لزوم راه‌اندازی سیستم اطلاعاتی کنترل خرید خودرو

لزوم راه‌اندازی سیستم اطلاعاتی کنترل خرید خودرو

کاکایی گفت: در صورت راه‌اندازی سیستم اطلاعاتی کنترل خرید خودرو، متقاضیانی که در طول یک‌ سال بیش از یک خودرو خریداری کنند، موظف به پرداخت مالیات متناسب با قیمت خودرو می‌شوند.

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو  با ذکر اینکه قیمت خودرو با نرخ ارز از رابطه تنگاتنگی برخوردار است، اظهار کرد: اثر گذاری نوسانات نرخ ارز در قیمت خودرو بر هیچ کس پوشیده نیست، زمانی که ارز به بالاترین نرخ رسید حباب در قیمت خودرو به وجود آمد.

کاکایی با اشاره به افزایش چند برابری قیمت خودرو گفت: با توجه به سیر صعودی تورم در نرخ ارز و مواد اولیه تا اندازه ای افزایش قیمت تمام شده خودروها منطقی است؛ ولی بخش دیگری از این افزایش قیمت مربوط به هیجانی است که در قیمت ارز به وجود آمده است.

وی تصریح کرد: هنگام افزایش نرخ ارز مصرف‌کنندگان غیرواقعی برای حفظ سرمایه خود اقدام به خرید خودرو کردند که این عمل تأثیر بسزایی در افزایش قیمت خودرو داشت.

کارشناس صنعت خودرو محاسبات کلان اقتصادی در صنعت خودروسازی را یکی از راهکار‌های مناسب برای کنترل و کاهش نسبی قمیت خودرو دانست و گفت: برای تحقق ثبات نسبی در نرخ ارز با تلاش و برنامه ریزی بلند مدت می‌توان به این مهم دست یافت، چون که این نوسان ارزی موجب کاهش واردات مواد اولیه و افزایش قیمت قطعات می‌شود.

کاکایی افزود: خودرو‌هایی که 70 تا 80 درصد قطعات آن داخلی است، ظرفیت کاهش قیمت آن بسیار زیاد است؛ ولی با افزایش هزینه تولید مواد اولیه مثل فولاد آهن و محصولات پتروشیمی این کاهش قیمت محسوس نخواهد بود.

وی گفت: هزینه‌های بالای جانبی در صنعت خودروسازی و فقدان کنترل قیمت مواد اولیه، موجب افزایش چند برابری قیمت خورو شده است. هم اکنون کنترل قیمت خودرو، مُسکن موقتی در کاهش التهابات بازار خودرو است و باید برای حل این موضوع راهکار بلند مدت اندیشه شود.

به گفته کاکایی، با کاهش و افزایش هزینه‌های تولید مواد اولیه، قیمت محصول نهایی تغییر می‌کند و ازدیاد تقاضا به خاطر کمبود در عرضه موجب افزایش قیمت در صنعت خودروسازی می‌شود مثل ساندرو که توقف تولید آن در کشور موجب افزایش قیمت آن شده است.

کارشناس صنعت خودرو گفت: برای خارج کردن بازار از دست دلالان و سودجویان، نیاز‌مند توسعه سرمایه‌گذاری و هدایت نقدینگی به سمت صنعت‌های مولد در بورس هستیم.

وی افزود: با توجه به آنکه توان ایجاد یک سیستم اطلاعاتی مبتنی بر تشخیص خرید خودرو با یک کد ملی وجود دارد، می‌توان در کوتاه‌ کردن دست سودجویان و دلالان از بازار خودرو قدم بزرگی برداشت.

کاکایی افزود: در صورت راه‌اندازی سیستم اطلاعاتی کنترل خرید خودرو، متقاضیانی که در طول یک ‌سال بیش از یک خودرو خریداری کنند، موظف به پرداخت مالیات متناسب با قیمت خودرو می‌شوند.

کارشناس صنعت خودرو گفت: هم اکنون رصد خودرو‌هایی که با یک کد ملی خریداری می‌شوند را باید در اولویت قرار دهیم تا خودرو‌ها به دست مصرف کنندگان واقعی برسند و یا در صورت مشاهده این موضوع از خریداران مالیاتی بیشتر از نرخ مصوب اخذ شود.

وی با ذکر اینکه در وضعیت کنونی باید قوانین مربوط به نمایندگی‌ها‌ی خودروسازان مورد بازنگری قرار گیرد، گفت: به دنبال رونق تولید، رونق اقتصادی محقق خواهد شد، پس اولویت دولت در زمنیه تولید و ایجاد اشتغال است.

کارشناس خودرو در خصوص تأثیر کمبود نقدینگی در بومی سازی قطعات گفت: کمبود نقدینگی خودروسازان، تولید قطعات مورد نیاز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در صورتی که این نقدینگی افزایش یابد به طبع آن تولید قطعات خودرو سیر صعودی خواهد داشت.

کاکایی افزود: اختصاص بودجه‌ای برای کمک به افزایش نقدینگی در توسعه صنعت خودروسازی توسط دولت موجب پیشرفت در بومی‌سازی صنعت خودروسازی با رویکرد صادرات گسترده می‌شود.

کارشناس خودرو با ذکر اینکه توسعه صنعت خودروسازی در سایه‌ توسعه قطعه‌سازی امکان پذیر است، تأکید کرد: برای ایجاد ثبات نسبی در قیمت خودرو  مردم از تقاضای کاذب در بازار خرید و فروش خودرو به عنوان سرمایه‌گذار پرهیز کنند، چون که این فرآیند می‌تواند موجب افزایش قیمت خودرو شود.

باشگاه خبرنگاران

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar