بومی سازی 10 میلیارد قطعات وارداتی بین قطعه سازان توزیع شد

یکشنبه 30 تیر 98 ساعت 17:06
بومی سازی 10 میلیارد قطعات وارداتی بین قطعه سازان توزیع شد

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، تولید در حوزه خودرو جان گرفته و شمار خودروهای کف پارکینگ هم کنترل شده است و با ثبات نسبی مواجه هستیم.

رضا رحمانی در جلسه هم اندیشی با مدیران خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری که در حاشیه نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید با حضور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد برگزار شد، اظهار کرد: این نمایشگاه پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد ساخت داخل برگزار شد و حضور معاونان رییس جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس و مسئولان قوه قضاییه نشانگر اهمیت و جایگاه این نمایشگاه بوده است.

نمایشگاهی که تقاضا محور است نه عرضه محور

وی با ذکر این‌که ساخت داخل در حوزه قطعات و ملزومات به راحتی قابل انجام است، تصریح کرد: برای نخستین بار یک‌ نمایشگاه تقاضا محور برگزار کردیم که عرضه محور نیست و نیازها معرفی می‌شود تا شرکت‌های توانمند برای داخلی سازی آنها اعلام آمادگی کنند.

انعقاد 85 میلیون یورو قرارداد داخلی سازی در یک پنل نمایشگاهی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: به عنوان نمونه، دیروز در یک پنل شرکت‌هایی مثل سازه گستر و ساپکو و قطعه‌سازان 85 میلیون یورو برای داخلی سازی قطعات و ملزومات مورد نیازشان قرارداد بستند. همچنین شرکت‌هایی مثل مخابرات، ایرانسل و همراه اول هزاران قطعه برای داخلی‌سازی در نمایشگاه آوردند.

داخلی‌سازی 10 میلیارد دلار قطعات وارداتی بین شرکت‌های قطعه‌ساز توزیع شد

رحمانی با تاکید بر این‌که رسانه‌ها به انعکاس مطلوب فضای به وجود آمده برای تعمیق ساخت داخل کمک کنند، اظهار کرد: داخلی‌سازی 10 میلیارد دلار اقلام و قطعات وارداتی بین شرکت‌هایی که می‌خواهند ساخت داخل کنند توزیع شده است تا شرکت‌های داخلی این قطعات را داخلی سازی کنند و این موضوع خود نقش مهمی در اشتغال زایی و ایجاد اشتغال جدید خواهد داشت.

تولید خودرو جان گرفته و تثبیت نسبی به وجود آمده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط بازار خودرو گفت: تولید در این حوزه جان گرفته و البته کف پارکینگ هم کنترل شده است، خودروسازان هم مکلف به انجام تعهدات خود در قبال مشتریان هستند و الان تثبیت نسبی داریم.

دومینوی تعطیلی کارخانه‌ها با شکست مواجه شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تحریم‌های نا جوانمردانه دشمن بر اقتصاد کشورمان، یادآوری کرد: دشمن نقشه دومینوی تعطیلی کارخانه‌ها را در سر داشت که با زحمات فعالان تولید و صنعت و مجموعه وزارت صمت این نقشه، نقش بر آب شد و از این مرحله سخت عبور کردیم.

تثبیت نرخ ارز به نفع تنظیم بازار و تولید است

رحمانی با ذکر این‌که قیمت ارز هم در این روزها تثبیت شده است، افزود: تثبیت نرخ ارز به نفع تنظیم بازار و تولید است و در این چند وقت کارهای بزرگی مانند همین نهضت ساخت داخل هم آغاز شد که ظرفیت‌های جدیدی برای تولید و اشتغال در بردارد.

پیاده‌سازی سامانه‌های الکترونیکی برای رصد و تنظیم بازار

وی با معرفی سامانه‌های الکترونیکی وزارت صمت هم گفت: فرآیند بازار شامل تأمین، تولید، توزیع و نظارت است که سامانه‌های الکترونیکی از مبدأ تا حلقه آخر توزیع را رصد و پایش می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که باید به فکر مردم باشیم و به تنظیم بازار توجه جدی داشته باشیم، تصریح کرد: هر کالایی که ارز 4200 دریافت می‌کند، باید از صفر تا 100 کارهایش تحت نظارت دولت باشد.

نظارت‌ها بر بازار تشدید شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ذکر این‌که نظارت‌ها بر بازار تشدید شده است، اظهار کرد: اتاق‌های اصناف در حوزه نظارت پای کار آمدند و همچنین تفاهم نامه‌ای با بسیج اصناف جهت نظارت بر بازار منعقد کردیم.

وظیفه‌مان حمایت از تولید است

رحمانی با تاکید بر این‌که وظیفه‌مان حمایت از تولید است، تصریح کرد: در استانها تیم‌های کارشناسی تشکیل شده که به سراغ واحدهای صنعتی و تولیدی می‌روند و مشکلات و مسائل آنها را جمع بندی می‌کنند. همچنین مواردی را به استانها تفویض کردیم تا خودشان کار را با سرعت بیشتری جلو ببرند.

لازم به ذکر است پس از پایان این نشست مدیران خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری از نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید بازدید به عمل آوردند.

شاتا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar