رونمایی پاگانی آلیشا

جمعه 24 فروردین 03 ساعت 15:40
رونمایی پاگانی آلیشا

با همکاری «انستیتو طراحی اروپا»، این مدل تک‌تولیدی به مناسبت تولد زوندا معرفی شده است.

انگار همین دیروز بود که پاگانی از نخستین محصول خود با نام زوندا رونمایی کرد اما از آن زمان بیش از ۲۴ سال می‌گذرد. این خودرو آنقدر برای بنیان‌گذار این شرکت، «هوراچیو پاگانی»، عزیز بود که تا سال ۲۰۲۲ همچنان روی مدل‌های خاص آن کار می‌کرد. حال با وجود تولد نوه زوندا یعنی یوتوپیا، باز خودرویی دیگر از این برند ایتالیایی معرفی شده که یاد و خاطره نخستین سوپراسپرت این شرکت را گرامی می‌دارد. پاگانی «آلیشا» به مناسبت تولید ۲۵ سالگی این خودرو و برند پاگانی رونمایی شده است.

این خودرو با نام و برند پاگانی رونمایی شده اما همان‌طور که از تصاویر آن هویدا و آشکار است، از زبان طراحی نسبتا متفاوتی سود می‌برد؛ چراکه بار اصلی این پروژه را مجموعه انستیتوی طراحی اروپا، «IED»، به دوش کشیده است.

طرح اولیه این خودرو توسط دانشجوی دوره کارشناسی ارشد این موسسه ارائه و سپس به یک مدل ۱:۱ تبدیل شده بود. این طراح برای دستیابی به سطحی صاف و طراحی یکپارچه، از هواکش‌های متعدد که در انواع سوپراسپرت‌ها دیده می‌شوند دوری کرده است. البته المان‌های دیگری چون حجم بیشتر طاق چرخ‌ها، چراغ‌های LED جدید و رینگ‌های متفاوت ظاهر متمایزی به آن می‌دهند؛ درحالی‌که استفاده از آرایه چهارگانه چراغ جلو  و اگزوزهای عقب به‌همراه فرم اتاق و تناسبات بدنه، زوندا را در ذهن بیننده تداعی می‌کنند.

این سوپراسپرت تک‌تولید با ابعاد بدنه ۲ در ۴.۵ متر تنها کمی از زوندا اولیه کشیده‌تر است. قد آن حدودا ۱ متر است و به کابین الهام‌گرفته از مسابقه‌دهندگان گروه C دهه ۸۰ میلادی مجهز شده است. در مقام مقایسه می‌توان به آینه‌بغل‌های بالارفته آلیشا اشاره کرد که به‌منظور حصول فرم یک‌دست بدنه و حفظ اصالت آنالوگ محصولات پاگانی، بیش‌ازاندازه باریک شده‌اند.

آلیشا برخلاف مدل‌های مختلف زوندا یا حتی نمونه استاندارد آن که در نمایشگاه ژنو ۱۹۹۹ رونمایی شد، چهره‌ای آرام دارد؛ انگار که قصدی برای سرعت‌گرفتن ندارد و دوست دارد گوشه‌نشینی کند؛ این حالت به‌گونه‌ای خودنمایی می‌کند که حتی نمی‌توان آن را با هوایرا و نسخه‌های سرسخت آن مانند ایمولا مقایسه کرد.

البته که آلیشا از مدل‌های مختلف این خودروساز دور نیست اما همچنان با یوتوپیا فاصله زیادی دارد. از آنجا که برند پاگانی به ساختن مدل‌های خاص‌تر از سوپراسپرت‌های خاصش شهرت دارد، ممکن است درصورت تمایل یک خریدار وفادار و متمول، از المان‌های طراحی آلیشا در یک محصول ویژه استفاده کند. برای مشاده تصاویر کابین این خودرو، گالری زیر را تماشا کنید. نظر شما درباره این مدل مفهومی چیست؟ آیا طراحی آن را می‌پسندید؟

پدال

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar