رشد قیمت خودروهای لوکس کمتر از خودروهای کلاس متوسط است

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
رشد قیمت خودروهای لوکس کمتر از خودروهای کلاس متوسط است

بعد از تحولات چند ماهه اخیر در بازار خودرو که منجر به افزایش قیمت‌ها در تمامی سطوح بازار و بخش‌های آن شد، بعضی از موضوعات با شفاف‌تر شدن شرایط بازار در حال مشخص شدن است.

یکی از این موضوعات میزان رشد قیمت یا به عبارتی درصد افزایش آن است. با وجود آنکه به نظر می‌رسد قیمت خودروهای لوکس افزایش زیادی یافته است، در واقع درصد افزایش قیمت آن‌ها نسبت به خودروهای کلاس متوسط وارداتی کمتر بوده است. مثلاً در حالی که قیمت یک خودرو وارداتی کلاس متوسط در سال پیش در محدوده 200 میلیون تومان بوده است، هم اکنون به 600 میلیون تومان رسیده است که نشان دهنده رشد 200 درصدی است ولی قیمت یک خودرو لوکس وارداتی که در سال اخیر در این ایام در محدوده 500 میلیون تومان بوده، به حدود یک میلیارد تومان رسیده است که نشان از رشد 100 درصدی دارد. در خصوص خودروهای ارزان هم همین شرایط نسبت به خودروهای وارداتی وجود دارد. به عنوان مثال این روزها قیمت بعضی خودروهایی که در سال اخیر در محدوده 70 میلیون تومان بوده، به حدوده 200 میلیون تومان و بالاتر رسیده است که نشان از رشد قیمت بیش از 200 درصدی دارد.

به‌عبارت ساده‌تر هرچه به سمت رأس هرم بازار خودرو پیش می‌رویم، میزان درصد افزایش قیمت خودروها کاسته می‌شود و هر چقدر به سوی سطوح پایین دستی بازار حرکت می‌کنیم، درصد افزایش قیمت‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. البته قیمتی که ما از آن صحبت می‌کنیم، بهای خودروهای معامله شده است و منظور قیمت‌های اعلامی نمایشگاه‌ها یا افراد نیست که در برخی مواقع با نرخ واقعی تفاوت زیادی دارند.

دنیای خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar