حواشی مراسم معارفه وزرای سابق و جدید صنعت

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
حواشی مراسم معارفه وزرای سابق و جدید صنعت

مراسم تکریم و معارفه وزرای سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت با حضور معاون نخست رییس جمهوری برگزار شد.

 در حالی قرار است امروز (سه شنبه) مراسم تکریم و معارفه وزرای سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور اسحاق جهانگیری معاون نخست رئیس جمهوری جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان صنعتی، معدنی و تجاری کشور برگزار شد که اخیراً محمد شریعتمداری از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حضور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رأی اعتماد گرفت و رضا رحمانی هم به عنوان جانشین وی در وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب شد.

اصناف باید کمک کنند قیمت کالاها بی خود افزایش نیابد

معاون نخست رئیس جمهوری در این مراسم با اشاره به اینکه صنعت کشور یکی از بخش‌هایی است که با عملکرد خود می‌تواند به آمریکا بگوید شما شکست خورده‌اید، گفت: این موفقیت از عهده صنعتگران ایران بر می‌آید. من خواهش می‌کنم یک دوره چند ماهه یا تا آخر سال 1398 سختی‌ها را تحمل کنیم و پای اداره بنگاه‌های کشور بایستیم چون تولید و حفظ اشتغال موضوع اصلی ماست.

وی ادامه داد: تولید برای ما اهمیت دارد و بنگاه‌ها باید سر پا باشند. آمریکا می‌خواهد صادرات ما را از نابود کند پس ما باید برای صادرات بر روی نظارت بر توزیع کالا و برای تولید وقت بگذاریم. اصناف باید کمک کنند که قیمت کالاها بی خود افزایش نیابد. علاوه بر این اتاق بازرگانی اتاق اصناف و نهادهای مدنی خود را در کنار دولت بدانند و متوجه باشند که دولت به نظرات مشورتی آن‌ها نیازمند است.

جهانگیری با تاکید بر این که مدیران دولتی باید پای اداره کشور بایستند و 24 ساعته برای پیشرفت کشور تلاش کنند، اظهار کرد: دولت نمی‌خواهد به مردم فشار جدیدی تحمیل شود در این وضعیت دولت مجبور است بعضی از سیاست‌ها را تغییر دهد و باید بدانیم که سیاست‌های کنترلی دولت در مورد ارز، صادرات و واردات به دلیل وضعیت موجود کشور است.

در وضعیت تحریم برای تسهیل امور تولید گام‌های اساسی برداشته شود

در این مراسم همچنین محمد شریعتمداری به عنوان وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه توقف رشد نرخ ارز تصمیمی راهبردی از طرف دولت بود، گفت: تغییراتی که اتفاق افتاد، محدودیت‌هایی در اقتصاد کشور ایجاد کرد و نرخ ارز افزایش یافت، با این حال دولت تصمیم گرفت روند رو به رشد نرخ ارز را متوقف کند.

وی ادامه داد: طی بیش از یک سال که در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خدمت مشغول بودم، حوادثی اتفاق افتاد که خارج از اراده ما بود و نخستین مورد آن به حوزه سیاست خارجی مربوط می‌شد و نتیجه این حوادث، بروز عدم قطعیت‌ها در اقتصاد و پمپاژ یاس و نا امیدی در جامعه بود و آثار آن را در سیاست‌های ارزی، تولید و تجارت شاهد بودیم.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با ذکر اینکه هم اکنون پس از چند ماه انتقاداتی به سیاست‌های ارزی وارد می‌شود، یادآوری کرد: در آن روزها کشور در لبه پرتگاه بود و باید چنین تصمیمی اخذ می‌شد. امروز هم با دو نوع ارز 4200 تومانی که برای کالاهای خاص، مواد اولیه، کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم پرداخت می‌شود و ارز 7500 تومانی برای باقی کالاها مواجهیم که با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت دارد.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه حیات کشور در گرو حمایت از تولید است و در این جهت باید اقداماتی در راستای تسهیل امور تولید انجام گیرد، اظهار کرد: علاوه بر این امروز خیلی از فروشندگان حاضرند نسبت به فروش کالای خود اقدام کنند و باید وضعیت آن را فراهم کنیم. امروز کشور نیازمند این است تا مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را با مکانیسم بدون انتقال ارز و بدون اینکه از سامانه نیما ارز گرفته شود انجام دهد، در گذشته هم راهکاری تحت عنوان "حساب باز" مدنظر قرار گرفت که میان تولیدکنندگان در داخل و خارج کشور و شرکای آن‌ها برقرار بود، ولی امروز کاملاً متوقف شده است و انتظار داریم در چارچوبی اجازه دهیم این اقدام مجدد انجام شود.

وی با اشاره به بخشی از اقداماتش در وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: در بخش سامانه ثبت سفارش تلاش شد تا ماموریت‌ها میان وزارتخانه‌های گوناگون تقسیم شود تا کارها در مسیری پیش برود که کنترل و نظارت بیشتری انجام گیرد. امروز و در وضعیت تحریم باید در ابعاد گوناگون برای تسهیل امور تولید قدم‌های اساسی برداشته شود چرا که هم اکنون ایران به تولید نیاز دارد.

وعده رحمانی در مورد تأمین ارز کالاهای اساسی تا پایان 98

رضا رحمانی هم در مراسم معارفه‌اش به عنوان وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که دولت ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را برای نیمه دوم سال جاری و سال 1398 تهیه کرده و شرایط ذخیره کالاهای اساسی هم اکنون بهتر از سالیان گذشته است.

وی با اشاره به وضعیت جدید اقتصادی کشور که با تحریم‌های ظالمانه گره خورده است، بیان کرد: راهکار مقابله با تحریم‌های ظالمانه توجه ویژه به بخش خصوصی، حفظ جریان تولید، توجه به نیروی انسانی و فناوری‌های نوین است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ذکر اینکه در وضعیت تحریم فرصت‌هایی هم ایجاد می‌شود که می‌توان از این فرصت‌ها برای فعال سازی معادن استفاده کرد، گفت: اگرچه تحریم‌ها محدودیت‌هایی را بر کشور تحمیل می‌کنند، ولی فرصت‌هایی را هم در پی دارد که از جمله آن توجه به بخش معدن، توسعه داخلی سازی و صادرات است.

رحمانی همچنین ممنوعیت واردات 1300 قلم کالا را فرصتی برای تولیدکنندگان دانست و عنوان کرد: نوسان نرخ ارز اگرچه مشکلاتی را در ماه‌های اخیر ایجاد کرده، ولی در ایجاد فرصت جهشی صادرات هم تاثیرگذار بوده است که باید تسهیلاتی را در بعضی موارد ایجاد و گره‌های بوجود آمده را باز کرد تا فرصت‌های شغلی فرآهم شود و بخش تولید هم از این وضعیت استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه مقابله با فساد یکی از برنامه‌های اساسی او در این وزارتخانه است، گفت: اعتقاد ندارم که موضوعی تحت عنوان فساد سیستمی در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود وجود داشته باشد، ولی بهترین راه مبارزه این است که در تصمیمات دقت کرد و اگر کاری درست انجام شود به طور خودکار زمینه فساد از بین می‌رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد نوسازی صنایع هم، بیان کرد: نوسازی صنایع در دستور کار قرار گرفته و در بخش معدن با تلاش مجلس شورای اسلامی نقشه راه معدن آماده شده است و این محور و سرلوحه کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش معدن خواهد بود. علاوه بر این برای آباد کردن روستاها یک راهکار توجه به بخش معدن است و باید از خام فروشی پرهیز کرد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar