90 هزار دستگاه خودروی ناقص در انبار سایپا و ایران خودرو!

90 هزار دستگاه خودروی ناقص در انبار سایپا و ایران خودرو!

دبیر انجمن قطعه سازان همگن اظهار داشت: امروز خودروسازها بیش از 5 هزار میلیارد تومان بدهی معوق به قطعه‌سازها دارند که حتی اگر آن هم تعیین شود به خاطر عدم فعالیت بیشتر قطعه‌سازان در ماه‌های گذشته و بالا رفتن مواد اولیه حداقل نیازمند 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات و سرمایه در گردش هستند تا بتوانند مجدد فعالیت خود را از سر بگیرند.

آرش محبی‌نژاد از افزایش خودروهای فاقد قطعه در کارخانه‌های ایران خودرو و سایپا خبر داد.

وی گفت: بنا بر آخرین آمار، خودروهایی که در این دو کارخانه به خاطر کمبود قطعات یدکی تجاری نشده‌اند و در کف انبار خوابیده است امروز به بیش از 90 هزار دستگاه رسید. این یعنی سرمایه بزرگی از این دو خودروساز و قطعه سازان راکد مانده است.

محبی نژاد افزود: کسری قطعات این خودروها عمدتاً داخلی است. این یعنی خودروساز نتوانسته از قطعه ساز داخلی جنس مورد نیاز خود را تهیه کند و همانطور که بارها اعلام کردیم قطعه سازان امروز به خاطر عدم پرداخت مطالبات خود از طرف قطعه سازان و افزایش قیمت مواد اولیه و مشکلات ارزی و تهیه مواد اولیه خارجی نمی‌تواند سفارشات خودروسازها را تأمین کند. البته بخش کمی از این خودروها هم نیازمند قطعات وارداتی است.

دبیر انجمن قطعه سازان همگن تصریح کرد: از طرف دیگر این روند موجب افزایش قیمت تمام شده خودرو می‌شود علاوه بر اینکه خودروساز مجبور است مکانی برای دپو کردن این خودروها تدارک ببیند در آینده هم وقتی قطعه تأمین شد مجدد باید کارگر و تکنسین بر روی این خودروها کار کند و مراحل کنترل کیفیت را مجدداً پشت سر بگذارند که این هزینه زیادی به خودروسازها وارد می‌کند.

وی در مورد شرایط قطعه سازان گفت: امروز خودروسازها بیش از 5 هزار میلیارد تومان بدهی معوق به قطعه‌سازها دارند که حتی اگر آن هم تعیین شود به خاطر عدم فعالیت بیشتر قطعه سازان در ماه‌های گذشته و بالا رفتن مواد اولیه حداقل نیازمند 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات و سرمایه در گردش دارند تا بتوانند مجدداً فعالیت خود را از سر بگیرند.

وی افزود: ما تمام این مشکلات را به طور تصویب شده به 290 نماینده مجلس و سران سه قوا فرستاده‌ایم. همچنین پیشنهاد خود را در هشت بند مطرح کرده‌ایم. به نظر من تنها راه خروج از بحران فعلی اجرایی شدن این موارد هشتگانه است.

آیا توقف تولید خودرو و قطعات اغراق است؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar