نحوه مدیریت مصرف سوخت خودرو

بروزرسانی در: پنج شنبه 19 اردیبهشت 98 ساعت 18:30
نحوه مدیریت مصرف سوخت خودرو

رشد مصرف سوخت و ضرورت مدیریت مصرف موجب شده صاحبان خودرو با بهره گیری از راهکارهای گوناگون میزان مصرف سوخت خود را کاهش دهند.

شتاب بالای رشد مصرف سوخت به خصوص بنزین ضرورت مدیریت مصرف را بر همگان مشخص کرده تا از سوختن ثروت ملی جلوگیری به عمل آید و تولید داخلی جوابگوی نیاز باشد.

بررسی آمار مصرف بنزین نشان می‌دهد سالانه ۸ تا ۹ درصد به میزان مصرف بنزین افزوده می‌شود که این روند موجب شده مصرف در طول هر ۱۰ سال ۲ برابر شود.

میزان مصرفی که باعث شده اصطلاحی به عنوان رانندگی اقتصادی شکل بگیرد که شیوه‌ای برای کاهش مصرف سوخت به عنوان هدف اصلی و مواردی مانند کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی و افزایش ایمنی در هنگام رانندگی از اهداف جانبی آن باشد.

طبق نظر کارشناسان در این سبک از رانندگی باید با اجتناب از شتاب گیری ناگهانی استفاده حداکثری از حرکت و نیروی خودرو داشته باشید.

در نظر گرفتن جاده از دور و پیش بینی جریان ترافیک موجب افزایش میدان دید شده که این اقدام صاحبان خودرو را از ترمزهای ناگهانی دور می‌کند.

رانندگان خودروها برای کاهش مصرف سوخت خود باید تا جای امکان از سرعت ثابت و دور موتور پایین که به طور یکنواخت یا به عبارت دیگر با استفاده از بالاترین دنده و با پایین‌ترین دور موتور است رانندگی کنند.

همچنین، تعویض به موقع دنده، توجه به تجهیزات اضافی انرژی بر، اجتناب از استفاده باربند در صورت عدم نیاز می‌تواند مصرف سوخت را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد.

استفاده از سیستم کولر خودرو در صورت لزوم، کنترل باد لاستیک حداقل یک بار در ماه و پیشگیری از گرم کردن خودرو به صورت درجا می‌تواند کاهش مصرف سوخت را به دنبال داشته باشد.

صاحبان خودرو باید به این نکته توجه کنند که در صورت طولانی شدن توقف در یک منطقه خودروی خود را خاموش کنند و در صورت حرکت با سرعت بالا، پنجره‌ها را ببندند و خودروی خود را در فواصل زمانی معین سرویس و در صورت لزوم تعمیر کنند.

لازم به ذکر است، صاحبان خودرو برای اندازه گیری مصرف سوخت خودروی خود می‌توانند باک خودرو را پر کرده و عدد کیلومتر شمار آن را یادداشت کنند و در نوبت بعدی سوخت گیری دوباره عدد کیلومتر شمار و مقدار بنزین را یادداشت کرده تا مقدار بنزین مصرفی به میزان مساف طی شده تقسیم و حاصل را در عدد ۱۰۰ ضرب کنند، عدد به دست آمده مصرف سوخت خودرو به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است.

موارد یاد شده از جمله راهکارهایی است که از طرف صاحبان خودرو برای مدیریت مصرف سوخت رعایت می‌شود ولی در این بین نباید از نقش خودروسازان در تولید خودروی کم مصرف غافل شویم، چون بنا بر اظهار بیژن زنگنه وزیر نفت بررسی مصرف خودرو نشان می‌دهد میزان مصرف خودروهای جدید با خودروهای فرسوده برابر بوده، به همین دلیل رشد مصرف بنزین را باید کارخانه‌های خودروسازی دنبال کنیم.

بدون شک برای مدیریت مصرف سوخت خودروسازی‌ها به عنوان تولیدکنندگان و صاحبان خودرو به عنوان مصرف‌کنندگان در کنار هم می‌توانند تاثیرگذار باشند تا از شدت مصرف سوخت بکاهند.

میزان

۱۰ نکته کلیدی برای کاهش مصرف سوخت خودرو

قیمت بنزین در سال ۹۸

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar