اگر مشکل نقدینگی خودروسازان حل شود خودرو ارزان خواهد شد!

اگر مشکل نقدینگی خودروسازان حل شود خودرو ارزان خواهد شد!

عضو کمیسیون شوراهای مجلس گفت: «اگر سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نقدینگی قطعه‌سازان و خودروسازان را تأمین کنند، مشکل گرانی خودرو حل خواهد شد. »

شهاب‌الدین بیمقدار  در مورد دلایل گرانی خودرو افزود: «عامل اصلی گرانی خودرو، جو روانی بازار و بعضی مسائل فرهنگی در زمینه رفتار عمومی جامعه در هجوم برای خرید یک کالا است. »

وی ادامه داد:«نزدیک به هزار و 700 میلیارد تومان نقدینگی در جامعه وجود دارد که با توجه به حضور دلالان در بازار خودرو و فعالیت‌های واسطه‌گرانه در آن، زمینه افزایش قیمت خودرو را ایجاد کرده است.»

بیمقدار تصریح کرد: «عدم واردات خودرو و کاهش تولید به خاطر وجود مشکلات و موانع در تأمین قطعات و قطع همکاری شرکای خارجی این صنعت، در کنار رشد شدید قیمت ارز زمینه افزایش قیمت خودرو در کشور را ایجاد کرده است. »

نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: «خودروسازان به خاطر کمبود منابع مالی نمی‌توانند در موعد زمانی مقرر، مطالبات مالی قطعه‌سازان را پرداخت کنند که این موضوع باعث بروز مشکلات زیادی در صنعت قطعه‌سازی شده است. »

وی افزود: «بانک مرکزی به وعده خود عمل نکرد؛ چون که قرار بود 850 میلیون دلار اعتبار به قطعه‌سازان تخصیص دهد. هم اکنون خودروسازان تا حدی تولید را افزایش داده‌اند، ولی اگر بانک مرکزی به وظایف خود عمل کند و سازمان برنامه و بودجه، بانک‌ها و وزارت اقتصاد اقدام کنند و نقدینگی قطعه‌سازان و خودروسازان تأمین شود، مشکل گرانی خودرو حل خواهد شد. »

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مورد کسری قطعات و خودروهای ناقص کف کارخانه‌ها و شائبه احتکار و انبار در خودروسازی‌ها گفت: «وجود خودروهای ناقص کف کارخانه‌ها احتکار نیست. این خودروها به خاطر عدم تأمین قطعه به ویژه قطعات الکترونیکی در انبار مانده‌اند و در حال پیگیری برای تأمین آن هستند. »

خبرآنلاین

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar