ورود خودروهای آفرود در کویر مرنجاب ممنوع نشده است!

ورود خودروهای آفرود در کویر مرنجاب ممنوع نشده است!

رییس کلوب سافاری استان‌های جنوب غرب کشور گفت: ورود خودروهای آفرود و سافاری در کویر مرنجاب ممنوع نشده، بلکه در حال سامان ‌دهی است.

پاییز سال پیش دادستان آران و بیدگل حکم «ممنوعیت ورود خودروهای دو دیفرانسیل و موتورهای کراس به مناطق کویری» این شهرستان بویژه مرنجاب را درحالی صادر کرد که به گفته محسن یارمحمدیان  معاون گردشگری استان اصفهان تخریب زیست ‌محیطی حاصل از ورود این خودروها تهدید آمیز و غیرقابل جبران شده بود. به گفته این مقام مسؤول، حکم دادستانی در آبان ‌ماه سال 96 بعد از ورود همزمان 750 دستگاه خودروی دو دیفرانسیل در یک روز به کویر مرنجاب، صادر شد. اینک بعد از گذشت یک سال از اجرای آن حکم، حسین انصاری‌فرد  رییس کلوب سافاری استان‌های جنوب غرب کشور و اصفهان  از اجرای طرح سامان ‌دهی ورود خودروهای دو دیفرانسیل در کویر مرنجاب و برداشته شدن آن ممنوعیت خبر داد.

او با ذکر این ‌که طرح سامان‌ دهی ورود خودروهای دو دیفرانسیل با هماهنگی شواری تامین استان و مجموعه‌های مرتبط در استان اصفهان و با همراهی نیروی انتظامی در حال اجرا است، گفت: این طرح در مرحله نخست در مسیر قبلی مرنجاب و برای خودروهای دو دیفرانسیل اجرا می‌شود و در ادامه به خودروهای سواری تسری پیدا خواهد کرد.

وی در خصوص وضعیت ورود این خودروها توضیح داد:‌ خودروهای دو دیفرانسیل برای ورود به کویر مرنجاب باید از کلوب سافاری که در شهرستان آران و بیدگل و در محدوده کویر مرنجاب مستقر شده است مجوز ورود دریافت کنند. این مجوز رایگان و در عرض سه تا چهار دقیقه صادر می‌شود. شرایط دریافت آن هم ثبت مشخصات، تایید ایمنی و ارائه مدارک خودرو و راننده و همچنین ارائه بیمه تمام سرنشینان است.

وی با ذکر این ‌که اجرای طرح سامان ‌دهی آفرود و سافاری در مناطق کویری برای پیشگیری از اعمال ممنوعیت‌هایی مشابه آنچه در سال پیش اتفاق افتاد، است، گفت: ورود بی‌قاعده این خودروها تخریب‌های جدی زیست محیطی و صدمات جانی بر اثر واژگونی خودروها و گم شدن در دریاچه نمک و رمل‌ها را در پی داشته که برای ضابطه‌مند کردن ورود این خودروها، در جریان تکمیل این طرح قرار است مسیرهایی تعیین شده و راهنماهای محلی با خودروها همراه شوند. از هفته‌های آینده هم امداد سافاری در جاده‌ها و دریاچه نمک مرنجاب مستقر و سرعت خودروها کنترل خواهد شود. تکنیک‌های سافاری و آفرود سواری در این مناطق هم آموزش داده می‌شود تا از آسیب‌ها کاسته شود.

انصاری ‌فرد از استقبال آفرودسوارها از این طرح خبر داد و افزود: تنها در روز پنجشنبه 400 خودرو ثبت اطلاعات شدند و مجوز ورود به مرنجاب برای آن‌ها صادر شد. صدور این مجوزها از هفته آتی سیستمی خواهد شد تا سرعت بیشتر شود. اعضای کلوب سافاری هم در منطقه حضور دارند تا کنترل میدانی انجام شود.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar