دلیل صدای غیرعادی زمان ترمز گیری چیست؟

شنبه 13 مهر 98 ساعت 12:54
دلیل صدای غیرعادی زمان ترمز گیری چیست؟

مشکلات ترمز همیشه در خودروها وجود دارد، عدم رسیدگی به موقع می‌تواند برای خوردو و سرنشینان خطرآفرین باشد.

ترمزها بازه‌های متفاوتی از صدا را هنگام ترمزگیری یا رها کردن ترمز تولید می‌کنند. عملکرد مواد مصرفی در لنتها که به منظور اتلاف انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند، با ایجاد نویز و حرارت همراه است. در نتیجه جیغ گاه و بیگاه ممکن است عادی باشد که دلیل آن سرما، گرما، رطوبت، برف، گِل، نمک و … است. به عبارت دیگر جیغ گاه و بیگاه همیشه به مفهوم وجود مشکل و یا کاهش اثر ترمز نیست. به یاد داشته باشید که برخی صداها طبیعی‌اند و رفع آنها به هیچ‌ترمیم و یا تعمیری نیاز ندارد، مانند:

صدای جیغ

صدای جیغ اغلب هنگامی که ترمزها سرد هستند و عمدتاً در صبحگاه شنیده می‌شود. این صدا طبیعی است و به هیچ سرویسی نیاز ندارد. به این پدیده Morning Sickness هم می‌گویند. گاهی اوقات صدای جیغ تولیدی نشانگر نیاز خودرو به لنت ترمز جدید است.

صدای جیغ بلند ممتد

وقتی خودرو در حال حرکت است و ترمز گرفته می‌شود یا حتی زمانی که ترمزگیری انجام نمی‌گیرد، شنیده می‌شود. این صدا وقتی که نشانه روی لنت ترمز با دیسک تماس پیدا می‌کند، تولید می‌شود و نشان می‌دهد که لنت تمام شده است و باید تعویض شود.

همچنین هر سیستم ترمزی می‌تواند در دفعات زیاد ترمزگیری در ترافیکهای سنگین یا جاده‌های پر فراز و نشیب، نویز تولید کند. در چنین وضعیتی، دمای دیسک و لنت بسیار بالا می‌رود.

صدای ناله در طول توقف

این صدا معمولاً به خاطر لعابی یا شیشه‌ای شدن سطح دیسک به واسطه ترمزهای سنگین و متوالی تولید می‌شود و برای رفع آن باید لنتها تعویض شوند و سطح دیسک مجدداً پرداخت گردد.

صدای نویز

تنها یکبار هنگام ترمزگیری از سیستم تعلیق جلو شنیده می‌شود. این صدا نتیجه جابجایی و حرکت لنتها در جهت دوران دیسک است و اگر پدال ترمز محکم فشرده شود، احتمال تولید صدا کمتر می‌شود. برای رفع این عیب باید از نصب صحیح لنتها، گیره‌ها و Shimها مطمئن شویم.

نویز چند گانه

تنها یک بار پس از روشن کردن موتور شنیده می‌شود. این صدا مربوط به سیستم خودآزمای ترمز یا ABS است و به هیچ گونه سرویس و تعمیری نیاز ندارد. سیستم ترمز ABS دارای یک بخش خودآزماست که در بعضی مدلها پس از روشن شدن خودرو و با نخستین ترمزگیری و در برخی دیگر پس از آن که سرعت خودرو برای اولین بار به حد معینی رسید، عمل می‌کند.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar