۹ نکته در مورد تویوتا GT86 که باید بدانید

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
9 نکته در مورد تویوتا GT86 که باید بدانید

GT86 خودرو شگفت آوری است که سال ۲۰۱۱ در نمایشگاه توکیو رونمایی شد و به فاصله یک سال، با همکاری مشترک تویوتا و سوبارو به تولید رسید. ساخته تویوتا، بیشتر از نسخه سوبارو که با نام BRZ تولید می‌شود، فروش رفت و محبوبیت زیادی را کسب کرد.

برعکس خودروهای اسپرت دیگر که هدفشان ثبت سرعت بالاست، هدف GT86، القای حس ناب رانندگی به راننده است. این ساخته هیجان‌ساز تویوتا، در قالب مدل‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به دست ایرتویا در ایران عرضه شد ولی بنابه علت‌هایی، از سبد خودروهای این کمپانی کنار رفت و هنوز برنامه‌ای برای ارائه فیس‌لیفت تازه آن در بازار کشورمان عرضه نشده. ولی به بهانه ورود نمونه فیس‌لیفت GT86 به ایران که البته صرفاً برای نمایش در شوروم مرکزی ایرتویا وارد شده، می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به ۹ حقیقت خواندنی از GT86 که احتمالاً نمی‌دانستید.

۱- این خودرو از نسل‌های قبلی خودروهای اسپرت تویوتا یعنی GT2000 و AE86 الهام گرفته شده است که در زمان خود، جزء خودروهای چابک تویوتا محسوب می‌شدند. GT2000 در فیلم You Only Live Twice جیمز باند حضور داشت که نخستین و آخرین حضور تویوتا در این سری فیلم‌ها بود.

۲- GT86 کوچک‌ترین غربیلک فرمان را در میان خودروهای تویوتا دارد. قُطر این غربیلک در نسل قبلی ۱۴.۴ اینچ بود که تقریباً هم اندازه رینگ یک پراید است، ولی تویوتا پا را فراتر گذاشته و در نسل تازه، آن را کمی کوچک‌تر کرده و ‌ به ۱۴.۲۵ اینچ رسانده است.

۳- ۸۶ صرفاً یک اسم برای این خودرو محسوب نمی‌شود چون قُطر خروجی‌های لوله اگزوز، قطر سرسیلندر و کورس پیستون‌های آن مساوی با ۸۶ میلی‌متر است.

۴- لوگو GT86 که در مرکز فرمان، پشت ماشین، کنار خودرو و داخل چراغ‌های جلو حک شده، مثل رد لاستیک یک خودرو در حال پاوراسلاید است. اگر به دقت به مرکز لوگوی این خودرو نگاه کنید، شیارهای عدد ۸ و ۶، کج‌بودن آن‌ها و دنباله دار بودن این شیارها از بالا شبیه به رد لاستیک‌های یک خودرو در حالت دریفت است.

۵- در طراحی داخلی و خارجی این خودرو سعی شده از شکل حرف T استفاده شود. این شکل را می‌توان در طراحی جلو پنجره خودرو، طرح کلی داشبورد، مه شکن مرکزی عقب، دستگیره رودری و ... پیدا کرد.

۶- GT86 مثل خودروهای اسپرت کلاسیک از یک موتور ۴ سیلندر باکسر تنفس طبیعی (با چیدمان تخت سیلندرها) استفاده می‌کند که در جلو خودرو قرار گرفته است و نیرو از جعبه دنده به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود.

۷- لاستیک‌های استفاده شده در GT86 مثل همان لاستیک‌هایی هستند که در پریوس استفاده شده. دلیل انتخاب این لاستیک‌ها برای یک خودرو اسپرت، چسبندگی کم آن به مسیر در مقایسه با دیگر لاستیک‌هاست. در نتیجه، با این لاستیک به آسانی می‌توانید تعادل خودرو را بر هم زده، یک دریفت جانانه بزنید.

۸- از سال ۲۰۱۲ تا به امروز تویوتا توانسته حدود ۲۰۰ هزار دستگاه از این خودرو در سطح دنیا به فروش برساند.

۹- سقف این تویوتا فقط ۰.۶۵ میلی‌متر ضخامت دارد، ولی در دو طرف سقف، دو برآمدگی با اختلاف سطح ۶۵ میلی‌متری به نسبت بخش مرکزی سقف وجود دارد که اجاره می‌دهد راننده و سرنشین از کلاه ایمنی هم در صورت نیاز استفاده کنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar