پشت پرده افزایش قیمت خودروها در بازار چیست؟

دوشنبه 9 اردیبهشت 98 ساعت 14:43
پشت پرده افزایش قیمت خودروها در بازار چیست؟

این روزها خریداران خودرو مدام از خود می‌پرسند مگر چه اتفاقی در بازار افتاده که طی یک هفته بازار با افزایش روزانه قیمت خودروهای داخلی و خارجی رو به رو شده است؟

طی هفته‌های گذشته قیمت انواع خودروهای داخلی رشد تا ۲۰ درصدی را تجربه کرده است که این موضوع مشتریان را با علامت سؤال‌هایی برای چرایی افزایش قیمت خودرو مواجه کرده است؟ خریداران خودرو مدام از خود می‌پرسند مگر چه اتفاقی در بازار افتاده که طی یک هفته گذشته بازار با افزایش روزانه قیمت انواع خودروهای داخلی و خارجی رو به رو شده است؟

به عقیده خودروسازان، قیمت مواد اولیه داخلی و وارداتی مدام در حال تغییر است و همین عمل اثرات منفی را بر قیمت تمام شده خودرو گذاشته است. علاوه بر این شکاف قیمتی خودروها از کارخانه تا بازار عاملی شده تا دلالی و سرمایه گذاری در بخش خودرو به صرفه بوده و هر کس به هر طریقی در صدد خرید خودرو از کارخانه و فروش آن در بازار باشد.

همین شکاف قیمت خودرو موجب می‌شود تا در طرح‌های فروش فوری سقف خودروهای عرضه شده به سرعت پرشده و مردم نتوانند به راحتی محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنند. باید تجدیدنظرهای لازم در قیمت مواد اولیه خودروسازان و قیمت تمام شده خودرو اعمال شود تا دلال بازی در بازار کاهش یافته و فقط خریداران واقعی اقدام به خرید خودرو کنند.

از سوی دیگر بازار خودرو مقصر اصلی بهم ریختگی قیمت‌ها را خودروسازان در عدم تحویل محصولات به مردم می‌داند و عقیده دارد اگر خودروهای مردم تحویل داده می‌شد به طور حتم بازار با این همه تقاضا و افزایش قیمت‌ها مواجه نبود. فروشندگان خودرو باید تأکید براینکه قیمت خودرو متناسب با عرضه و تقاضا است، می گویند وقتی عرضه‌ای وجود نداشته باشد به طور حتم تعادل بازار بهم ریخته و شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

قیمت‌های دستوری دست ما را بسته است

یک مقام مسئول در یک کارخانه بزرگ خودروسازی در همین ارتباط می‌گوید: متأسفانه امروز خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای محسوب شده و نقدینگی زیادی را به سمت خود جذب کرده است. به طوری که به جای آنکه نقدینگی به سمت بازار ارز، سکه یا مسکن هدایت شود به سمت بازار خودرو رفته و هر کس به هر شگردی در صدد خرید خودرو و فروش آن برای سود بیشتر است.

وی با اعلام اینکه بی تعارف شرایط امروز صنعت خودرو مناسب نیست، گفت: با تلاش بسیار در صددیم تا چرخه تولید را افزایش دهیم ولی وقتی آمار روزانه تولید هزار دستگاه را اعلام می‌کنیم باید توجه داشته باشید که بخشی از این آمار خودروهای ناقص بوده و به سمت انبارها می‌رود. برهمین اساس بخشی از تولیدات ما تجاری و بخشی ناقص است که باید تأمین قطعات آن به زحمت انجام شود همین موضوع عاملی شده تا نتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم.

این مقام مسئول با اعلام اینکه کسری نقدینگی صنعت خودرو موجب شده تا تأمین نقدینگی واحدهای قطعه سازی به کندی انجام شود، افزود: شناور بودن قیمت ارز بر حجم مشکلات ما اضافه کرده است، قیمت‌های دستوری عاملی شده تا نتوانیم شکاف قیمتی کارخانه تا بازار را برطرف نماییم. امروز ما برای تنظیم بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را با قیمت ۶۷ میلیون تومان به فروش می‌رسانیم درحالی که این خودرو در بازار ۹۵ میلیون تومان است قرار بود ما خودرو را ۵ درصد زیر قیمت بازار به فروش برسانیم ولی قیمت‌های دستوری دست ما را بسته و فقط رانت بیشتر در بازار ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: علاوه براین موضوعات قیمت مواد اولیه هم هر روز در حال افزایش است و همین عمل قیمت تمام شده را برای ما بالا برده است در این میان نباید از التهابات اعمال تحریم در بازار خودرو غافل شد. نگرانی از اعمال تحریمات عاملی شده تا بازار خودرو آشفته‌تر از روزهای پیش باشد. در این رابطه رایزنی‌های گوناگونی را با وزارت صنعت انجام داده‌ایم ولی تا زمانی که قیمت خودرو اصلاح نشود نمی‌توانیم بازار را مدیریت کنیم.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar