ابهامات در مورد مافیای واردات خودرو هنوز ادامه دارد

ابهامات در مورد مافیای واردات خودرو هنوز ادامه دارد

در حالیکه روز پیش عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بازداشت شماری از افراد دخیل در پرونده واردات غیرقانونی خودرو خبر داده بود ولی مدیر سازمان توسعه تجارت این مساله را تکذیب کرد. در این وضعیت ابهامات در این خصوص ادامه دارد.

ماجرا از تیر ماه سال پیش شروع شد. جایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو و اجرای دستورالعمل تازه واردات، ثبت سفارش واردات خودرو را از تیر تا دی ماه 1396 متوقف کرد.

ممنوعیت ثبت سفارش واردات خودرو از دی ماه 1396 پایان یافت ولی هنوز روزهای سال گذشته به پایان نرسیده بود که اخباری مبنی بر تخلف در واردات خودرو منتشر و آن طور که بعضی اعضای انجمن واردکنندگان خودرو اعلام کردند در زمان توقف ثبت سفارش، بعضی خودروها به صورت غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده‌اند.

زمزمه‌های تخلف در این خصوص ادامه داشت تا اینکه سرانجام نزدیک به سه ماه پیش مجتبی خسروتاج رییس سازمان توسعه تجارت که سازمان متبوعش مسوول صدور مجوز و ثبت سفارش واردات خودرو است، وقوع این تخلف را رسماً تأیید و اعلام کرد که بیش از 6400 دستگاه خودرو به طور غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده‌اند.

اگرچه در چند ماه گذشته وی و تعدادی دیگر از مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تخلف در ثبت سفارش و واردات خودرو را در بازه‌های زمانی گوناگون تأیید کرده‌اند ولی خبری از برخورد با متخلفان و معرفی آنها نبود تا اینکه سرانجام دو روز پیش رییس جمهوری شخصاً به این پرونده ورود کرده و دو هفته به وزیر صنعت، معدن و تجارت مهلت داد تا متخلفان را شناسایی و به مردم و دستگاه قضایی معرفی کند.

ولی گذشت فقط یک روز از دستور رییس جمهوری کافی بود تا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از بازداشت بعضی متخلفان این پرونده خبر دهد. قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روز پیش از بازداشت عوامل متخلف در واردات بیش از 6400 دستگاه خودرو خبر داده و اعلام کرد که "این افراد از درون وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده‌اند که با دسترسی به اطلاعات دقیق و امکانات ویژه توانسته‌اند به این اقدام دست بزنند".

اگرچه انتظار می‌رفت با دستور رییس جمهوری و همینطور اظهارات عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ابهامات پرونده واردات غیرقانونی خودرو کمتر شده و متخلفان به مردم معرفی شوند ولی مدیر سازمان توسعه تجارت در اظهارنظری جدید بازداشت متخلفان این پرونده را تکذیب کرد.

مجتبی خسروتاج در این خصوص اعلام کرد:" گروه‌های متخلف در ثبت سفارش واردات 6400 دستگاه خودرو هنوز از طرف دستگاه‌های مربوطه اعلام نشده و عوامل آن دستگیر نشده‌اند".

در این وضعیت با اینکه انتظار می‌رفت با اعلام خبر بازداشت تعدادی از افراد دخیل در پرونده واردات غیرقانونی خودرو، بخشی از ابهامات این پرونده برطرف و حقایقی در این رابطه روشن شود ولی باز هم ابهام تازه‌ای به این پرونده اضافه شد به نوعی که دو مقام مسوول دو روایت متضاد از بازداشت متخلفان در پرونده واردات غیرقانونی خودرو دارند.

در چنین شرایطی انتظار می‌رود دستگاه‌های مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به دستور رییس جمهوری مبنی بر شناسایی و معرفی متخلفان این پرونده ظرف حداکثر دو هفته، ابهامات موجود را در این پرونده را برطرف کرده و نسبت به معرفی متخلفان و مافیای فعال در یکی از بزرگترین پرونده‌های تاریخ واردات خودرو به مردم و دستگاه قضایی، اقدام کنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "ابهامات در مورد مافیای واردات خودرو هنوز ادامه دارد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمد
مهمان

سلام

نگین خودرو نزدیک به 3 ماهست از تحویل ماشینهای ثبت نام شده ی پارسال خودداری میکنه و اصرار داره که انصراف بدیم با توجه به اینکه ارز دولتی هم برای ماشین ها تحویل گرفته باید به کجا برای شکایت کنیم ؟