آغاز گشت‌های مشترک پلیس و تاکسیرانی برای برخورد با مسافرکش‌های غیرقانونی

شنبه 19 مرداد 98 ساعت 13:57
آغاز گشت‌های مشترک پلیس و تاکسیرانی برای برخورد با مسافرکش‌های غیرقانونی

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران از همکاری جدید این سازمان با پلیس راهنمایی و رانندگی برای برخورد با مسافرکش‌های غیرقانونی خبر داد.

علیرضا قنادان با ذکر اینکه سازمان تاکسیرانی ضابط اجرای قانون برای برخورد با مسافربرهای شخصی نیست،اظهارکرد: مطابق قانون، حمل مسافر با خودروی فاقد مجوز جریمه دارد و به عنوان یک کار غیرقانونی شناخته می‌شود.

وی با تأکید براینکه ضابط قانونی برای برخورد با این مورد پلیس راهنمایی و رانندگی است،گفت: طرح‌های برخورد با مسافربرهای شخصی به‌صورت دوره‌ای با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی اجرا می‌شود. هم اکنون گفت و گو هایی با پلیس راهنمایی و رانندگی درحال انجام است تا دور همکاری جدید به ویژه در آستانه ورود به مهرماه شروع شود همچنین آغاز دوباره طرح گشت‌های مشترک کنترل و نظارت پلیس و تاکسیرانی درحال بررسی است. اجرای این طرح‌ها برای ساماندهی تاکسیرانی در تهران است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران با ذکر اینکه در سال اخیر طرح نصب دوربین در تمام پایانه‌های تاکسیرانی اجرا شد، اظهارکرد: با توجه به اینکه همه پایانه‌های اصلی کد جریمه دارند اگر خودرویی غیرمجاز اقدام به مسافرکشی کند و وارد این محدوده‌ها شود توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه خواهد شد. باید بیش از قبل در این مورد سخت گیری شود.

قنادان با تقسیم پدیده مسافربرهای شخصی به دو دسته جداگانه گفت: دسته اول افرادی هستند که به‌صورت معمولی اقدام به مسافرکشی می‌کنند که در این دسته موضوع فردی است. در دسته دوم، افراد به‌صورت باند و پاتوقی فعالیت می‌کنند. در تهران نقاطی وجود دارد که ۲۰ خودرو به‌صورت باند مسافرکشی می‌کنند و امنیت را به خطر می‌اندازند. این دسته به‌صورت سازمان یافته اقدام به انجام کار غیرقانونی می‌کنند. ممکن است بعضی از این افراد ساکن تهران نباشند و از شهرهای اقماری یا دور به تهران آمده باشند.

وی ادامه داد: افرادی هم هستند که از شهرستان‌های دیگر به تهران می‌آیند و حتی مکانی برای خواب ندارند و شب را در خودرو خود به صبح می‌رسانند. به این افراد «ماشین خواب» گفته می‌شود. بعضی دیگر از این مسافربرها وارد سامانه‌های اینترنتی می‌شوند و به فعالیت می‌پردازند.

قنادان با ذکر اینکه برخورد با پاتوق‌ها از حیطه وظایف پلیس راهنمایی و رانندگی خارج می‌شود و در این مورد باید پلیس امنیت و یگان ویژه وارد عمل شوند،اظهار کرد: با توجه به اینکه وضعیت اقتصادی به افزایش مسافرکش‌های غیرقانونی دامن می‌زند، اگر در این زمینه مماشات شود این کار غیرقانونی فراگیر خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران در خصوص آخرین فرآیند واردات تاکسی‌های هیبریدی هم گفت: هم اکنون این طرح در کمیسیون‌های تخصصی بررسی شده و همچنان در انتظار مصوبات هستیم که به صحن دولت برود. اگر هیئت دولت واردات خودروهای هیبریدی با کاربری عمومی را مصوب کند این مشکل حل خواهد شد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar