رانت 8 میلیاردی برای واردات 62 دستگاه خودرو

رانت 8 میلیاردی برای واردات 62 دستگاه خودرو

شش سال پیش در چنین روزی براساس آمارهای گمرک در مرداد ماه با واردات 3723 دستگاه سواری به ارزش 82 میلیون دلار حجم واردات خودروهای سواری در طول سال 91 به 15680 دستگاه با ارزشی معادل 339 میلیون دلار رسید.

بخش قابل توجهی از این خودروها، در جمع خودروهای لوکس قرار می گیرد و سود سرشاری برای وارد کنندگانشان به همراه دارد که البته بخش عمده ای از این سود ناشی از رانت تخصیص ارز دولتی به امر واردات این خودروهاست. براساس همین گزارش در مردادماه بالغ بر 62 دستگاه خودرو به باشگاه یکصد هزار دلاری ها افزوده شد که 33 دستگاه آنها پورشه، 28 دستگاه مرسدس بنز و یک دستگاه مازاراتی در بین آنها به چشم می خورد.

جمع ارزش این خودروهای لوکس به رقمی معادل 9.3 میلیون دلار می رسد که البته با توجه به رشد قیمت دلار درمردادماه و فاصله نزدیک به 900 تومانی نرخ ارز مرجع و بازار آزاد، رانت ارزی که به واردکنندگان این خودروها تعلق گرفته فقط در این یک ماه بالغ بر 8 میلیارد تومان بوده است.

ارزش خودروهای وارداتی 204 میلیون دلار بیشتر از صادراتی

شش سال پیش در چنین روزی در حالی در پنج ماه اول سال حجم صادرات خودرو بیشتر از واردات این محصول شد که از نظر ارزشی میزان ارزش خودرو وارداتی در حد قابل ملاحظه‌ای بیشتر از ارزش خودرو صادراتی بود. براساس آمار گمرک ایران در پنج ماه اول سال 91 بیش از 15 هزار و 756 دستگاه خودرو به ارزش 341 میلیون دلار وارد کشور شد و این در حالی است که طبق همین آمار در این مدت 24 هزار و 364 دستگاه خودرو به ارزش 137 میلیون دلار از کشور صادر شد.

هرچند این آمار بیانگر پیشی گرفتن صادرات از واردات خودرو است در حدی که در این مدت صادرات خودرو از نظر شمار نزدیک به 60 درصد بیشتر از واردات این محصول بوده است با این حال باز هم ارزش خودروهای وارداتی نزدیک به 204 میلیون دلار بیشتر از خودروهای صادراتی بود.

احتمال افزایش مجدد قیمت خودرو

شش سال پیش در چنین روزی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از احتمال افزایش قیمت خودرو در بازار خبر داد. محسن صالحی‌نیا با اشاره به افزایش قیمت خودرو در بازار در طول چند ماه اخیر گفت: گروه های خودروسازی مستندات خود را برای افزایش جدید قیمت‌ها براساس تغییرات ایجاد شده در قیمت مواد اولیه و نوسان نرخ ارز ارائه کرده‌اند و به هر کدام که توجیه داشته باشد اجازه افزایش قیمت را می‌دهیم.

وی افزود: البته گروه های خودروسازی باید بعضی موارد مانند تسهیلات داده شده به آن‌ها و اقدامات انجام شده برای واردات مواد اولیه را هم در مستندات خود مدنظر قرار دهند.

منبع: عصر خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar