۵ نکته‌ای که باید در مورد هاچ بک‌ها بدانید

شنبه 17 فروردین 98 ساعت 18:27
5 نکته‌ای که باید در مورد هاچ بک‌ها بدانید

همان طور که احتمالاً می دانید، خودروهای هاچ بک به مدل‌هایی گفته می‌شود که صندوق عقب نداشته و به جای آن، یک در بزرگ دارند که با باز کردنش، می‌توان به محفظه بار دسترسی پیدا کرد. البته باید ذکر کرد که در برخی بازارها، خودروهای هاچ بک را استیشن هم می‌نامند. اگر به دنبال خرید خودروی هاچ بک هستید و هنوز مطمئن نشده‌اید که چنین خودرویی می‌تواند برای شما مناسب باشد یا نه، ۵ نکته در مورد هاچ بک‌ها که باید بدانید را در این مطلب می‌خواهیم مطرح کنیم. با زد فور کار همراه باشید.

کامپکت یا سایز متوسط

خودروهای هاچ بک از نظر ابعاد بدنه در دو دسته کامپکت ها و سایز متوسط‌ها وجود دارند. به طور کلی، مدل‌های کامپکت دو در هستند و معمولاً خودروهایی با تجربه رانندگی اسپرت می‌باشند و بیشتر، جوان پسند هستند. از سوی دیگر، یک هاچ بک سایز متوسط که بیشتر شبیه یک مدل استیشن است، جادارتر بوده و برای خانواده‌ها گزینه‌ای مناسب‌تر خواهد بود.

فضای بار بیشتر

یکی از اصلی‌ترین مزایای هاچ بک‌ها این است که تقریباً در همه آن‌ها، صندلی عقب را می‌توان به منظور بهبود فضای بار تا کرد. این موضوع به طور قابل توجهی فضای بار عقب خودرو را در مقایسه با یک مدل سدان افزایش می‌دهد. حتی برخی هاچ بک‌ها از نظر فضای بار در صورتی که صندلی ردیف عقب را بخوابانید می‌توانند با شاسی بلندهای کوچک رقابت کنند. علاوه بر این، طراحی هاچ بک‌ها به گونه‌ای می‌باشد که دسترسی به فضای بار آن‌ها راحت‌تر است.

قدرت مانورپذیری بیشتر

در بسیاری از موارد، رانندگی با خودروهای هاچ بک در مقایسه با خودروهای بزرگ‌تر بسیار راحت‌تر می‌باشد. عدم وجود صندوق در عقب که سبب افزایش طول یک مدل سدان می‌شود، باعث شده تا هاچ بک‌ها خودروهایی با طول کم باشند. این موضوع موجب می‌گردد پارک کردن خودروهای هاچ بک در پارکینگ‌های شلوغ و شهرهای بزرگ بسیار راحت‌تر شود. اگر به دنبال خرید یک مدل اسپرت هستید، باید بدانید که هندلینگ این خودروها نیز در مقایسه با سدان ها بسیار بهتر می‌باشد. برخی از هاچ بک‌های خاص بازار علاوه بر هندلینگ خوب، قدرت پیشرانه بسیار بالایی نیز دارند.

قیمت ارزان‌تر

خودروهای هاچ بک معمولاً در مقایسه با سدان ها کوچک‌ترند و همین آن‌ها را به گزینه‌ای ارزان قیمت‌تر تبدیل می‌کند. علاوه بر قیمت پایه ارزان‌تر، مصرف سوخت آن‌ها نیز بسیار کم‌تر است. اکنون در بازارهای جهانی هاچ بک‌های هیبریدی یا تمام الکتریکی زیادی نیز وجود دارند. این خودروها گرچه شاید از نظر قیمت گران‌تر از مدل‌های معمولی باشند، ولی در دراز مدت با صرفه جویی در هزینه‌های سوخت، گزینه بهتری برای خرید خواهند بود.

محبوب‌تر شده‌اند

برخلاف این باور معروف که هاچ بک‌ها در آمریکا خیلی میان مردم محبوب نیستند، فورد، تویوتا، هیوندای و نیسان در گزارش‌های سالیانه خود اشاره کرده‌اند که فروش مدل‌های هاچ بک آن‌ها بیشتر از مدل‌های سدان بوده است. از جمله محبوب‌ترین مدل‌های هاچ بک امروز بازار آمریکا می‌توان به فورد فیستا، تویوتا یاریس، هیوندای اکسنت و نیسان ورسا اشاره کرد.

همان طور که دیدید، دلایل زیادی برای خرید خودروهای هاچ بک وجود دارند. اگر به فکر خرید یک هاچ بک دست دوم هستید، حتماً قبل از خرید بهتر است به دقت به بررسی بخش‌های مختلف آن بپردازید. همچنین برای این کار می‌توانید از کمک کارشناسان خودرو استفاده نمایید. نظر شما در مورد خودروهای هاچ بک چیست؟

منبع ترجمه: yourmechanic

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar