چرا خودرو ارزان نشد، وقتی قیمت فولاد نصف شد؟

چرا خودرو ارزان نشد، وقتی قیمت فولاد نصف شد؟

در حالیکه قیمت بعضی خودروها افزایش یافته و خودروسازان یکی از علت‌های آن را افزایش قیمت مواد اولیه مانند فولاد اعلام می‌کنند، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران می‌گوید وقتی که قیمت فولاد به نصف رسیده بود، هیچ خودرویی ارزان نشد که حالا با این بهانه خودرو را گران می‌کنند.

بعضی از خودروهای تولید داخل بتازگی با رشد قیمت مواجه شده‌اند؛ به طوری که یکی از خودروسازان با اعلام لیست قیمت محصولات خود از افزایش چهار تا 10 میلیون تومانی قیمت محصولاتش خبر داده است. این در حالی بود که بر پایهٔ ابلاغیه دولت تا پایان خردادماه نباید هیچ کالایی با افزایش قیمت مواجه باشد.

در میان لیست خودروهای گران شده خودروهایی به چشم می‌خورند که قیمت آنها کمتر از 45 میلیون تومان است که بر اساس قانون این دسته از خودروهای سواری رقابتی نبوده و به شکل انحصاری ارائه می‌شوند، به همین خاطر قیمت آنها باید به توسط نهادهای نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کنترل شود.

اما یکی از دلایل مهمی که خودروسازان درباره افزایش قیمت ذکر کرده‌اند، افزایش هزینه‌های تولید و افزایش قیمت مواد اولیه به خصوص فولاد بوده است. دلیلی که رسول خلیفه سلطان - دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران - آن را چندان موجه نمی‌داند.

به گفته وی، افزایش قیمت فولاد در هفته‌های اخیر مشابه با افزایش قیمت‌های جهانی است و تولیدکنندگان فولاد دقت می‌کنند با واکنش مناسب نسبت به بازار جهانی افزایش قیمت قابل توجهی را به طور لحظه‌ای نداشته باشند.

خلیفه سلطان اظهار کرد: هر گونه افزایش قیمت در بازار فولاد به دلیل شرایط جهانی است که با تمام این اوصاف حالا قیمت عرضه فولاد به داخل کشور کمتر از قیمت‌های صادراتی تولیدکنندگان ایرانی است و تمام تلاش شده تا فشاری بر تولید داخلی وابسته به فولاد از طرف تامین‌کنندگان وارد نشود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به دلیلی که خودروسازان برای افزایش قیمت خود می‌آورند، گفت: فولاد نمی‌تواند سهمی در افزایش قیمت خودرو داشته باشد، چون که در سال‌های گذشته در مقطعی قیمت فولاد به نصف قیمت فعلی رسید و با سقوط قابل توجه مواجه بود، اما مگر خودروسازان در آن زمان قیمت محصولات خود را کاهش داده‌اند که حالا بخواهند نوسانات طبیعی بازار را بهانه کرده و افزایش قیمت را به فولاد ربط دهند؟!

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar