علل حذف شدن خودروهای با کیفیت از پیش فروش خودروسازی‌ها

علل حذف شدن خودروهای با کیفیت از پیش فروش خودروسازی‌ها

دبیر انجمن قطعه سازان در خصوص علل حذف شدن خودروهای با کیفیت از پیش فروش خودروسازی‌ها گفت: خودرو سازها تصمیم گرفته‌اند خودروهایی را پیش فروش کنند که نیاز کمتری به قطعه وارداتی داشته باشد.

مازیار بیگلو در مورد دلایل پیش فروش خودروهای قدیمی و کم طرفدارتر نسبت به خودروهای جدید گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی و تحریم‌ها خودروسازها تصمیم گرفتند خودروهایی را تعهد بدهند که میزان تولید داخلی آن بیشتر باشد خودورهایی نظیر ساندرو و ال 90 که به دست سایپا تولید می‌شوند میزان واردات آنها زیاد است.

دبیر انجمن قطعه سازان افزود: عدم همکاری بانک مرکزی و گمرک هم از دیگر علل حذف شدن خودروهای با کیفیت از پیش فروش است. با توجه به اعمال تحریم‌ها قطعه‌سازان و خودروسازها سرمایه زیادی را صرف واردات قطعه کردند به صورتی که می‌توان گفت برای تولید یکسال خودرو با حداکثر ظرفیت قطعه پیش بینی شده بود ولی صدور بخشنامه‌های مختلف که آخرین آن 16 مرداد بود واردکنندگان را موظف کرد که ما به التفاوت ارز 4200 تومانی با بازار ارز ثانویه را پرداخت کنند همین امر موجب شد که روال عادی تولید خودرو از مدار خارج شود پس خودرو ساز تصمیم گرفت ریسک نکند و خودروهایی را پیش فروش کند که نیاز کمتری به قطعه وارداتی داشته باشد.

وی در جواب به این پرسش که مقامات گمرک و بانک مرکزی بارها اعلام کردند که قطعه خودرو شامل ارز 4200 تومانی می‌شود و نیازی به پرداخت مابه التفاوت نیست، گفت: متاسفانه آقایان در طول یک حرکت هماهنگ و برنامه ریزی شده اقدام به فرافکنی کرده‌اند به طوری که امروز کسی باور نمی‌کند ما هنوز مشکل ترخیص کردن مواد اولیه از گمرک را داریم.

دبیر انجمن قطعه سازان تصریح کرد: آقایان اعلام کردند که این قانون شامل افراد یا گروه هایی می‌شود که تا پیش از 16 مرداد مدارک خود را از بانک گرفته‌اند یا با بانک خود تسویه حساب کرده باشند که این بخش فقط شامل 5 درصد وارد کننده‌ها می‌شود. از سوی دیگر خودروسازها هم با استناد به حرف روسای گمرک به هیچ عنوان زیر بار افزایش قیمت ناشی از پرداخت ما به التفاوت نمی‌روند و اکنون مواد قطعه سازان در گمرک مانده و کارخانه‌ها هم به حالت نیمه فعال درآمده‌اند.

دبیر انجمن قطعه سازان اظهار داشت: ابتدای هفته در نشستی که با اقای شمخانی دبیر شورای امنیت ملی داشتیم این مشکل را مطرح کردیم و اتفاقا آقای عسگری رئیس گمرک هم آنجا بودند و کلا موضوع را رد کردند در صورتی که نمایندگان 60 درصد قطعه سازان در آن نشست بودند. مشکل این است هیچ ‌کس نمی‌خواهد مسئولیت کار را قبول کند حتی وزارت صنعت، این روزها فقط نشست ها بدون خروجی برگزار می‌شود.

بیگلو خاطرنشان کرد: روز گذشته در نشست شورای تامین استان به معاون امنیتی استان اعلام کردیم که تا به امروز هیچ قطعه سازی قرارداد کارگران خود را برای شهریور به بعد تمدید نکرده است چون دیگر مواد اولیه‌ای برای تولید وجود ندارد.

وی گفت: این کاهش ظرفیت تاثیر خود را در بازار گذاشته است. افزایش قیمت خودرو که به خاطر کاهش تولید بوده به سبب نبود قطعه است واگر این مشکل ظرف هفته‌های آتی حل نشود  باید انتظار کاهش 80 درصدی تولید خودرو در کشور را داشته باشیم.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "علل حذف شدن خودروهای با کیفیت از پیش فروش خودروسازی‌ها"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
کوروش وطنخواه
مهمان

آخه این آشغالهای چند سال پیش ماشینه