دلیل جابه جایی تایر خودروها چیست؟

دلیل جابه جایی تایر خودروها چیست؟

به طور کلی تایرها باید میان هر 4 هزار تا 8 هزار کیلومتر با یکدیگر جا به جا شوند که حداکثر عمر مفید را داشته باشند. همینطور می‌توانید این کار را همزمان با تعویض روغن انجام دهید.

با توجه به نوع سیستم انتقال قدرت خودرو، تایرها به انواع مختلف ساییده می‌شوند. برای مثال در خودروهای دیفرانسیلی جلو به خودی خود سایش لاستیک‌های جلو بیشتر است و بر خلاف آن در مورد خودروهای دیفرانسیل عقب صدق می‌کند. ولی در خودروهای دو دیفرانسیل همواره هر 4 تایر به طور هماهنگ سایش پیدا می‌کنند.

برای خودروهای سواری چندین نوع جا به جایی وجود دارد که در این مطلب به آن‌ها پرداخته خواهد شد:

حالت اول: در حالت اول هنگام جا به جایی، تایرهای محور عقب به همان طور به جلو منتقل می‌شوند، یعنی تایر چرخ عقب در سمت چپ به محور جلو سمت چپ و همین حالت برای تایر سمت راست محور عقب رخ می‌دهد. ولی تایرهای جلو به طور ضربدری جا به جا می‌شوند، یعنی تایر چرخ جلو سمت راست به چرخ عقب سمت چپ و تایر چرخ جلو سمت چپ به قسمت عقب سمت راست منتقل می‌شود.

حالت دوم: در حالت دوم هر چهار تایر به طور ضربدری با یکدیگر جا به جا می‌شوند.

حالت سوم: دقیقاً بر خلاف حالت نخست است، تایرهای جلو بدون تغییر جهت به محور عقب منتقل می‌شوند ولی تایرهای عقب به طور ضربدری به محور جلو متصل می‌شوند.

حالت چهارم: این حالت، تایرهای هر محور در هر سمت، با دیگر تایر آن محور در همان طرف جا به جا می‌شود. یعنی تایر محور عقب سمت چپ با تایر محور جلو سمت چپ و همین نحوه برای سمت دیگر انجام می‌شود.این حالت برای تایرهای آج جهت دار استفاده می‌شود.

حالت پنجم: حالت پنجم برای خودروهایی است که سایز محور جلو و عقب آن با یکد یگر متفاوت است.

منبع: خودروکار

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar