قیمت عجیب پراید ۱۲ هزار دلاری!

دوشنبه 24 دی 97 ساعت 12:20
قیمت عجیب پراید 12 هزار دلاری!

«پراید باید ۱۲۰ میلیون تومان باشد» پدرام الوندی، معاون خبر ایرنا این موضوع را در توییترش نوشته و توضیح داده است که مدیرعامل سایپا به خبرگزاری جمهوری اسلامی رفته و گفته است که نسبت به قیمت سکه و مسکن در سال ۷۲ پراید باید الان ۱۲۰‌ میلیون تومان باشد! این ادعای عجیب مدیرعامل سایپا در وضعیتی است که هرجور حساب کنید قیمت پراید ۱۲۰‌ میلیون نمی‌شود. قیمت صادرات پراید هم اکنون نزدیک به ۴ هزار دلار است که اگر از کیفیت پراید صادراتی و آپشن‌های متفاوت و هزینه حمل‌ونقلش صرف نظر کنیم، قیمت آن با دلار ۱۰‌ هزار تومانی همان نزدیک به ۴۰‌ میلیون تومان بازار داخلی می‌شود و اگر بخواهیم تصور کنیم تمام قطعات پراید صد درصد تولید داخل است و با افزایش قیمت فولاد بسنجیم، نرخ پراید نزدیک به ۳۰‌ میلیون تومان می‌شود.

فربد زاوه، تحلیلگر صنعت خودرو می‌گوید که در هیچ کجای جهان قیمت خودرو را با طلا نمی‌سنجند و خودروسازان بزرگ خودروهای باکیفیت خود را با اقساط طولانی و سود ناچیز به متقاضیان می‌فروشند. این که خودروساز ایرانی می‌گوید قیمت پراید با قیمت طلا ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود از آن ادعاهای عجیب و غریب است.

پراید را باید ۳ برابر قیمت صادراتی بفروشیم!

مدیرعامل سایپا درحالی مدعی شده است که قیمت پراید براساس قیمت دلار و سکه ۱۲۰ میلیون تومان است که او پیشتر گفته است که پراید را با نرخ ۴ هزار و ۲۵۰ دلار به کشورهای خارجی صادر می‌کنند. اگر بخواهیم مبنا را ادعای خود او در خصوص محاسبه قیمت پراید براساس بازارهای واسطه‌ای و دلالی مانند دلار درنظر بگیریم، با قیمت دلار ۱۰ هزار تومانی فعلی قیمت تمام شده پراید صادراتی ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود. این درحالی است که قیمت پراید در بازار داخلی کمتر از این اعداد و ارقام نیست و میان ۳۸ تا ۴۰ میلیون تومان فروخته می‌شود که اگر کیفیت پراید صادراتی و هزینه حمل‌ونقل آن را درنظر بگیریم، متوجه می‌شویم حتی با قیمت فعلی دلار خودروسازان به مشتریان‌شان لطفی نکرده‌اند.

قیمت پراید با حساب رشد قیمت فولاد

ادعای دیگری که خودروسازان در خصوص افزایش قیمت خودرو داشته‌اند، این است که قیمت خودرو به خاطر افزایش قابل توجه قیمت فولاد بالا رفته است؛ چون بیشتر قطعات خودرو از فولاد تهیه می‌شود. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که براساس گفته محمد آزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد قیمت فولاد در سال ۹۷ چیزی نزدیک به ۷۵ درصد افزایش داشته است. پس اگر کل بدنه پراید را فولاد درنظر بگیریم، قیمت این خودرو باید ۱, ۵ برابر می‌شد. با این حساب قیمت پراید ۲۰ میلیون تومانی با احتساب رشد قیمت فولاد باید نزدیک به ۳۰ میلیون تومان می‌شد. گذشته از این، فربد زاوه، تحلیلگر صنعت خودرو در خصوص قیمت ۱۲۰ میلیون تومانی خودرو و تأثیر قیمت مواد اولیه روی ساخت این خودرو توضیح می‌دهد: «خودروسازان با کمبود مواد اولیه همچون فولاد مواجه هستند. فولادی‌ها قطعات مورد نیاز خودروسازان را تأمین نمی‌کنند و از این‌رو بعد از افزایش نرخ ارز تمام این چالش‌ها دست به دست هم داد تا قیمت‌ها به‌طور چشمگیری افزایش یابد.»

او ادامه می‌دهد: «البته این حرف‌هایی که می‌گویند تمام قطعات پراید ساخت داخل است، حرف درستی نیست؛ چون ما از دهه ۸۰ تاکنون خودرو مونتاژ می‌کنیم و خبری از تولید خودروی داخلی نیست. این‌که گفته می‌شود پراید به‌طور صد درصد داخلی‌سازی است تصور اشتباهی است، چون که ما قطعات این خودروها را از کشورهای گوناگون مانند چین تهیه و تأمین می‌کنیم و طبیعی است که قیمت ارز روی قیمت این خودرو تأثیر داشته باشد ولی این که چقدر باید قیمت خودرویی مانند پراید افزایش پیدا کند، یک بحث دیگر است.»

سکه و طلا چه ربطی به خودرو دارد؟!

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا درحالی از لزوم افزایش قیمت پراید و فروش ۱۲۰ میلیون تومانی آن در بازار می‌گوید که لزومی ندارد این خودرو نسبت به افزایش نرخ ارز واکنش نشان دهد و به‌طور چشمگیری در بازار آزاد افزایش قیمت داشته باشد، حتی وقتی که شاهد افزایش ۱۵ میلیون تومانی قیمت پراید بودیم هم، کارشناسان بازار خودرو از این اتفاق انتقاد کردند و از مردم خواستند تا زمانی که قیمت پراید به آن چه استحقاق آن را دارد، برنگشته، اقدام به خرید آن نکنند. با این حال نه تنها این اتفاق رخ نداد و خبری از کاهش قیمت نبود بلکه اکنون مدیرعامل سایپا قیمت واقعی پراید را ۱۲۰ میلیون تومان دانسته است.

فربد زاوه، تحلیلگر صنعت خودرو در خصوص ادعای جدید مدیرعامل گروه سایپا در مورد این‌که با توجه به نرخ سکه و دلار و مسکن، پراید هم باید ۱۲۰ میلیون تومان به فروش برسد، می‌گوید: «در هیچ کجای جهان چنین مقایسه‌هایی انجام نمی‌شود، چون اصولاً قیمت خودرو در سطح دنیا ارتباطی به افزایش قیمت طلا و سکه و دلار ندارد. نمی‌توانیم تورم‌های بی‌ارتباط با یکدیگر را به زور به هم وصل کنیم و بگوییم امروز چون قیمت جهانی طلا بالا رفته ما هم باید پراید را گران‌تر بفروشیم!» او ادامه می‌دهد: «به جای این‌که بخواهیم به فکر درست کردن اصولی همه چیز باشیم، در پی گرفتن ماهی از آب گل‌آلود هستیم. ضمن این که مردم ما در ایران درحالی برای خرید خودرو به طور نقدی پول پرداخت می‌کنند که این کارها در بازار خودروی دنیا منسوخ است و در آمریکا و اروپا هیچ کسی برای خرید خودرو یک میلیون دلار پرداخت نمی‌کند، بلکه گروه‌های معتبر خودروسازی خودروهای خود را به طور اجاره و لیزینگ‌های طولانی در اختیار مردم قرار می‌دهند و هر فردی بنا بر بودجه و درآمدی که دارد، خودروی مورد نظر خود را انتخاب می‌کند؛ مثلاً اگر قدرت خرید یک فرد آمریکایی ۵۰ هزار دلار باشد به اندازه درآمدش برای خودرو هزینه می‌کند، نه این که در ایران کف درآمد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد و ارزان‌ترین خودرو ۴۰ میلیون تومان.»

قیمت شگفت‌آور پراید ۱۲ هزار دلاری!

آیا واقعاً پراید تولید گروه سایپا ارزش هزینه ۱۲۰ میلیون تومانی دارد؟ زاوه در این مورد می‌گوید: «باز هم حرف‌هایی از خودروسازان داخلی می‌شنویم که حیرت‌زده می‌مانیم. قطعاً قیمت خودرویی مثل پراید ۱۲ هزار دلار نیست و با این پول می‌توان انتخاب‌های خیلی بهتری نسبت به پراید داشت. سال‌هاست از کیفیت خودروهای چینی انتقاد می‌کنیم و آنها را آشغال می‌نامیم در صورتی که خودروهای تولید داخل ازجمله پراید حتی با خودروهای چینی هم قابل قیاس نیست. در واقع در دیگر کشورها با ۱۲ هزار دلار می‌توان خودروهای مدل بالایی با کیفیت‌های غیرقابل مقایسه با پراید خرید و عجیب است که آقایان مدعی هستند که باید پراید را با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان به فروش برسانند.»

چه خودروهایی را می‌توان با ۱۲ هزار دلار خرید؟

شاید باورنکردنی باشد اما با ۱۲ هزار دلار در کشورهای گوناگون دنیا می‌توان خودروهایی خرید که اصلاً قابل قیاس با پراید نیست. کمپانی‌هایی مثل تویوتا و هیوندا ازجمله شرکت‌هایی است که هرساله خودروهای مینی بعضی از مدل‌های خود را با قیمت‌های بین ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار عرضه می‌کنند تا افرادی که بودجه پایینی دارند یا اقدام به خرید آنها کنند یا این‌که از طریق لیزینگ و اجاره‌های طولانی مدت بتوانند از این خودروها استفاده کنند. یکی از معروف‌ترین سایت‌های بین‌المللی در زمینه خرید و فروش خودرو carsales است که در آن هر فردی می‌تواند بنا به بودجه خود نسبت به انتخاب و خرید خودرو از هر برندی اقدام کند. در این سایت حتی خودروهای دسته دوم از شرکت‌های بین‌المللی به فروش گذاشته می‌شود؛ به‌عنوان مثال در این سایت خودرو سانتافه تولید سال ۲۰۱۵ با قیمت ۱۰ هزار دلار به فروش می‌رسد. یعنی در آن طرف آب‌ها می‌توانید با ۱۰۰ میلیون تومان سوار یک سانتافه شوید. یکی دیگر از خودروهایی که می‌توان با قیمت خیلی پایین‌تر از آن‌چه برای پراید ادعا می‌کنند خرید، تویوتا کمری‌های دسته دوم است که در سایت‌های فروش خودرو با قیمت‌های نازل ۸ و ۱۰ هزار دلار به فروش می‌رسد. علاوه بر اینها، کمپانی میتسوبیشی هم خودروهایی با قیمت‌های زیر ۱۲ هزار دلار تولید می‌کند که بیشتر مهاجران در کشورهایی مانند کانادا و استرالیا از خودروهای این کمپانی استفاده می‌کنند.

شهروند

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "قیمت عجیب پراید ۱۲ هزار دلاری!"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حسن
مهمان

پراید شده ۴۰۰ میلیون تومان ،اینقدر دروغ نگویید .تورم کجا بود دستهایی پشت پرده هستند ،قیمت واقعی پراید باید ۴ میلیون تومان باشه ربطی به تورم نداره کسانی هستند که سودجو هستند مثل همین رییس خودرو سازی ،اینها مردم را فریب میدهند برای منفعت شخصی خودشان ،خدا لعنتتان کند

سهند
مهمان

من از آینده نیومدم، الان یکسال گذشته و پراید ۲۴۰ میلیون رو رد کرده
با قیمت این اشغال تو خارج میشه ماشینای سوپراسپرت گرفت

Mardekhoda
مهمان
با سلام و خسته نباشید . با دلار ١۴٠٠٠ تومن و قیمت هاى غیر واقعى ، اگر بخوای لوازم ساخت ٢٠ دستگاه پراید رو از صفر تا صد خریداری کنى ، به قیمت عمده ، پراید هزینش میشه ١٨ ملیون تومن ، حالا شما با چه فرمولى میفروشین ۵٠ ملیون ؟؟؟ با چه فرمولى به قیمت ۶٠٠٠ دلار صادر میکنید؟؟ کدوم کشور بدبخت تر از ما این آشغال و توهین به شعور بشریت رو میخره از شما ٨۴ ملیون تومن؟؟؟؟؟ بهترین خودروهاى سگمنت دنیا از ١٨٠٠٠ دلار تا ۶٠٠٠٠ دلار ساخته میشه و همون خودرو بعد از دو سال قیمتش… بیشتر