تولید کنندگان موتورسیکلت‌های برقی بی انگیزه شده‌اند

شنبه 21 اردیبهشت 98 ساعت 11:43
تولید کنندگان موتورسیکلت‌های برقی بی انگیزه شده‌اند

با اشاره به اینکه موتورسیکلت‌های برقی وارداتی دو سال است در گمرک مانده و سرمایه واردکننده از بین رفته است، گفت: دولت انگیزه را در تولیدکنندگان موتورهای برقی از بین برده است.

ابوالفضل حجازی در خصوص وضعیت تولید موتورسیکلت‌های برقی، اظهار داشت: هم اکنون همکاران من نزدیک به دو سال است که موتورهای برقی وارد کردند ولی در گمرک بندرعباس مانده و ترخیص نشده، متأسفانه در این وضعیت باطری‌ها و سرمایه هم از بین رفت است. خودمان یک محموله به عنوان نمونه وارد کردیم اما آن هم دو سال است نمی‌توانیم از گمرک بندرعباس ترخیص کیم.

وی در جواب به این سؤال که مشکل کار کجاست گفت: قوانین در کشور ما دائماً تغییر می‌یابد و زمانی که یک نفر تخلف می‌کند همه راه‌ها بسته می‌شود، درست مثل اینکه یک نفر در جاده بد رانندگی کند و جاده را مسدود کنند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت ادامه داد: دولتی‌ها انگیزه را در تولیدکنندگان از بین برده‌اند و هر که بخواهد قانونی کار کند فضا برایش بسته است. در حالیکه اگر بخواهد غیرقانونی کار کند فضا کاملاً باز است.

شمار کارخانه‌های تولید و مونتاژ موتورسیکلت به کمتر از ۲۰ رسیده است

حجازی تصریح کرد: ۹۰ درصد صنف تولید موتورسیکلت می‌خواهد در چارچوب قانون فعالیت کند ولی این صنف مثل شمع در حال آب شدن است؛ شمار کارخانه‌های مونتاژ موتورسیکلت از ۲۰۰ به ۶۰ و هم اکنون به کمتر از ۲۰ کارخانه رسیده است که با این روند به چند کارخانه خواهیم رسید.

وی افزود: بدین ترتیب به سیاستی که بعضی دنبال آن بودند تا موتورسیکلت‌ها را وارد کشور و ارز را خارج کنیم، می‌رسیم. متأسفانه این سیاستی است که با فرمایشات مقام معظم رهبری نیز همخوانی ندارد. حال می‌پرسند چرا مصرف‌کننده، موتور برقی خریداری نمی‌کند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت تصریح کرد: تنها یک نوع باتری موتور تولید داخل داریم که شنیده‌ها حاکی از این است که کیفیت لازم را ندارد؛ از طرف دیگر هم اجازه واردات داده نمی‌شود؛ براساس لابی کارشناسان وزارت صنعت در بعضی حوزه‌ها ناآگاهانه یا دانسته و با برنامه ورود یک کالا را ممنوع می‌کنند و شخصی که آن کالا را وارد کرده با چند برابر قیمت در بازار می‌فروشد و این عمل موجب می‌شود قیمت تمام شده محصول موجب دلسردی مصرف کننده شود.

دولتی‌ها اجازه واردات بدهند، قیمت باتری موتور یک سوم می‌شود

حجازی ادامه داد: در وضعیت یاد شده به عنوان مثال قیمت باطری موتور سه میلیون تمام می‌شود در حالی که اگر اجازه واردات آن را بدهند قیمت آن به یک سوم تبدیل خواهد شد. اما چه کسانی بانی این وضعیت است؟ دولتی‌ها.

وی در پاسخ به این سؤال که شرایط مطلوبی که کمک کند موتورهای برقی به تدریج وارد چرخه حمل و نقل شود از نگاه شما چیست؟ گفت: دولت که پولی به عنوان کمک بلاعوض ندارد و شهرداری‌ها هم هم مشکلاتی دارند و هم منابعی ندارند پس باید حرفی بزنیم که شدنی باشد. یک بانک به عنوان بانک عامل با تولیدکننده باید قراردادی منعقد کند، خریدار به بانک مراجعه و بعد از تشکیل پرونده کارتی دریافت کند تا با مراجعه به فروشگاه مرکزی و پرداخت پول موجود در کارتی که بانک به او داده است موتور را خریداری کند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت ادامه داد: مصرف‌کننده هم در طول سه سال یعنی ۳۶ ماه پول موتور را پرداخت کند. این شیوه روانترین و ساده‌ترین راه ترویج استفاده از موتورسیکلت‌های برقی است. این درصورتی است که دولت بخواهد کمک کند. بانک‌ها باید موظف شوند در سرفصل‌های خود برای موتورهای برقی هزینه‌ای را برای مصرف‌کننده درنظر بگیرند.

حجازی افزود: اگر بانکها با تولیدکننده قراردادی منعقد کنند و شمار آن مشخص شود تولیدکننده هم موتورها را تأمین خواهد کرد. مصرف‌کننده هم وقتی ببیند بدون پرداخت پول نقد می‌تواند موتور برقی را دریافت کند به طور خودکار نخستین قدم برای فرهنگ‌سازی استفاده هرچه بیشتر از موتورسیکلتهای برقی برداشته خواهد شد.

قیمت موتورسیکلت برقی بیشتر از ۱۳ میلیون تومان نیست

وی در جواب به این سؤال که برای چنین کاری به چه میزان سرمایه نیاز است و هم اکنون موتورهای برقی چه قیمتی دارند، گفت: دولت می‌تواند با هزار میلیارد تومان سرمایه این کار را آغاز کند. قیمت موتورها هم از ۸ میلیون تومان آغاز می‌شود اما بیش از ۱۳ میلیون تومان موتورسیکلت برقی نداریم.

رئیس انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت اظهار داشت: هم اکنون اکثر کارخانه‌های موتورسازی موتورهای برقی هم دارند ولی خریدار کمی دارد و باطری‌های آنها هم در حال خراب شدن است. این کارخانه‌ها قطعات را وارد و مونتاژ کرده‌اند و آماده فروش است.

اندازه ۲ برابر ارزش کالا، هزینه انبارداری و توقف کانتینر در گمرک داده‌ایم

حجازی در جواب به سؤال دیگری مبنی براینکه موتورهایی که در گمرک مانده است، چه مشکلی دارند؟ گفت: قوانین تغییر کرده و این موضوع را در سرفصل دیگری قرار داده‌اند درحالی که این موضوع باید با نگاه ملی دیده شود. محصولی که در سال ۹۶ به عنوان نمونه وارد کرده‌ایم در گمرک بندرعباس باقی مانده، یک زمان گیر کار موضوع استاندارد بود که رسیدگی به آن ۶ ماه به طول انجامید. پس از آن با تفاوت قیمت ارز رو به رو شدیم و بخشنامه‌ها تغییر کرد و بعد از اصلاح بخشنامه‌ها هم همچنان پیگیر موضوع هستیم اما تاکنون به اندازه دو برابر ارزش کالا هزینه انبارداری و توقف کانتینر داده‌ایم.

وی همچنین در خصوص تولید باطری موتورهای برقی توسط یکی از شرکت‌های داخلی گفت: متأسفانه بنده هم شنیده‌ام این باطریها کیفیت لازم را ندارند؛ این شرکت سالهاست که به تولید باطریهای تخصصی پرداخته است و باطری‌هایی تولید می‌کند که از نظر توجیه اقتصادی سودآوری بیشتری دارند. قرار است نزدیک به دو تا سه خط تولید باتری وارد کشور شود که شاید در این وضعیت تا پایان سال باطریهای لازم تأمین شود اما اگر موتورسیکلتهای برقی تولید و فروخته نشوند راهاندازی خط تولید باطری توجیه اقتصادی نخواهد داشت. به جز این شرکت هم تولیدکننده‌ای برای باطری موتورهای برقی وجود ندارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت در پایان گفت: ۹۰ درصد قطعات موتورسیکلت‌های برقی خارجی است و تنها ۱۰ درصد آنها مانند لاستیک و قطعات جزئی دیگر داخلی است که این امر بر کاهش قیمت تمام شده موتورها تأثیر می‌گذارد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar