آیا مهلت ترخیص خودروها تمدید خواهد شد؟

بروزرسانی در: دوشنبه 31 تیر 98 ساعت 11:12
آیا مهلت ترخیص خودروها تمدید خواهد شد؟

طبق اعلام دبیرانجمن واردکنندگان خودرو، با ترخیص 6653 دستگاه خودرو از گمرک، نزدیک به 7500 دستگاه دیگر باقی مانده که با توجه به اتمام مهلت ترخیص، فعلاً تکلیف‌شان معلوم نیست؛ لذا انجمن واردکنندگان خودرو خواستار تمدید مهلت اجرای مصوبه هیات وزیران بوده و تلاش می‌کنند تا روند ترخیص ادامه یابد.

طبق اعلام معاون امور گمرکی گمرک بر اساس مصوبه هیأت وزیران مبنی بر ورود خودروی خارجی از تاریخ 16 دی ماه 1397 تا تاریخ 16 تیر ماه 1398 در این مدت 6653 دستگاه خودروی وارداتی از گمرک ترخیص شده است.

در حالی یکشنبه گذشته (16 تیرماه) مهلت دوماهه ترخیص خودروهای در گمرک مانده به اتمام رسیده است که بیش از 7000 دستگاه هنوز به دلایل گوناگون ترخیص نشده‌ و شرکت‌های واردکننده تمام تمرکز خود را بر تحویل محصولات به مشتریان قرار داده‌اند.  ولی معلوم نیست که باقی خودروهای در گمرک مانده که پیش از توقف واردات به‌طور قانونی هم وارد کشور شده‌اند چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد؟

در این رابطه مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار کرد: پس از ترخیص این 6653 دستگاه، نزدیک به 7500 دستگاه خودرو دیگر در گمرک باقی مانده است؛ بنابراین با توجه به این‌که مهلت ترخیص خودروها به اتمام رسیده است، مکرراً با شخص رییس جمهور، معاون نخست ایشان، وزیر صنعت و معاونان وزیر صمت برای تمدید مهلت ترخیص مکاتباتی انجام داده‌ایم؛ ولی متاسفانه همیشه به‌گونه‌ای تصمیم ‌گیری می‌شود که مشکلاتی به همراه خود دارد.

وی افزود: مبنی بر کوتاه بودن مدت در نظر گرفته شده برای ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک  به جهت تمدید این مهلت نامه‌ نگاری‌ها انجام شده ولی همچنانی پاسخی دریافت نکردیم. ضمن این‌که ما هم در کوتاه بودن این مدت مسئول نبوده‌ایم؛ دستگاه‌های اجرایی توانایی لازم را نداشته است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در جواب به این‌که با توجه به این‌که این خودروها، سرمایه واردکنندگان و مردمی است که خودرو خریداری کرده، بعضاً پول آن‌ها هم  تمام و کمال پرداخت کرده‌اند؛ چنانچه مهلت تمدید نشود، تکلیف این خودروها و سرمایه‌ها چه خواهد شد؛ گفت:  مردم خودروهای خود را خواسته و منتظر ترخیص خودروهای خود هستند؛ لذا تنها راه این است که مصوبه تمدید شود. قول مساعد داده شده که مهلت این مصوبه تمدید شود.

دادفر با تاکید بر این‌که از تمامی مسئولان خواسته شده روند ترخیص‌ها را متوقف نکنند، تصریح کرد: چون که با ترخیص خودروها از گمرک آرامش در بازار ایجاد شده و در نتیجه شاهد کاهش قیمت‌ها هم خواهیم بود. وضعیت قیمت‌ها در بازار از زمانی که مصوبه "بازگشایی" انجام شد، به صورت کاهشی بوده و موجب کاهش قیمت‌ها در کل بازار شده است.

وی افزود: چنانچه سریعاً مصوبه تمدید شده  و سازمان ملی استاندارد هم همکاری لازم را برای خروج خودروها از گمرکات داشته باشد؛ بازار در همین وضعیت باقی خواهد ماند و رو به جلو حرکت می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تاکید کرد: اگر دوباره روند بازار کنترل نشود، بازگشت افزایش قیمت‌ها و تورم را خواهیم داشت؛ لذا لازم است پیش از آنکه این اتفاق بیفتد و مجدد بیش از یک میلیارد خودرو معطل بمانند، فکری برای واردات خودروها، ترخیص آن‌ها از گمرک  و ... شود. هم اکنون به عنوان انجمن واردکنندگان خودرو  در آرامش اعلام می‌کنیم که 7000 خودرو خودرو در گمرک مانده است؛ اجازه دهید این خودروها ترخیص شوند و به بازار تقاضا تزریق شود. این خودروها مالک داشته که دولت جلوی ترخیص آن را گرفته است؛ لذا خود باید آن را باز کند.

وی در خصوص هزینه‌ها برای این خودروهای رسوبی گفت: هزینه‌های گمرکی برای این خودروها شامل  55، 65 و 75  درصد تعرفه گمرکی است که با احتساب عوارض و دیگر اقلاً نزدیک به 90 درصد می‌َود که برای هر دستگاه خودرو محاصبه می‌شود.

ایسنا

ترخیص 600 خودرو از گمرک بوشهر

ترخیص 6653 خودرو وارداتی براساس مصوبه هیات وزیران

افت قیمت خودروهای داخلی و وارداتی به دنبال کاهش نرخ ارز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar