مزایا و معایب باد نیتروژن در لاستیک خودرو چیست؟

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
مزایا و معایب باد نیتروژن در لاستیک خودرو چیست؟

استفاده از باد نیتروژن در تایر خودرو روز به روز در حال افزایش است و افراد زیادی به استفاده از باد نیتروژن به جای باد معمولی روی آورده اند. البته باد نیتروژن چیز جدیدی نیست و سال‌ها است که در لاستیک هواپیماها، خودروهای ارتش آمریکا و خودروهای مسابقات نسکار استفاده می‌شود.

باد نیتروژن نیز همانند هر چیز دیگری دارای نکات مثبت و منفی است دراین مطلب نگاهی خواهیم داشت به معایب و مزایای استفاده از باد نیتروژن

نکات مثبت

فشار ثابت تایر:

تایرهایی که با نیتروژن پر شوند، به ندرت پیش می‌آید که در گذر زمان فشار باد آن‌ها کاهش پیدا کند چون نیتروژن به سختی می‌تواند از تایر لاستیکی خارج شود. اما زمانی که تایر را با باد معمولی پر می‌کنیم این باد می‌تواند به مرور زمان از تایر خارج شود و فشار باد تایر کم شود.

همچنین نیتروژن حساسیت کمتری نسبت به تغییرات دمایی دارد بنابراین با افزایش حرارت و یا کاهش حرارت تایر، فشار آن تغییر بسیار کمی می‌کند که در مورد باد معمولی این چنین نیست.

یکی از اصلی‌ترین دلایل که باد نیتروژن مقبولیت زیادی در پیشرانه اسپرت دارد نیز همین گزینه است چرا که لاستیک خودروهای مسابقه بسیار داغ می‌شود و در صورتی که از باد معمولی در آن‌ها استفاده شود در هر دور پیست حرارت لاستیک افزایش پیدا کرده و فشار باد آن نیز بیشتر می شود.

کاهش مصرف سوخت:

ثابت بودن فشار باد تایر می‌تواند افزایش بازده و کاهش مصرف سوخت خودرو را نیز به دنبال داشته باشد به طوری که حدس زده می‌شود استفاده از باد نیتروژن بتوانند حدود ۳ درصد تاثیر مثبت بر روی مصرف سوخت خودرو بگذارد که البته میزان چندان زیادی نیست اما در هر صورت به عنوان یکی از نکات مثبت باد نیتروژن از آن یاد می‌شود.

دوستدار محیط زیست بودن:

سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون حلقه تایر به عنوان زباله دفع می‌شوند. با این وجود اگر در یک تایر از باد نیتروژن استفاده کنید روند فرسایش آن نزدیک ۳۰ درصد کاهش می‌یابد ضمن اینکه باد نیتروژن با داشتن تاثیر مثبت بر روی مصرف سوخت خودرو می‌تواند از آلودگی بیشتر محیط زیست جلوگیری کند.

افزایش دوام رینگ و تایر:

تایرهایی که در آن‌ها از باد نیتروژن استفاده شود عمر بالاتری خواهند داشت. یکی از دلایل آن این است که نیتروژن گاز خشک است و برخلاف باد معمولی که به تایر می‌زنیم هیچ رطوبتی ندارد، نبود این رطوبت نه تنها برای بخش لاستیکی تایر خوب است بلکه از بخش فلزی رینگ نیز محافظت می‌کند.

ایمنی:

نیتروژن گاز قابل اشتعال نیست و به همین دلیل احتمال آتش گرفتن آن وجود ندارد و این خود نقش مثبتی در ایمنی خودرو دارد اما تایرهایی که در آن‌ها از باد معمولی استفاده شود در صورتی که مشتعل شوند از اکسیژن موجود در داخل تایر برای سوختن استفاده می‌کنند.

نکات منفی

هزینهٔ بالا:

پر کردن تایر با باد نیتروژن در مقایسه با پر کردن آن با باد معمولی بسیار پرهزینه است به طوری که در ایالات متحده برای هر تایر باید مبلغ ۵ دلار را پرداخت کنید.

سرویس و نگهداری:

نیاز به سرویس و نگهداری همیشه وجود دارد اینکه شما تایر خودروی خود را از نیتروژن پر کرده اید دلیل نمی‌شود که فشار آن را چک نکنید بلکه همچنان باید حواستان به فشار باد باشد.

در دسترس نبودن:

باد نیتروژن را در هر جایی نمی‌توان به راحتی یافت و این خود یکی از محدودیت‌هایی است که در پیش روی طرفداران استفاده از نیتروژن وجود دارد. مشکل اصلی به خصوص در ایران این است که اگر شما لاستیک های خود را با باد نیتروژن پر کنید، بالاخره بعد از مدتی که احتیاج به تنظیم باد داشته باشید، امکان دارد هر تعمیرگاهی این باد را نداشته باشد و آن وقت است که برای یک تنظیم باد عادی باید به دنبال یک مکان مناسب باشید که خود مشکل ساز است ولی باد معمولی در بسیاری از تعمیرگاه‌ها وجود دارد.

باد نیتروژن بزنیم یا نه؟

با توجه به مواردی که در بالا اشاره کردیم شما می‌توانید تصمیم بگیرید که بر اساس نیاز خود آیا باد نیتروژن مناسب خودرو شماست یا نه. اگر اهل رانندگی با سرعت بالا هستید و اگر در نزدیکی شما آپاراتی وجود دارد که مطمئن هستید در طولانی مدت باد نیتروژن خواهد داشت، استفاده از این باد برای لاستیک شما گزینه خوبی است اما اگر به تعمیرگاهی در نزدیکی خود که باد نیتروژن دارد دسترسی ندارید، بهتر است لاستیک‌های خود را از باد معمولی پر کنید و با چک کردن مداوم باد لاستیک‌ها، بهتر از آن‌ها استفاه کنید.

منبع: خودروبانک

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar