گرمای تابستان تنور بازار خودرو را گرم نکرد

گرمای تابستان تنور بازار خودرو را گرم نکرد

در وضعیتی نخستین ماه از فصل تابستان به روزهای آخر خود نزدیک می‌شود که گرمای این روزها تنور بازار خودرو را گرم نکرده و همچنان شاهد رکود معاملات در بازار هستیم.

بر این اساس به گفته خیلی از فعالان بازار  برخلاف رویه ثابت این بازار که فصل تابستان را با رونق خرید و فروش می‌گذراند، امسال تنور معاملات هنوز گرم نشده است. در خصوص اینکه چرا حضور مشتریان در بازار کمرنگ شده دلایل متفاوتی از طرف دست‌اندرکاران خودرویی کشور مطرح می‌شود؛ حال آنکه به‌نظر می‌رسد با توجه با وعده تکمیل 180 هزار خودروی ناقص در گروه‌های خودروساز و عرضه آنها به بازار، مشتریان در انتظار کاهش قیمت‌ها باشند. در طول هفته جاری هم اظهارنظرهایی مبنی‌بر تکمیل این خودروها از طرف بعضی مقامات صنعتی کشور و دست‌اندرکاران صنعت خودرو مطرح شد، اظهارنظرهایی که تکمیل و عرضه خودروهای یادشده را در آینده نزدیک وعده می‌داد.

اکنون به‌نظر می‌رسد در کنار روند کاهشی نرخ ارز و همچنین انتظار برای کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو، مشتریان را برای حضور در این بازار سرد کرده است. بر این اساس هر چند تولید و عرضه خودرو به بازار از طرف خودروسازان به روال معمول بازنگشته، ولی میزان تقاضا روند کاهشی داشته که همین امر ثبات قیمتی را منجر شده است. به این ترتیب نگاهی به قیمت محصولات گروه‌های خودروساز در بازار در سومین هفته از تیرماه نشان از ثبات قیمتی دارد. این در وضعیتی است که در دو هفته ابتدایی تیرماه شاهد نوسان قیمتی در بازار بودیم. در این زمینه یک فعال بازار خودرو می‌گوید که با توجه به اینکه در وضعیت عرضه خودرو به بازار توسط خودروسازان تغییر خاصی اتفاق نیفتاده است و همچنان شاهد عرضه قطره‌ چکانی خودرو به بازار هستیم، آرامش و ثبات قیمتی در بازار خودرو را باید در ثبات دیگر بازارها جست‌وجو کرد.

همچنین در طول این هفته دو خودروساز بزرگ کشور فروش اعتباری بعضی محصولات خود را ادامه دادند. این در وضعیتی است که شاهد هستیم همچنان قیمت محصولات ارائه‌شده در این طرح‌ها با قیمت‌های بازار فاصله دارد. به‌عنوان نمونه در وضعیتی که پژو 207 با جعبه دنده معمولی با قیمت 99 میلیون و 693 هزار تومان (با احتساب افزایش قیمت 3 درصدی این محصول به خاطر حضور در طرح فروش اعتباری) به مشتریان عرضه می‌شود، در حال حاضر این خودرو با قیمت 127 میلیون تومان در بازار حضور دارد. پس همچنان خبری از اجرای طرح 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار در طرح‌های فروش خودروسازان نیست. اکنون به سراغ بازار برویم تا ببینیم قیمت محصولات خودروسازان در هفته‌ای که گذشت چه تغییراتی داشته است.

آرامش در بازار داخلی‌ها

همان‌طور که گفته شد آرامش بر بازار پرتیراژها حاکم شده و هم اکنون قیمت این خودروها در جاده ثبات حرکت می‌کند. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 هم اکنون با قیمت 50 میلیون تومان در بازار موجود است. این خودرو پیش‌تر تا 57 میلیون تومان در بازار قیمت خورده بود. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 هم قیمت 45 میلیون را به نام خود ثبت کرده است. این خودرو در تیرماه در بازه 45 تا 46 میلیون و 500 هزار تومان نوسان داشت. سری هم به بازار تیبای صندوق‌دار بزنیم. این خودرو با قیمت 53 میلیون از طرف فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار نسبت به هفته گذشته تغییر قیمتی نداشته است. تیبا2 هم هم اکنون با قیمت 58 میلیون تومان در بازار حضور دارد. ساینا نیز در هفته‌جاری با قیمت 60 میلیون تومان معامله شد. این خودرو بر خلاف تیبای صندوق‌دار، رشد قیمتی کمی را تجربه کرده است. از بازار کوییک فول‌آپشن هم خبر می‌رسد این خودرو با پرداخت 70 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات هم اکنون با قیمت 170 میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو با گیربکس معمولی با قیمت 127 میلیون عرضه می‌شود. همچنین پژو 206 تیپ2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 84 میلیون و 100 میلیون تومان عرضه شد. 206 تیپ 2 که پیش از این قیمت 100 میلیون تومان را هم به خود دیده بود از نیمه خردادماه سال‌ جاری روند کاهشی را در پیش گرفت و همان‌طور که اشاره شد قیمت این خودرو در حال حاضر 84 میلیون تومان است. همچنین پژو 206 صندوق‌دار با قیمت 206 تیپ 5 یکی شده است، این خودرو هم با قیمت 100 میلیون تومان در بازار قیمت‌ خورده است.

پژو 405 SLX به قیمت 82 میلیون تومان، در بازار موجود است. سمند هم هم اکنون با قیمت 85 میلیون تومان از طرف فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. پژوپارس هم 102 میلیون تومان قیمت خورده است. اکنون سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. طی هفته‌ای که گذشت، ساندرو استپ‌وی اتومات با قیمت 190 میلیون در بازار موجود بود. این خودرو با جعبه دنده معمولی با قیمت 160 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. ساندرو هم با جعبه دنده اتومات و معمولی به ترتیب 175 میلیون و 145 میلیون تومان در بازار قیمت دارد. تندر اتومات با قیمت 170 میلیون تومان در بازار حضور دارد و 137 میلیون تومان قیمتی است که فعالان بازار برای پارس ‌تندر در نظر گرفته‌اند. تندر E2 هم با قیمت 130 میلیون تومان قابل خریداری است. رانا هم درر طول هفته‌ای که گذشت 83 میلیون تومان قیمت خورد.

بررسی قیمت دنا در بازار نشان می‌دهد در وضعیتی که دنا معمولی در بازار کمیاب شده است، دناپلاس با پیشرانه توربوشارژ و دناپلاس به ترتیب 175 میلیون و 160 میلیون معامله می‌شود. حال سراغ دو محصول مونتاژی ایران‌ خودرو یعنی پژو 2008 و دانگ‌فنگ H30 کراس می‌رویم. خودروی مونتاژی فرانسوی ایران ‌خودرو در بازار 325 میلیون تومان قیمت دارد و محصول چینی این خودروساز هم با قیمت 150 میلیون تومان قابل خریداری است.  همچنین نگاهی به قیمت دو محصول مونتاژی سایپا می‌اندازیم. چانگان محصول مونتاژی چینی این خودروساز هم اکنون با قیمت 180 میلیون تومان از طرف معامله‌گران عرضه می‌شود. سراتو محصول کره‌ای مونتاژی سایپا هم هم اکنون با پرداخت 300 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

بازار بی‌رمق وارداتی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. بازار این خودروها خلوت است و فعالان این بازار روزهای کسادی را تجربه می‌کنند. فعالان بازار علت این شرایط را در ترخیص خودروهای وارداتی و همچنین افزایش سرسام‌آور قیمت این خودروها در نمایندگی‌ها و نمایشگاه‌های خودرو جست‌وجو می‌‌کنند. البته ثبات نرخ ارز و همچنین کاهش قدرت خرید مشتریان هم تأثیر خود را روی این بازار گذاشته و روند داد و ستد را در این بازار کند کرده است. حال به بررسی قیمت‌ها در بازار می‌پردازیم. سوناتا هیبرید، هم اکنون با قیمت 800 میلیون تومان از طرف فروشندگان عرضه می‌شود. سانتافه با قیمت 840 میلیون تومان و توسان هم با قیمت 820 میلیون تومان در بازار موجود است. النترا هم با قیمت 520 میلیون تومان از طرف خریداران قابل خریداری است. در خانواده کیا هم خودروی سورنتوی صفر که در بازار کمتر یافت می‌شود، با قیمت 980 میلیون تومان موجود است.

قیمت این خودرو چندی پیش از یک میلیارد تومان هم گذشته بود و فروشندگان با دریافت یک میلیارد و 30 میلیون تومان، این خودرو را در اختیار خریداران قرار می‌دادند. اسپورتیج و سراتو هم به ترتیب با قیمت‌های 780 میلیون و 410 میلیون تومان فروخته می‌شود. اپتیما با قیمت665 میلیون تومان از طرف فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. به سراغ دو محصول رنو در بازار می‌رویم. هم اکنون تالیسمان با قیمت 640 میلیون تومان و کولیوس دیگر محصول این برند فرانسوی با قیمت 880 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند. لکسوس NX هم که پیش‌تر با قیمت یک میلیارد و 650 میلیون تومان قابل‌خریداری بود، هم اکنون قیمتی معادل یک میلیارد و 200 میلیون تومان دارد. نیسان جوک هم با قیمت 650 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. تیگوان محصول فولکس واگن هم این روزها یک میلیارد و 100 میلیون قیمت دارد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar