ترمز دیسکی یا کاسه‌ای: کدام یک بهتر است؟

بروزرسانی در: دوشنبه 9 تیر 99 ساعت 18:24
ترمز دیسکی یا کاسه‌ای: کدام یک بهتر است؟

سیستم‌های مدرن ترمز این روزها از تکنولوژی‌های بسیار خوبی بهره می‌برند. با استفاده از انواع کامپیوترها، سنسورها و بسیار قطعات پیشرفته مهندسی دیگر، این سیستم‌ها به خوبی می‌توانند خودروها را در هر سرعتی که باشند متوقف کنند. هر چند، این روزها خودروسازهای مختلف، روی مدل‌های متنوع خود از سیستم ترمز دیسکی استفاده می‌کنند و گاهی اوقات، شاهد استفاده از سیستم‌های ترمز کاسه‌ای روی خودروها هستیم. از این رو، اگر به دنبال تغییر هر یک از این سیستم‌های ترمز روی خودروی خود هستید، بیایید ابتدا ترمزهای کاسه و دیسکی را با هم مقایسه کرده و ببینیم، کدام یک بهتر هستند.

ترمز دیسکی یا کاسه‌ای: مقایسه کامل

همان طور که احتمالاً می دانید، تفاوت‌های کاملاً مشخصی بین ترمزهای دیسکی و کاسه‌ای بر اساس سیستم ساخت، نحوه عملکرد و بازدهی آن‌ها وجود دارد که قطعاً از آن‌ها با خبر هستید. در ادامه، با زوم فور کار همراه باشید تا به بررسی مهم‌ترین این تفاوت‌ها بپردازیم.

۱ - تفاوت‌های ساختاری

ترمزهای کاسه‌ای به توپی چرخ متصل می‌شوند و همراه با چرخ می‌چرخند. این نوع ترمزها از قطعاتی به نام کفشک ترمز استفاده می‌کنند و به هنگام فشرده شدن پدال ترمز، حرکات بیرونی کفشک‌ها در تماس با لبه‌های کاسه ترمز سبب ایجاد اصطکاک و در نهایت کاهش سرعت خودرو می‌شود. این فرآیند نهایتاً خودرو را به طور کامل می‌تواند متوقف کند. از سویی دیگر، در ترمزهای دیسکی، از قطعه‌ای به نام کالیپر استفاده می‌شود که به یک دیسک متصل شده و با فشرده شدن پدال ترمز، دیسک در حال چرخش در تماس با لنت ترمزهای موجود داخل کالیپر سبب کاهش سرعت و نهایتاً توقف خودرو می‌شود.

علاوه بر این، در یک ترمز کاسه‌ای، کفشک‌های ترمز بزرگی هستند که برای ایجاد نیروی اصطکاک، با بخش داخلی کاسه ترمز در حال چرخش تماس ایجاد می‌کنند. حرکات این کفشک‌ها به کمک یک سیلندر هیدرولیکی بزرگ که داخل کاسه ترمز نصب شده کنترل می‌شود. در عین حال، در یک سیستم ترمز دیسکی، از لنت‌های ترمز کوچک برای ایجاد اصطکاک مذکور با دیسک در حال چرخش استفاده می‌گردد. برای کنترل حرکت لنت‌های ترمز، در سیستم ترمز دیسکی از سیلندرهای هیدرولیکی کوچکی که داخل کالیپرها نصب شده‌اند استفاده می‌شود.

به طور کلی، جنگ بین ترمزهای کاسه‌ای و دیسکی در این بخش را ترمزهای کاسه‌ای می‌برند، زیرا از نظر ابعاد، قطعات مورد استفاده در آن از سیستم ترمز دیسکی بزرگ‌تر هستند.

۲ - تفاوت عملکرد

در مورد ترمزهای دیسکی، روغن ترمز با فشار زیاد وارد کاسه شده و این فشار را به پیستون‌های سیلندر چرخ منتقل و نهایتاً سبب حرکت پیستون می‌شود. در ادامه، کفشک‌های ترمز به بیرون حرکت کرده و با بخش داخلی کاسه ترمز تماس پیدا می‌کند.

هر چند، در سیستم ترمز دیسکی، زمانی که پدال ترمز فشرده می‌شود، پیستون روغن ترمز تحت فشار را به داخل کالیپر ارسال می‌کند. در نتیجه ایجاد فشار بالا در سیستم، روغن ترمز وارد کالیپر شده و لنت‌ها روی دیسک ترمز می‌چسبند. بدین ترتیب و با چسبیدن لنت ترمزها روی دیسک، سرعت خودرو کاهش پیدا می‌کند.

۳ - تفاوت راندمان کاری

چرخ در حال چرخش نیروی اصطکاک کم یا متوسطی در هنگام گرفته شدن پدال ترمز دریافت می‌کند. به همین دلیل است که ترمزهای کاسه‌ای بیشتر روی خودروهای بزرگ نصب می‌شوند. یکی دیگر از دلایل این است که این نوع ترمزها را می‌توان در اندازه‌های بزرگ‌تر به راحتی ساخت و به همین دلیل، در خودروهای سنگین استفاده از این سیستم ترمز بسیار بهینه است.

در ترمزهای دیسکی، چرخ در حال حرکت نیروی اصطکاک بسیار بالایی به دلیل تماس بین دیسک و لنت ترمزها دریافت می‌کند.

۴ - تفاوت در نوع استفاده و کاربری

این روزها، همان طور که گفتیم، از آن جایی که ترمزهای کاسه‌ای را در هر اندازه‌ای به راحتی می‌توان ساخت، آن‌ها بیشتر در خودروهای سنگین مانند کامیون‌ها و اتوبوس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، ترمزهای دیسکی از آن جایی که اندازه کوچک‌تری دارند، از این رو، معمولاً در خودروها، موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌ها استفاده می‌شوند.

ما همه چیز در مورد تفاوت‌های سیستم‌های ترمز دیسکی و کاسه‌ای را توضیح دادیم، حال شمایید که باید قضاوت کنید کدام یک از این سیستم‌های ترمز، بهتر هستند. لطفاً نظر خود را با ما و دیگر مخاطبان زوم فور کار مطرح نمایید.

منبع ترجمه: وب سایت Car From Japan

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

29 دیدگاه ها برای "ترمز دیسکی یا کاسه‌ای: کدام یک بهتر است؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مصطفی
مهمان

ترمز کاسه ایی هرچند مدت ریگلاج میخاد ولی دیسکی خودش تنظیم میشه

مهران
مهمان

مطلب گویا بود
اگر ماشینت بزرگتر از نیسانه دیسک فایده نداره
اگر سدان داری دیسک

علی ناطقی
مهمان

من آخر با اینهمه حرف و کامنت نفهمیدم ترمز دیسکی بهتره یا ترمز کاسه ای فقط وقت با ارزشم رو ریختم دور

محمد
مهمان

ترمز کاسه ای فقط در ماشینهای بدون abs و با بوستر قوی و بزرگ خوب جواب میده در غیر این صورت بدرد نمیخوره این نتیجه ۱۰ سال تجربه بنده تو این زمینه هست

پارسا رضوان
مهمان

دوستان سلام من از هیدیکا قطعات کاملشو خریدم خودشون هم واسه نصب مکانیک دارن معرفی میکنن خیلی کارشون درسته قبل ازینکه من سیستم ترمزای عقب ماشینمو از کاسه به دیسک تبدیل کنم خیلی تو ترمز مشکل داشتم و همیشه بیشترین فشار رو ترمز جلو که دیسکی بود میومد و لنتای جلو زود به زود تمام میشد ولی بعد از تبدیل ترمز عقب کاسه به دیسکی خیلی وضعیت ترمزها ماشینم عالی شد حتما بهتون پیشنهاد میکنم استفاده کنین من که خیلی راضیم و حتی برای ماشین داداشمم خرید کردیم از***

فرامرز
مهمان

به خدا گند زدی به شعور مملکت با این متن نوشتنت.من که چیزی نفهمیدم بخدا اگر حودت فهمیده باشی که چی داری میگی.خاک تو سرت با این متن گفتنت.

علی
مهمان

ترمز کاسه ای بعد از یکی دوبار ترمز گرفتن میشه هیچ… این ترمز برای عصر دقیانوسه ولی ایران خودرو دزد قیمتارو ۱۰۰ برابر میکنه و ترمز دیسکی رو برمیداره و کاسه‌ای میذاره

امیر
مهمان

واقعا درست گفتی
خاکبرسر ایران خودرو ی دزد
فقط پول مردم و می خورن

amirreza
مهمان

ببینید . فقط بحث مقدار سطح اصطکاک مطرح نیست . ترمز های دیسکی راحتتر خنک میشن که باعث افزایش راندمانشون میشه . همچنین ترمز های دیسکی اون چیز به اصطلاح(نشتی قطعه) کمتری دارن و مدت بیشتری میشه ازشون استفاده کرد . تعویض لنت هاشون هم راحتتره و توی ترمز های دیسکی اسپورت تر سطح لنت و دیسک خیلی بیشتر از سطح لنت ترمز های کاسه ای هست که خودش یه نقطه ی برتری به حساب میاد . همچنین پدیده ی( گشاد شدن کاسه) رو در ترمز های دیسکی نداریم . روزتون خوش.

Sia
مهمان

چرا از کنترل چرخها در هنگام ترمزهای شدید چیزی نگفتی بنظرت ترمز کاسه ای میتونه تو سرعت بالا و ترمز شدید کنترلی روی فرمان داشته باشه!!!!!!!!!! کاسه ای فقط بدرد آبگوشت میخوره

محسن منصوری
مهمان

خداوکیلی شما هم مثل من هیچی نفهمیدید یا من اینجوریم

خودت بخون ببین هیچی دستگیرت میشه؟؟؟؟؟؟
ی

Ali
مهمان

وقتی رینگ اسپرت باشه چطور روش کاسه اینصب میکنن کجای دنیایی آقا ..اگه کاسه ای خوب بود که همه شرکتای معتبر دنیا میزدن نه سایپا و ایرانخودرو…اصن اظهر من الشمسه

جعفر
مهمان

خخخخ بردن جنگ به بزرگتر بودن که نیست دکتر