه خودروهای وارداتی به متقاضیان / توصیه به خریداران

لزوم تحویل ۳۰ روزه خودروهای وارداتی به متقاضیان / توصیه به خریداران

معاون نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان، با تصریح بر اینکه مردم از عقد قرارداد پیش فروش خرید خودروهای وارداتی اجتناب کنند، حداکثر مدت عرضه خودرو در قالب فروش فوری را 30 روز اعلام کرد.

وحید منایی، خطاب به مصرف کنندگان خودرو گفت: با توجه به وضعیت حاکم بر بازار خودروهای وارداتی و به استناد تصمیمات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیرامون ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای یاد شده از تاریخ 31 خرداد ماه امسال، هرگونه فروش خودروی وارداتی در قالب تعهدات مدت دار بیش از 30 روز اعم از پیش فروش، فروش مشارکتی و ... به دست کلیه گروه های عرضه کننده (نمایندگی رسمی) تا اطلاع ثانوی ممنوع و فاقد حسن است.

وی شرکت های فاقد نمایندگی رسمی پیش از این هم مجاز به پیش فروش خودرو نبوده اند و مبهم است که کماکان اجازه پیش فروش خودرو را ندارند.

منایی تاکید کرد: شرکتهای عرضه کننده در صورت فروش خودرو در قالب فروش فوری ملزم به عرضه خودرو از محل خودروهای در دست داشته (ترخیص شده و موجود در محل انبار واردکننده) و حداکثر در طی 30 روز (کاری و غیر کاری) هستند.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با درخواست از تمامی مشتریان خرید خودروهای وارداتی برای توجه به نکات ذکر شده، از آنان خواست که از اقدام به عقد قرارداد پیش فروش خودرو اجتناب کنند.

منایی همینطور با توجه به ابطال کلیه ثبت سفارشات پیش از تاریخ 31 خردادماه امسال افزود: عرضه کنندگان خودرو های وارداتی وظیفه دارند که در صورت عدم کسب ارز از سیستم بانکی، به سرعت نسبت به تعیین تکلیف متقاضیان در قراردادهای پیش فروش قبلی وفق مفاد مندرج در ذیل ماده (4) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو موضوع تصویب نامه شماره.7415/ت 51681 هـ مورخ 28/1/1395 هیئت وزیران اقدام کنند.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه بیان کرد: تبلیغات فروش اقساطی خودرو که در آن مبلغ پیش پرداخت خودرو و جمع مبالغ اقساط با قیمت حال حاضر بازار خودرو کمابیش برابری می کند، چندان قابل اعتماد نبوده و امکان تخلف عدم تحویل در آن وجود دارد.

منایی ضمن توصیه به متقاضیان خودروهای یاد شده مبنی بر هوشیاری کامل نسبت به بررسی وضعیت فروش اعم از قیمت نهایی خودرو و قیمت فعلی بازار، مدت زمان تحویل، مجوز فروش لیزینگ، ماهیت واحد عرضه کننده که ترجیحاً نمایندگی اصلی شرکت عرضه کننده باشد، شیوه پرداخت وجوه (الزاماً به حساب شرکت اصلی عرضه کننده واریز شود)، تاکید کرد: از عقد این نوع قراردادها با واحدهای صنفی و نمایشگاهدار پرهیز کنند.

وی همینطور با اشاره به اینکه فهرست شرکت های دارای مجوز لیزینگ (واسپاری) در سامانه بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir قابل جستجو است، یادآور شد: کلیه مصرف کنندگان عزیز در صورت مشاهده تخلفات، مراتب را برای رسیدگی به سامانه تلفنی 124 منعکس کنند.

منبع: مهر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar