امضای تفاهم‌نامه تولید و خرید هزار دستگاه اتوبوس شهری

پنج شنبه 25 دی 99 ساعت 12:30
امضای تفاهم‌نامه تولید و خرید هزار دستگاه اتوبوس شهری

در راستای پشتیبانی، توسعه و تجهیز ناوگان حمل و نقل درون‌شهری، تفاهم‌نامه تولید و خرید هزار دستگاه اتوبوس گازسوز، دیزلی و برقی میان اتحادیه اتوبوسرانی شهری کشور و شرکت ایران‌ خودرو دیزل منعقد شد.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، مدیرعامل شرکت صنعتی ایران خودرو، توجه به حمل و نقل عمومی را مساله مهمی برای کشور دانست و گفت: ما خواستار توقف واردات نیستیم اما عقیده داریم در جایی که ظرفیت ساخت داخل وجود دارد، نیازمندی‌ها باید از منابع داخلی تامین شود.

فرشاد مقیمی ادامه داد: در یک سال گذشته تلاش‌های زیادی در ایران ‌خودرو دیزل انجام شده و پس از احیای خطوط تولید اتوبوس، میزان ارزبری هم از ۵۸ هزار یورو برای هر دستگاه اتوبوس به حدود ۴۰ هزار یورو رسیده که طبق هدفگذاری انجام گرفته در سال آینده به ۳۲ هزار یورو کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت صنعتی ایران خودرو، از تفاهم با اتحادیه اتوبوسرانی شهری کشور، برای تحویل ۲۰۰ دستگاه اتوبوس برقی و ۸۰۰ دستگاه اتوبوس گازسوز و دیزلی خبر داد و گفت: آمادگی برای افزایش این تعداد وجود دارد.

وی به توانمندی موجود در تامین ون برای تامین ناوگان حمل و نقل در شهرهای کوچک، اشاره کرد و گفت: ۷۰ دستگاه مینی بوس آماده تحویل هم وجود دارد.

مقیمی با ذکر این که امکان بهره‌مندی دیگر خودروسازان از ظرفیت‌های تولید موتور خودروهای تجاری هم وجود دارد، اظهار کرد: هم اکنون موتور ۳۵۵ را به سطح آلایندگی یورو پنج ارتقا داده‌ایم و تولید موتور ۴۵۷ هم با سطح داخلی سازی ۵۰ درصدی از سر گرفته شده است.

وی با اشاره به وجود آمادگی و ظرفیت تولید سالانه پنج هزار دستگاه اتوبوس گفت: تولید دوهزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس در سال آینده را هدفگذاری کرده ایم که در صورت وجود تقاضای بیشتر، امکان افزایش تولید طبق ظرفیت های شکل گرفته، وجود دارد.

در این مراسم مدیرعامل اتحادیه اتوبوسرانی‌های شهری کشور هم گفت: در ناوگان حمل و نقل کشور نزدیک به ۱۷ هزار دستگاه کمبود اتوبوس داریم و به خاطر مشکلات و مسایل مربوط به تحریم ها و تامین منابع مالی موفق به جبران این کمبود نشده ایم.

محسن مسلم خانی، ضمن بیان این که با مذاکراتی که با خودروسازان دولتی و خصوصی داشته ایم در صدد تامین پنج هزار دستگاه اتوبوس هستیم گفت: ایران خودرو به عنوان شرکت معظم در تولید اتوبوس، عنایت خاصی به این موضوع داشته و طبق تفاهم نامه امروز، تعداد هزار دستگاه اتوبوس را تامین خواهد کرد که این تفاهم را در روزهای آینده به قرارداد تبدیل خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در صورتی که ایران خودرو به تعهدات خود عمل کند، امکان افزایش تعداد هم وجود دارد.

مسلم خانی با ذکر این که علاقه ای به واردات حتی یک قطعه نداریم، به همت و توان موجود در ایران خودرو اشاره کرد و گفت: افتخار می کنیم که ۱۰۰ درصد نیاز بازار از تولید داخلی تامین شود.

وی بر بهره برداری دیگر خودروسازان از توانمندی های شرکت ایدم تاکید کرد و گفت: شرکت های دیگر هم از موتور داخلی ایدم استفاده کنند.

در ادامه این مراسم، جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور هم ایران خودرو دیزل را شرکتی پویا و فعال در شرایط سخت اقتصادی دانست و گفت: در شرایط فعلی می توانیم اقدامات مهم و چشمگیری انجام دهیم.

وی بر مشارکت نهادها و سازمان های مرتبط در موضوع نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید کرد و گفت: آلودگی هوا و ترافیک موجب ایجاد مشکلات زیادی شده که نیاز به اتوبوس را تشدید کرده است. اگر همه سازمان های مرتبط ورود کنند همه با هم می توانیم نیاز داخل را تامین کنیم. 

لازم به ذکر است، تفاهم‌نامه ساخت و خرید هزار دستگاه اتوبوس شهری به امضای توسلی مهر، مدیرعامل ایران خودرو دیزل، محمدی، رییس هیات مدیره ایران خودرو دیزل و مسلم خانی، مدیرعامل اتحادیه اتوبوسرانی شهری کشور رسید که برمبنای آن هزار دستگاه اتوبوس توسط ایران خودرو دیزل ظرف یک سال آینده در اختیار این اتحادیه قرار خواهد گرفت.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar