قیمت قطعات خودرو همچنان رو به افزایش است

چهارشنبه 4 تیر 99 ساعت 10:33
قیمت قطعات خودرو همچنان رو به افزایش است

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل مشهد گفت: قیمت لوازم یدکی همچنان رو به افزایش است. قیمت لوازم یدکی ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد و تا زمانی ‌که نرخ ارز افزایش یابد، قیمت این لوازم هم افزایش خواهد یافت.

علیرضا اردکانی‌فرد در مورد بازار لوازم یدکی در دوران پساکرونایی، اظهار کرد: کرونا تاثیر خود را بر تمامی اصناف گذاشته‌ و به طور کلی سال ۹۸، چه از منظر اتفاقات طبیعی و چه غیرطبیعی، سال بسیار بدی برای همه هموطنان بود.

وی افزود: در این وضعیت تمام اصناف ضرر کرده‌اند، اما ضرر وارده بر بعضی از اصناف مانند تالارهای پذیرایی، رستوران و فست‌فودها، صددرصدی است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل مشهد با اشاره به موقعیت جغرافیایی مشهد در کشور، تصریح کرد: ما در صنف لوازم یدکی، بازار شب عید خود را به ‌طور کامل از دست دادیم، زیرا مشهد در یک نقطه بن‌بست در کشور قرار دارد، مسیر تردد استان‌ها نیست و اگر وجود با برکت امام رضا(ع) در این شهر نبود، هیچ‌ چیزی نداشتیم.

اردکانی‌فرد بیان کرد: زمانی که در مشهد زائر رفت‌وآمد نکند، زنجیره اقتصادی شهر قطع شده و مشکلات بسیاری برای تمام کسبه در شهر ایجاد می‌شود.

وی در مورد آمار مربوط به تعدیل نیرو کارگران و یا ابطال پروانه واحدها در این صنف، عنوان کرد: ما آمار زیادی از تعدیل نیرو و یا ابطال پروانه واحدها در سطح شهر نداریم، چون بیشتر افراد تلاش کرده‌اند تا مدارا کنند و چرخ واحد را به هرشیوه‌ای که هست می‌چرخانند. تعدادی از واحدهای صنفی مجبور به تغییر کاربری و یا تعدیل نیرو شده‌اند، اما این تعداد زیاد نیست.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل مشهد ادامه داد: همان‌طور که عمر تلف می‌شود و نمی‌توان به عقب بازگشت، ضررهای وارده هم به طور کامل قابل جبران و بازگشت نخواهد بود. امیدواریم معضل کرونا حل شود و بتوانیم به روال طبیعی زندگی بازگردیم.

اردکانی‌فرد با اشاره به روند افزایشی قیمت‌ها در این صنف، گفت: قیمت لوازم یدکی همچنان رو به افزایش است. قیمت لوازم یدکی ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد و تا زمانی‌که نرخ ارز افزایش یابد، قیمت این لوازم هم افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، شرکت‌های داخلی مثل سایپا و ایران‌خودرو افزایش قیمت بسیاری بر اجناس خود اعمال کرده‌اند. قیمت لوازم یدکی زمانی به ثبات خواهد رسید که دولت بتواند نرخ ارز را ثابت نگه‌دارد.

وی یادآوری کرد: نزدیک به ۸۰ درصد قطعات خودروهای داخلی مانند سایپا و ایران‌خودرو، تولید داخل هستند، اما در مورد خودروهای خارجی به طور مجموع با احتساب خودروهای کشاورزی و راهسازی و خودروهای سنگین، بیش از ۵۰ درصد قطعات وارداتی بوده و وابستگی داریم.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar