مفهوم خودروی ملی غلط است

مفهوم خودروی ملی غلط است

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: متأسفانه واژه خودروی ملی را یک فردی بر سر زبان انداخت و مدتهاست که استفاده می شود. ما مگر یخچال ملی داریم مگر تلویزیون ملی داریم مگر گچ و سیمان ملی داریم که خودروی ملی داشته باشیم.

ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: صنعت خودرو 20 درصد از صنعت کشور را شامل می شود.

وی افزود: حدود یک میلیون نفر در صنعت خودروسازی و قطعه سازی بطور مستقیم و پنج میلیون نفر غیر مستقیم از این صنعت نان می خورند. هر چند حمایتهای درستی از این صنعت نمی شود.

او ادامه داد: پس از خارج شدن پیکان از چرخه تولید و جایگزینی خانواده پژو رشد خوبی در صنعت خودرو شاهد بودیم اما با شروع تحریمها­دوباره با رکود تحمیلی مواجه شدیم زیرا افزایش نرخ ارز از هزار به بالای سه هزار خطوط تولید را با مشکل مواجه کرد.

احمدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم بعنوان مخالف طرح افزایش نرخ تعرفه های واردات خودرو گفت: موافق طرح هستم اما نه به این شکل.

او ادامه داد: ملاک قرار دادن میزان حجم موتور خودروهای وارداتی برای تنظیم تعرفه واردات، یک اشتباه است. این رفتار یعنی ما هنوز به تولید نگاهی سنتی داریم دریغ که مفهوم تولید تغییر کرده است.

احمدی گفت: متاسفانه مسئولان ما حاضر نیستند به خودشان زحمت بدهند و مفاهیم جدید تولید را درک کنند. مسئولان می خواهند مردم را متقاعد کنند که خودروهای بی کیفیت تر اما نرخ برابر با خودروهای وارداتی را خریداری کنند.

او با تاکید بر فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید ملی، تصریح کرد: تولید علاوه بر کالا به خدمات هم اطلاق می شود، خدماتی مانند اسنپ.

احمدی برای غیربومی بودن تولیدات موفق به گوشی تلفن اپل اشاره کرد و گفت: این گوشی با طراحی امریکا، ساخت چین و بازار فروش در همه دنیاست، متاسفانه واژه خودروی ملی را یک فردی بر سر زبان انداخت و مدتهاست که استفاده می شود. ما مگر یخچال ملی داریم مگر تلویزیون ملی داریم مگر گچ و سیمان ملی داریم که خودروی ملی داشته باشیم ما باید در بخشی از زنجیره تولید بخشی از کالاها متمرکز شویم، مزیت ما همین است. انجام صفر تا صد تولید یک خودرو با مفاهیم امروزی تولید مغایر است.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: آنها که با مفهوم جدید تولید مخالفند، ریاضت را به مصرف کننده تحمیل می کنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

6 دیدگاه ها برای "مفهوم خودروی ملی غلط است"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مهدی77
مهمان

میشه بفرمایید چی درسته؟؟
اصطلاحات اشتباه،تعرفه های اشتباه،دیدگاه اشتباه،مسئولین اشتباه….
به اسم حمایت داریم پس رفت میکنیم فقط.

faraz
مهمان

vala man bar avale esm in adamo mishnavam ya kolan harfi azash mishnavam vali ba hamin ye matlab kota koli khosham omad azasho maloome to in*** ye adam ba negaresho khob peyda mishe
raziam azash

H.B
مهمان

خوشبختانه همه مسئولین درسته همه چیز رو میدونن و خودشون هم منتقد و ناراضین
مردم یک مقدار رعایت کنند و کارشونو درست انجام بدن تا مسئولین رو اینقدر اذیت نکنن دیگه

مهدی
مهمان
به حرف نمیشه کاری کرد این اقا هم نمی خوام گناهشو بشورم ولی این که بخواین از رو حرف زدن کسی اون رو ادم خوب یا بد بدونین اشتباهه خوب الان *** کلی حرف قشنگ زد چیکار کرد با حرف درست نمیشه باید در عمل درست بشه میگن ارز گرونه خوب خودمون بیایم همه چیشو اخراع کنیم همین طور که تو صنعت نظامی پیشرفت کردیم پس بگن نمی خوام پیشرفت کنه گردن اینکه خصوصی نیست یا ارز گرونه یا هر چیزه دیگری مگه خودرو از خارج میاد که به ارز نسبت میدن حالل می گن موتورش خارجیه که نیست اگه… بیشتر
یک ایرانی
مهمان
تا وقتی که تولید بی کیفیته نباید تولید شه تا درستش کنن.ما اصن تولیدر ملی نداربم همش اجناس چینی میاریم مارک ایرانی میزنیم.تو خودروسازی هم این کرمان موتور و بهمن تو مونتاژ چینی ها هستت و ایرانخودرو به اسم تولیدر ملی که مدلای اروپاییو کپی میکنه (البته ففط طرحش)و نهایت گندکاریشون اریو سایپا بود که از زوتی چینی کپی کردن که اونم کپی بود متاسفانه نسل ما هیچوقت نمیتونه که چیز با کیفیت ببینه چه دهه 40چه50چه60چه70و چه80و دهه نود هم شروع بدبختیاشه.کسایی که از اینجا رفتن زرنگ بودن حتی به شکل قاچاقی.به امید داشتن تولید ملی.موفق باشید.
امیر
مهمان

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:
من اشتباه کردم.
وی پس از مطالعه معنی فولکس واگن آلمان به این نتیجه رسید که آلمان نیز خودرو ملی دارد و با این نام به فروش می‌رسانند.
وی پس از مطالعات بیشتر متوجه شد که کشور های دیگر نیز خودرو ملی دارند.
وی پس از اطلاع از این موضوع که خودرو سازها پس از طراحی یک محصول بطور مثال گیر بکس و نه صرفا یک خودرو کامل آن را در چندین محصول بکار برده و از محصولات یکدیگر بهره میبرند. ایشان تصمیم گرفتند جمله خود را در سخنرانی بعدی اصلاح کنند. با تشکر.