4500 خودروی ترخیص نشده دارای ثبت سفارش جعلی کجاست؟

سه شنبه 27 آذر 97 ساعت 11:27
4500 خودروی ترخیص نشده دارای ثبت سفارش جعلی کجاست؟

رئیس سازمان اموال تملیکی با ذکر اینکه تا به حال خودروهای وارد شده به کشور با ثبت سفارش جعلی و فاقد اعتبار تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است، گفت: 424 دستگاه خودروی توقیف شده به اتهام قاچاق در بندرعباس تحویل سازمان اموال تملیکی شده است.

جمشید قسوریان جهرمی با اشاره به پرونده خودروهای وارد شده با ثبت سفارش فاقد اعتبار گفت: از خودروهای ترخیص نشده‌ای که با ثبت سفارشهای فاقد اعتبار (جعلی) وارد کشور شده‌اند، هیچ خودرویی تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است.

رئیس سازمان اموال تملیکی با ذکر اینکه، دستگاه کاشف موظف بود پس از کشف کالای قاچاق آن را تحویل سازمان اموال تملیکی نماید، گفت: این احتمال وجود دارد که در مورد تخلف یا قاچاق بودن خودروهای مرتبط با پرونده ثبت سفارشهای جعلی اختلاف نظر وجود داشته باشد و به همین خاطر هنوز این خودروها تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است.

وی در جواب به این پرسش که از اردیبهشت ماه که اعلام جرم قاچاق علیه خودروهای واردشده با ثبت سفارش فاقد اعتبار از طرف رئیس مرکز جرائم سازمان یافته شده، گمرک چه اقدامی انجام شده است، تأکید کرد: هم اکنون با گذشت نزدیک به 6 ماه از اعلام جرم قاچاق هنوز خودروهای موجود در گمرک که با ثبت سفارشهای فاقد اعتبار وارد شده‌اند، به سازمان اموال تملیکی تحویل نشده است. هم اکنون فقط 424 دستگاه خودرو مربوط به به پرونده‌ای که در ابتدای سال جاری در بندرعباس تشکیل شده بود به سازمان اموال تملیکی تحویل شده و در انبار سازمان در بندرعباس موجود است.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی اضافه کرد، هر کالایی که به ظن قاچاق توقیف شود باید به سازمان اموال تملیکی تا زمان تعیین تکلیف آن ارائه شود. دستگاه‌های کاشف وظیفه دارند خودرو یا هر کالایی را که به ظن قاچاق توقیف شده به این سازمان تحویل داده تا فرایند رسیدگی به آن در مراجع ذی صلاح تکمیل شود.

لازم به ذکر است، در طول سال‌های 95 و 96 نزدیک به 6400 خودرو با ثبت سفارش فاقد اعتبار وارد کشور شد و نزدیک به 1900 دستگاه پس از اظهار از گمرک ترخیص شده است. ظاهراً باید 4500 دستگاه خودرو در گمرک و محوطه گمرکی و بندری که با ثبت سفارشهای جعلی وارد شده‌اند موجود باشند. ولی هنوز اطلاع دقیقی از شرایط اظهار و دریافت کوتاژ 4500 خودروی دیگر در دست نیست، به عبارت دیگر اگر در مورد این 4500 خودرو علاوه بر ثبت سفارش فاقد اعتبار، کوتاژ هم صادر شده باشد قاعدتاً این خودروها شامل شرایط ظن قاچاق بوده و باید تحویل سازمان اموال تملیکی می‌شد.

اگر خودروهای یاد شده علاوه بر ثبت سفارش به گمرک اظهار شده و همچنین به مناطق ویژه اقتصادی مثل بندر شهید رجایی وارد شده باشند امکان مرجوع یا ترانشیپ آن‌ها وجود دارد ولی اگر این خودروها به محوطه‌های گمرکی مثل گمرک شهید باهنر وارد شده باشند چنین امکانی برای آنها وجود ندارد و برای مرجوع شدن آنها باید اظهارنامه مرجوعی از طرف گمرک ایران صادر شود.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar