کاهش 13 درصدی تیراژ خودروسازان

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
کاهش 13 درصدی تیراژ خودروسازان

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تولید خودروهای سواری را در پنج ماه ابتدایی امسال اعلام کرد و طبق آن معلوم شد که اکثر محصولات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش تیراژ رو به رو شده‌اند.بنابر آمار اعلامی، ایران خودرو، سایپا و پارس‌خودرو به‌ عنوان سه خودروساز اصلی کشور، در مجموع 434 هزار و 707 دستگاه انواع محصولات سواری را در طول پنج ماه ابتدایی امسال تولید کرده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهش 6. 12 درصدی را نشان می‌دهد.

در این میان، ایران‌ خودرو به ‌عنوان بزرگ‌ ترین خودروساز داخلی، با تولید 222 هزار و 779 دستگاه انواع خودروی سواری، کاهش تیراژ 5. 18 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. سایپا هم که 133 هزار و 543 دستگاه انواع محصولات سواری را در پنج ماه نخست امسال به تولید رسانده، کاهشی 2. 1 درصدی را به خود می‌بیند. همچنین از پارس ‌خودرو هم خبر می‌رسد این گروه با تولید 78 هزار و 385 دستگاه انواع خودرو‌های سواری تا پایان مرداد امسال، 6. 11 درصد کاهش تولید را نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته تجربه کرده است.

طبق آمار اعلامی، تیراژ ماهانه خودروسازان هم روندی کاهشی داشته است. بر این اساس، در کل 73 هزار و 170 دستگاه انواع خودروی سواری از طرف سه خودروساز بزرگ داخلی در مرداد امسال تولید شده که در مقایسه با ماه قبل از آن، نزدیک به 7. 6 درصد کاهش داشته است. طبق آمار اعلامی، ایران ‌خودرو فقط 40 هزار و 470 دستگاه انواع محصول سواری را در دومین ماه تابستان امسال به تولید رسانده و بنابراین در مقایسه با تیر، بیش از 1. 5 درصد کاهش تولید داشته است.

از سایپا هم خبر می‌رسد این گروه با تیراژ 20 هزار و 71 دستگاهی در مرداد، کاهش تولید 5. 17 درصدی را نسبت به تیر به ثبت رسانده است. در نهایت، پارس‌ خودرویی‌ها هم که 12 هزار و 629 دستگاه انواع سواری را در مرداد تولید کرده‌اند، نسبت به ماه قبل از آن، با کاهش تقریبا 22 درصدی مواجه شده‌اند.

نزولی شدن تولید ماهانه خودروسازان، اما از خرداد آغاز شد، چه آنکه در این ماه و نسبت به اردیبهشت، تیراژ محصولات سواری نزدیک به 30 درصد پایین آمد. حالا هم روند نزولی ادامه یافته و ازآنجاکه تحریم‌های دولت ایالات‌ متحده آمریکا هم علیه خودروساز‌های ایران شروع شده، پیش‌ بینی می‌شود این روند نزولی همچنان ادامه یابد. با توجه به تحریم‌های موردنظر، روند تامین قطعات خارجی مختل شده و این اختلال، در آینده بیشتر و بیشتر هم خواهد شد.

البته علاوه‌بر مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی، مسائل داخلی هم مزید بر علت شده تا تولید خودروسازان در روندی نزولی بیفتد. از جمله این مسائل می‌توان به بلاتکلیفی قطعات و مواد اولیه مانده در گمرک اشاره کرد که به گفته فعالان صنعت خودرو، با روندی کند در حال ترخیص است.

کاهش تولید پرتیراژهای ایران خودرو

نگاهی به جزئیات آمار تولید محصولات سواری در پنج ماه ابتدایی امسال نشان می‌دهد غول‌های جاده مخصوص چه افت‌ و‌ خیزی در این بازه زمانی داشته‌اند. طبق آمار اعلامی، ایران ‌خودرویی ‌ها در تولید بیشتر محصولات خود حتی مدل‌های چینی با کاهش تیراژ رو به رو شده‌اند. آمار منتشره از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در بین محصولات ایران‌ خودرو، پژو 206 تیراژی 60 هزار و 214 دستگاهی را در طول پنج ماه ابتدایی امسال از خود به جا گذاشته و در نتیجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 2. 13 درصد کاهش را تجربه کرده است. در آمار مربوطه، تولید هشت هزار و 535 دستگاه پژو 206 اتومات به ثبت رسیده و این در حالی است که ایران خودرو مدت ‌هاست 206 اتومات تولید نمی‌کند؛ پس به‌ نظر می‌رسد این آمار به پژو 206 پلاس یا همان پژو 207‌آی مربوط است که در دو مدل اتومات و دنده‌ای تولید می‌شود.

در میان دیگر محصولات پژویی ایران‌ خودرو ولی پژو 405 هم با کاهش تولید در پنج ماه نخست امسال رو به رو شده است. بر این اساس، 405 با تیراژی 40 هزار و 619 دستگاهی، 8. 28  درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش تولید داشته است. 405 هم اکنون فقط در سایت خراسان ایران خودرو به تولید می‌رسد.

در کنار 405، دیگر محصول پژویی ایران‌ خودرو به نام پارس هم در پنج ماه اول امسال با کاهش تولید رو به رو شده است. طبق آمار، این محصول تیراژی 39 هزار و 762 دستگاهی را تا پایان مرداد به خود اختصاص داده و نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته 5. 19 درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. از پارس که بگذریم، آبی‌های جاده مخصوص در تولید سمند هم با کاهش تولید رو به رو شده‌اند. بنابر آمار منتشره، این گروه در طول پنج ماه نخست امسال، 29 هزار و 808 دستگاه سمند را به تولید رسانده بنابراین نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6. 30 درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. هم اکنون سمند فقط در سایت‌های مرکزی و مازندران ایران خودرو به تولید می‌رسد، اگرچه تیراژ در سایت مرکزی در طول پنج ماه ابتدایی امسال، فقط چهار دستگاه بوده است.

ولی آن ‌طور که آمار تولید منتشره روایت می‌کند، ایران ‌خودرو همچنان روندی صعودی را در تولید دنا طی می‌کند.  طبق آمار منتشره، در پنج ماه ابتدایی امسال، 20 هزار و 167 دستگاه دنا به تولید رسیده و بنابراین تولید این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 7. 53 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که دیگر محصول ایران خودرو یعنی رانا، کماکان با افت تولید همراه بوده و تیراژ آن تا پایان مرداد امسال، 4. 59 درصد نزول را نشان می‌دهد. بنابر آمار منتشره، ایران خودرویی‌ها در پنج ماه ابتدایی امسال یک هزار و 561 دستگاه رانا را به تولید رسانده‌اند.

نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران‌ خودرو، محصولاتی که با شروع تحریم‌ها، سرنوشت‌شان برای ادامه تولید در طول ماه‌های پیش رو، معلوم نیست. آن‌طور که آمار می‌گوید، آبی‌ های جاده مخصوص تا پایان مرداد امسال یک هزار و 685 دستگاه سوزوکی گرند ویتارا مونتاژ کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد شاسی ‌بلند مونتاژی و ژاپنی ایران خودرو در مقایسه با پنج ماه ابتدایی سال گذشته، 34 درصد کاهش تولید داشته است. 

ایران ‌خودرو همچنین توانسته هفت هزار و 683 دستگاه‌ هایما را هم مونتاژ کند و با این حساب، کراس اوور چینی ایران ‌خودرو نسبت به پنج ماه نخست سال گذشته، 5. 77 درصد رشد تیراژ را تجربه کرده است. این در وضعیتی است که دیگر محصول چینی ایران ‌خودرو به نام دانگ‌ فنگ، کاهش تولید را در بازه زمانی تحت بررسی به خود می‌بیند. دانگ‌ فنگ آماری 10 هزار و 986 دستگاهی را تا پایان مرداد امسال از خود به ‌جا گذاشته و بر این اساس، 3. 8 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش تیراژ را به ثبت رسانده است.

سری هم به پژو 2008 بزنیم، خودرویی که فعلا در مدار رشد تولید قرار دارد، ولی با رفتن پژو، معلوم نیست تولید آن چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد. این محصول که نخستین خودروی پسابرجامی پژو در ایران به ‌شمار می‌رود، تا پایان مرداد امسال تیراژی سه هزار و 596 دستگاهی داشته است؛ با این حساب، 2008 نسبت به پنج ماه نخست سال گذشته، رشدی 614 درصدی را به خود می‌بیند.

افت ‌و ‌خیز پراید و تیبا

به سایپا برویم و ببینیم این گروه خودروسازی چه آماری در تولید محصولات خود در طول پنج ماه ابتدایی امسال به‌ جا گذاشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سایپایی‌ها در تولید سراتو که محصولی مونتاژی و تحت لیسانس کیاموتورز کره است، با کاهش تولید رو به رو شده‌اند. بر این اساس، تا پایان مرداد امسال هشت هزار و 263 دستگاه سراتو به مونتاژ رسیده و این به معنای کاهش 5. 20 درصدی تیراژ این محصول نسبت به پنج ماه نخست سال گذشته است. به ‌نظر می‌رسد مشکلات موجود بر سر راه نقل و انتقال پول، تامین قطعات سراتو را با اخلال رو به رو کرده از همین ‌رو تیراژ آن سیری نزولی را به خود می‌بیند. در میان دیگر محصولات سایپا، تیبا که با رشد قابل ‌توجهی در حال تولید است، تیراژی 72 هزار و 571 دستگاهی در طول پنج ماه نخست امسال داشته است. با توجه به این آمار، تیبا نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 3. 26 درصد افزایش تولید را تجربه کرده است.

این در وضعیتی است که براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید پراید در پنج ماه ابتدایی امسال نزول کرده و سایپایی‌ها فقط 73 هزار و 646 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. این رقم نشان می‌دهد تولید پراید نسبت به پنج ماه نخست سال گذشته، 6. 20 درصد کاهش پیدا کرده است.

از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا بیندازیم. طبق آمار اعلامی از طرف وزارت صنعت، پارس ‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته 21 هزار و 488 دستگاه برلیانس را در پنج ماه ابتدایی امسال مونتاژ کند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 3. 27 درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است. سایپایی‌ها، ولی دو محصول چینی دیگر را هم به مونتاژ می‌رسانند که در این بین، چانگان تیراژی شش هزار و 429 دستگاهی را تا پایان مرداد امسال از خود به‌جا گذاشته است. بر این اساس، این خودروی مونتاژی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد 6. 96 درصدی را به خود می‌بیند. دیگر محصول چینی سایپا، ولی آریو نام دارد که فعلا در سایت بن ‌رو به تولید می‌رسد و آمار اعلامی از تیراژ سه هزار و 629 دستگاهی آن حکایت می‌کند. با توجه به تیراژ اعلامی، آریو نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته، 7. 15 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است.

سیر نزولی خانواده L90

نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده L90  تا پایان مرداد امسال بیندازیم تا معلوم شود این محصول رنو چه افت‌ و‌ خیزی را طی بازه زمانی موردنظر تجربه کرده است. آن‌طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید، در مجموع تیراژ خانواده تندر90 (شامل تندر معمولی، پارس‌تندر، تندر اتومات و ساندرو) در طول پنج ماه نخست امسال به 32 هزار و 600 دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته، 3. 43 درصد کاهش را به خود می‌بیند.

اگر آمار تولید خانواده تندر‌90 را به‌ طور جداگانه بررسی کنیم، معلوم می‌شود هر دو شرکت ایران‌ خودرو و پارس ‌خودرو با کاهش تولید این محصول رو به رو شده‌اند. بر این اساس، ایران ‌خودرویی‌ها با توجه به تیراژ شش هزار و 698  دستگاهی‌شان در تولید تندر90، با کاهش 8. 63 درصدی رو به رو شده‌اند. این خودروساز، تندر90 را در مدل‌های معمولی و اتومات به تولید می‌رساند.

در پارس ‌خودرو هم آمار‌ها خبر از کاهش تیراژ خانواده تندر90 می‌دهند. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، 25 هزار و 902  دستگاه انواع این محصول در این شرکت به تولید رسیده که نسبت به پنج ماه اول سال گذشته، 5. 33 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این میان، پارس‌ خودروهایی‌ها تیراژ ساندرو (یکی از اعضای خانواده تندر90) را در پنج ماه امسال به 13 هزار و 123 دستگاه رسانده‌اند که این آمار از کاهش تولید 4. 31 درصدی این خودرو حکایت دارد.

در میان دیگر محصولات، پارس ‌تندر تیراژی شش هزار و 217 دستگاهی را تا پایان مرداد امسال به ثبت رسانده که از کاهش تولید 8. 27 درصدی نسبت به پنج ماه اول سال گذشته حکایت می‌کند. تندر معمولی مدل E2 هم با تیراژی شش هزار و 562 دستگاهی، 6. 41 درصد کاهش تولید را در پنج ماه ابتدایی امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته به خود می‌بیند.

کاهش 13 درصدی تیراژ خودروسازان

منبع: دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar