دسترسی خودروسازان به دستاوردهای ایران‌ خودرو

بروزرسانی در: سه شنبه 1 آذر 01 ساعت 11:46
دسترسی خودروسازان به دستاوردهای ایران‌ خودرو

مدیر مرکز همکاری‌های فناورانه دانش‌ بنیان ایران‌ خودرو از ایجاد امکان بهره‌برداری از نتایج همکاری‌های فناورانه ایران خودرو با شرکت‌های دانش‌بنیان توسط سایر خودروسازان خبر داد.

امین‌اله حدادی، با بیان این‌که در حال حاضر مرکز همکاری‌های فناورانه دانش‌بنیان ایران خودرو در حال یک‌پارچه‌سازی تمامی فعالیت‌های فناورانه و دانشی در سطح این گروه صنعتی است، گفت: این مرکز به عنوان نقطه اتصال بخش‌های مختلف و شرکت‌های زیرمجموعه ایران خودرو با مراکز علمی و دانشی سطح کشور فعالیت می‌کند.

وی افزایش بهره‌وری و حذف اجرای پروژه‌های دانش‌محور موازی در سطح گروه را از نتایج اولیه فعالیت مرکز همکاری‌های فناورانه دانش‌بنیان ایران‌خودرو خواند و گفت: بهینه سازی ‌منابع سازمان و جلوگیری از هدررفت منابع با یک‌پارچه‌سازی تمامی فعالیت‌های فناورانه با جدیت فراوان دنبال می‌شود.

حدادی از برنامه‌ریزی برای فعالیت در حوزه‌های مختلف فناورانه خبر داد و اظهار کرد: فناوری‌های طراحی محصول و مجموعه و قطعات، ساخت، تولید و گذار به صنعت چهار و هوشمندسازی همراه با اتصال شبکه‌ای، فناوری‌های نرم‌افزاری و سیستم افزاری شامل معماری و سخت‌افزاری در محصول و فناوری اطلاعات و مدیریت آن در سازمان و شبکه‌ها از جمله محورهای مهم فعالیت‌های فناورانه فعلی هستند.

وی تصریح کرد: فناوری آزمون و صحه گذاری در سطح قطعه، مجموعه و خودرو و انواع خدمات، فناوری‌های نرم انواع خدمات به مشتریان شامل فروش، خدمات پس از فروش و انواع خدمات جنبی نوین و هوشمند و شبکه‌ها و فناوری‌های تامین مالی و بیمه و فناوری‌های لجستیک نیز از دیگر محورهای برنامه‌ریزی شده برای فعالیت هستند که نتایج آن به صورت مستقیم به نفع تمامی ذی‌نفعان گروه صنعتی ایران‌خودرو خواهد بود.

مدیر مرکز همکاری‌های فناورانه و دانش‌بنیان ایران‌خودرو با بیان این‌که مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح کشور را شناسایی کرده و هر حوزه را به سازمان مربوط در گروه صنعتی ایران‌خودرو متصل می‌کنیم، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در حوزه فناوری آزمون و صحه‌گذاری انواع آزمون‌ها، ابزارها و روش‌های و استانداردهای آن شناسایی شده و مراکز علمی و دانش‌بنیان به شرکت ایتراک که مسوولیت آزمون قطعات و مجموعه‌های خودرو را برعهده دارد برای رفع نیازمندی‌های این بخش متصل می‌شوند.

وی افزود: در حوزه تامین مالی و بیمه با پشتیبانی و حمایت معاونت مالی و اقتصادی نیز با استفاده از ظرفیت‌ برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز علمی و پژوهشی، به دنبال استقرار نظام‌های نوین خواهیم بود تا علاوه بر سرعت‌بخشی به فرآیندها، بتوانیم در جهت تامین منافع مشتریان گام برداریم.

حدادی اپلیکیشن «بسپر» کاری از شرکت امداد ایران خودرو ایران را از جمله پروژه‌های مهم برای تسریع در ارایه خدمات به مشتریان برشمرد و گفت: با تجمیع فعالیت‌های مرتبط با مشتریان در این سامانه در آینده نزدیک به کمک ظرفیت‌های دانش‌بنیان، می توانیم مسیر خدمت‌رسانی را کوتاه‌تر کنیم.

وی بهینه‌سازی منابع مالی، سودآوری و درآمدزایی را از جمله نتایج تجمیع فعالیت‌های دانش‌بنیان در سطح گروه صنعتی ایران‌خودرو و ارایه خدمات به سایر خودروسازان برشمرد.

حدادی، مرکز همکاری‌های فناورانه دانش‌بنیان را نقطه اتصال شرکت‌ها، نهادها، مراکز دانشی مانند دانشگاه‌، پارک علم و فناوری و پردیس‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به گروه صنعتی ایران‌خودرو توصیف کرد و اظهار کرد: این مرکز به عنوان ترمینال ارتباطی، به دنبال جذب ایده‌های دانش‌پایه از طریق این مراکز و یا خارج از چارچوب بروکراتیک و بهره‌مندی از آن در رفع نیازهاست.

مدیر مرکز همکاری‌های فناورانه دانش‌بنیان ایران‌خودرو با بیان این‌که به کمک معاونت حقوقی ایران خودرو به دنبال تنظیم نظام‌نامه حقوقی برای مشخص شدن مالکیت معنوی محصول دانش‌بنیان در قرارداد با مراکز یادشده هستیم، افزود: با تعریف نیاز فناورانه، به دنبال رفع آن از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز دانشی هستیم و برای این اقدام نیز زیست بوم فناوری متشکل از مجری مرتبط از ایران‌خودرو و مراکز علمی از جمله پارک‌های علم و فناوری، پژوهشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز علمی کشور مانند بنیاد علمی نخبگان، صندوق توسعه نوآوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت علمی و فناوری وزارت علوم و تحقیقات و سایر نهادهای مرتبط حاکمیتی را ایجاد می‌کنیم.

وی با بیان این‌که با شکل‌گیری این ساختار دیگر رسیدن به موضوعات دانشی سخت نخواهد بود و در مسیر اجرا قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: طرح پیشنهادی ارایه شده توسط مراکز علمی از منظر هزینه، کیفیت و زمان اجرا مورد بررسی قرار می‌گیرد و به این ترتیب بهترین گزینه برای اجرای پروژه‌های دانش‌بنیان تعیین می‌شود.

حدادی معیار و اسلوب تعیین ارایه دهنده فعالیت ‌دانش‌بنیان را علاوه بر مراکز و نهادهای معتبر شناخته شده، اشخاص حقیقی فعال در حوزه فناورانه خودرو دانست و گفت: از هر فعالیتی توسط هر نهاد یا شخصی که رفع کننده نیاز دانشی و فناورانه ایران‌خودرو باشد، استقبال می‌کنیم.

به گفته وی، پس از شناسایی و تعیین شرکت و یا شخص حقیقی ارایه دهنده محصول دانش‌بنیان، تولید انبوه محصول با حمایت گروه صنعتی ایران‌خودرو و یا سرمایه گذاری بخش خصوصی و یا شتاب دهنده‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

حدادی افزود: در حال حاضر ۸۴ همکاری فناورانه در حوزه‌های مختلف فعالیت گروه صنعتی ایران‌خودرو به صورت قرارداد در حال اجرا بوده و ۳۵ تفاهم‌نامه نیز در دست بررسی و تبدیل به قرارداد اجرایی است.

وی افزود: راه اندازی پردیس تخصصی مشترک یکی از راهبردهای گروه صنعتی است که در مرحله نهایی‌سازی است.

ایکوپرس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar