خریداران تایر به تاریخ تولید توجه داشته باشند

دوشنبه 29 مهر 98 ساعت 12:03
خریداران تایر به تاریخ تولید توجه داشته باشند

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر گفت: شمار زیادی لاستیک استوک و فاقد کیفیت به کشور وارد شده است که شرایط نامعلومی دارند. خریداران در زمان خرید تایر به تاریخ تولید توجه لازم را داشته باشند.

مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ابتدا در خصوص شرایط تولید تایر در کشور اظهار کرد: تولید تایر در ۶ ماه اول امسال نسبت به سال اخیر ۴ درصد افزایش داشتیم. لازم به ذکر است در زمینه تایرهای سواری ۸ درصد و در باری اتوبوسی رادیال ۱۱۸ درصد تولید کشور افزایش یافته است. ولی تایر بایاس با ۳۶ درصد کاهش تولید رو به رو شده است که علت آن هم به مازاد بودن میزان ساخت این نوع تایرها در کشور مربوط می‌شود. این نکته را باید گفت از لحاظ واردات آمار دقیقی در دسترس نیست اما در بازار نزدیک به ۷۰ درصد نیاز از طریق تولیدات داخل تأمین می‌شود و ۳۰ درصد مابقی به صورت وارداتی است.

واردات تایرهای بی کیفیت!

تنها در خصوص واردات تایرهای کارکرده گفت: سال پیش برای تایرهای باری اتوبوسی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شد و تعرفه آن به ۵ درصد کاهش یافت. تمام سخت‌گیری‌هایی که برای واردات این تایرها وجود داشت برداشته شد؛ این تایرها علاوه بر استاندارد ایران، از مبدأ باید دارای یک سری استاندارد می‌بودند. واردات تایر پیش از این توسط نمایندگان مجاز بود ولی این قانون هم برداشته شد و خیلی از افراد به سمت واردات نمونه‌های باری و اتوبوسی رفتند. با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی حتی کسانی که تخصصی در این زمینه نداشتند و قادر به شناسایی نمونه‌های خوب نبودند این کار را انجام دادند.

وی ادامه داد: خیلی از اوقات تایرهای استوک و فاقد کیفیت وارد شد و به دلیل همین قضیه نهادهای مرتبط به این نتیجه رسیدند که می‌بایست دوباره کنترل لازم برقرار شود. از اول آبان امسال مقرر شد که تایرها دوباره ضوابط فنی را برای واردات داشته باشند. اما مقدار زیادی تایر به کشور وارد شده که فاقد این ضوابط هستند و تکلیف نامعینی دارند. مقدار بسیار زیادی هم در بنادر کشور رسوب کرده که منتظر گشایش اعتبار هستند.

توجه به تاریخ تولید

تنها در رابطه با خرید تایر گفت: در کناره تایر یک کد چهار رقمی است که دو رقم آن مربوط به هفته تولید و دو رقم دیگر مربوط به سال تولید است. به عنوان مثال اگر عدد ۴۳۱۶ روی تایر حک شده باشد این بدان معنا است که تایر در هفته ۴۳ از سال ۲۰۱۶ تولید شده است. خریداران باید در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشند اگرچه که از نظر مواد به کار رفته در تایر نمی‌توان آن را با نگاه تشخیص داد. عمر تایر معمولاً تا ۵ الی ۶ سال است و بیشتر از آن قابل اعتماد نیست. اگر ۵ سال از عمر تایر گذشت بهتر است مصرف نشود و این مورد حتی در زمان عدم استفاده هم صحت دارد. البته شرایط نگهداری از تایر نیز اهمیت دارد که آیا در معرض هوا و زیر نور خورشید قرار داشته یا خیر؟

تأمین تایر خودروهای پرمصرف

وی در پایان گفت: هم اکنون در تولید تایرهای پرمصرف مانند رینگ‌های ۱۳، ۱۴ و ۱۵ که مربوط به انواع خودروهای پژو، پراید و ... می‌شود مشکلی نداریم. ولی در سایزهای ۱۶ و ۱۷ تولید داریم اما مقدار آن کم است و نمی‌تواند نیاز بازار را تأمین کند. ضمن این که تایر خودروهایی مثل لکسس، ب‌ام‌و، بنز و برخی خودروهای وارداتی در کشور تولید نمی‌شود که دلیل آن نیز به محدودیت بازار مصرف بازمی‌گردد.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar