جزئیات برکناری مدیر عامل ایران خودرو

بروزرسانی در: سه شنبه 29 مرداد 98 ساعت 15:41
جزئیات برکناری مدیر عامل ایران خودرو

روز پیش در حالی دوره 6 ساله مدیریتی یکه زارع در گروه ایران خودرو به اتمام رسید که صحبت‌های گوناگونی در خصوص دلایل این تغییر آنهم در تعطیلات تابستانه خودروسازان مطرح است.

ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود اعلام کرد که مدیرعامل ایران خودرو به خاطر تغییر غیر منطقی قیمت محصولات این گروه برکنار و آقای علی آبادی جایگزین او در این گروه خودروسازی می‌شود.

به گفته ربیعی،مدیرعامل ایران خودرو به طور عمدی و بدون هماهنگی قیمت محصولاتش را افزایش داده و به همین خاطر برکنار می‌شود. به عقیده دولت افزایش قیمت خودرو قانونی نبوده و باید بررسی شود که آیا اشتباه نرم افزاری یا خطای شخصی بوده است.

روز پیش در حالی  دوره 6 ساله مدیریتی یکه زارع در گروه ایران خودرو به اتمام رسید که صحبت‌های گوناگونی در خصوص دلایل این تغییر آنهم در تعطیلات تابستانه خودروسازان مطرح است. بعضی از فشار نمایندگان مجلس در تغییر مدیریت ایران خودرو صحبت می‌کنند و عده‌ای دیگر فروش شماری از خودروها آنهم خارج از ضوابط فروش را علت این موضوع می‌دانند.

البته اظهارات گذشته پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس هم در این تصمیم گیری وزارت صنعت بی‌تأثیر نیست. به گفته وی براساس گزارش مربوط به صنعت خودرو در کمیسیون اصل 90 فساد کلان و عدم نظارت بر خودروسازی و تبدیل خودروسازان به یک مافیای قدرتمند محرز است.

وی اضافه کرد: یکی از مواردی که ما در این گزارش به آن رسیدیم و من چند بار این موضوع را ناباورانه مطالعه کردم هزینه سنگین طراحی صندوق خودروی پژو 206 است. طبق اسناد فقط بابت طراحی صندوق پژو 206، 250 میلیون دلار هزینه شده که با ارز امروز قیمت آن به 3 هزار میلیارد تومان می‌رسد. این در حالی است که با این میزان پول می‌شد یک خط کامل تولید خودروی جدید را طراحی کرد.

پارسایی در خصوص طراحی 120 میلیارد تومانی خودروی سمند در دهه 70 هم گفت: در آن زمان بزرگترین اختلاس کشور، اختلاس 123 میلیارد تومانی بود. در چنین وضعیتی این میزان هزینه برای طراحی خودروی سمند آن هم با ارز 400 تومانی انجام گرفته در حالی که استاندارد جهانی در این طراحی رعایت نشده و برای مصرف کننده هم جذابیتی نداشت.

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل 90، بین سال‌های 84 تا 93 نیز به خاطر غیراستاندارد بودن و جذاب نبودن سمند سه مرحله تغییرات در آن ایجاد کردند که آن هم مجموعاً 110 میلیارد تومان هزینه داشته است، یعنی برای طراحی خودروی سورن 22 میلیارد تومان، برای طراحی خودروی دنا 49.5 میلیارد تومان و برای طراحی خودروی دنا پلاس 39.5 میلیارد تومان هزینه شده است.

علاوه بر این موضوعات بحث دریافت و هزینه کرد ارز دولتی هم در این شرکت با ابهامات زیادی همراه است به نوعی عده‌ای عقیده دارند هزینه کرد ارزها در مسیر درست تولید نبوده است. در کنار این موارد نباید بدقولی این شرکت در تحویل خودروها به مشتریان را نادیده گرفت به طوری که خیلی از مشتریان هر روز ناراضی‌تر از دیروز بابت تأخیر در تحویل خودروهای خود هستند. البته افزایش چندین باره قیمت‌ها که در مقطعی با مخالفت دولت و در مقطعی به بهانه ایرادات فنی اجرایی شد هم در این رابطه بی تأثیر نیست.

در بررسی کارنامه 6 ساله یکه زارع در گروه ایران خودرو شاید مهم‌ترین موضوع را باید تعامل او با شرکای فرانسوی برای ادامه فعالیت آنها با خودروسازان عنوان کرد. در دور جدید رایزی ها که نقطه آغاز آن از 8 بهمن 94 با سفر رئیس جمهور به فرانسه بود  گفته شد "برای اولین بار است که یکی از خودروسازان برتر دنیا از طریق سرمایه گذاری مالی مستقیم در صنعت خودروی ایران حضور پیدا می‌کند". ولی متأسفانه خبری از سرمایه گذاری نشد و در نهایت نه تنها ایران غرامتی از بدقولی پژو دریافت نکرد بلکه تنها این قرارداد صرف آموزش شماری از پرسنل شرکت شد.

در آن مقطع مدیرعامل ایران خودرو در واکنش به انتقادات نمایندگان مجلس مبنی بر محرمانه بودن قرارداد اعلام کرد که رقم دقیق غرامت ایران از پژو را 427 میلیون و 600 هزار یورو است که 116 میلیون یورو به مسائل جاری و گذشته و 311 میلیون و 600 هزار یورو مربوط به مسائل آتی است.

وی تأکید کرد "ما در قرارداد جدید بیشترین منافع را برای ایران خودرو کسب کرده‌ایم البته باید تأکید کنم پژو در هیئت مدیره خود برای ارائه امتیاز به ما با مشکل مواجه شده و من در همان نشستی که در فرانسه برای انعقاد قرارداد برگزار شده بود به نمایندگان خود گفتم اگر آنها بر سر موضوعات خود اصرار دارند میز مذاکره را ترک کنند، خوشبختانه در نهایت توانستیم تا اندازه‌ای منافع شرکت خود را در این قرارداد تأمین نماییم".

با این وجود شرکای فرانسوی در 6 آگوست (15 خرداد)  97 شروع به تعلیق فعالیت‌های سرمایه گذاری مشترک (در ایران) کردند به طوری که با تعلیق همکاری این شرکت با خودروسازان ایرانی عملاً تجربه چند سال اخیر ایرانی‌ها با شریک بدقول فرانسوی تکرار شد. اگرچه از همان روزهای نخست تنظیم قرارداد جدید با پژو هشدارهایی داده شد ولی وزارت صنعت و خودروسازان سخن از گرفتن تعهداتی از شریک فرانسوی برای اجرای قرارداد مطرح می‌کردند که هیچ وقت جزئیات این موضوع رونمایی نشد.

چرا سخنگوی دولت خبر برکناری مدیرعامل ایران خودرو را اعلام کرد؟

در همین ارتباط سعید باستانی با اشاره به اینکه هنوز مشکل دولتی بودن گروه‌های خودروساز برطرف نشده است، می‌گوید: درحالی سخنگوی دولت خبر از برکناری مدیرعامل ایران خودرو را اعلام می‌کند که این موضوع باید توسط هیئت مدیره شرکت مطرح می‌شد. این امر نشان می‌دهد که هنوز تکلیف خودروسازان با دولت مشخص نیست و همچنان نخ خودروسازان به دولت وصل است.

وی با ذکر اینکه مدیریت دولتی شرکتهای خودروساز عاملی شده تا آنها پس از اتمام عملکرد خود در گروه‌های خودروسازی کیف خود را برداشته و توضیحی ارائه نمی‌کنند، افزود: فارغ از اینکه یک مدیرعامل در دوره مدیریت خود چه فعالیتی داشته و به فرض محال آیا تخلفی انجام داده یا خیر باید در پایان دوره مدموریت جوابگوی عملکرد خود باشد اما کسی از او سؤال نمی‌کند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس به تغییر مدیریتی ایران خودرو اشاره کرد و افزود: ضعف مدیریتی در این شرکت عاملی شد تا تغییرات مدیریتی اعمال گردد البته بنده در جریان جزئیات کامل دلایل این تغییر نیستم ولی می‌توان گفت زیان انباشته تأمین مالی شرکت، خودروهای کف کارخانه و عدم ترخیص مواد اولیه تولید خودرو در گمرکات از جمله دلایل این موضوع بوده است.

باستانی با اعلام اینکه بتازگی گروه ایران خودرو با وجود کاهش قیمت خودرو در سطح بازار اقدام به تغییرات قیمتی شماری از محصولات خود کرد، اظهار داشت: این یک مدیریت اشتباه بود مگر می‌شود این اشتباه را به گردن اشکالات فنی در صدور دعوت نامه‌ها عنوان کرد.

تسنیم

2 مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند!

مدیرعامل جدید ایران خودرو را بیشتر بشناسید

طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد

مردم منتظر محاکمه رانت خوران مافیای خودرو هستند

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar