معرفی فورد کاپری ۲۰۲۵

بروزرسانی در: پنج شنبه 21 تیر 03 ساعت 08:41
معرفی فورد کاپری 2025

فورد کاپری جدید بر اساس پلت‌فرم MEB فولکس‌واگن ساخته شده و در نسخه‌های محرک عقب و چهارچرخ محرک با قیمت پایهٔ ۵۲ هزار یورو عرضه خواهد شد.

پس‌ازاینکه نام موستانگ روی یک کراس‌اوور رفت، فورد دوباره این کار را با یک نام افسانه‌ای دیگر انجام داده است. کاپری کوپه‌ای بود که از اواخر دههٔ ۶۰ تا اواسط دههٔ ۸۰ به بازار عرضه و از آن به‌عنوان موستانگ اروپایی یاد می‌شد اما حالا این خودرو در قالب یک کراس‌اوور الکتریکی بازگشته است. درواقع، کاپری کراس‌اوور کوپه‌ای برگرفته از فورد اکسپلورر الکتریکی است که در اروپا عرضه می‌شود. هردوی این کراس‌اوورها بر اساس پلت‌فرم MEB گروه فولکس‌واگن ساخته شده‌اند و بنابراین می‌توان کاپری را معادل فورد از ID.5 دانست.

شاید کوپه دانستن کاپری جدید توصیف درستی نباشد زیرا خط سقف آن تقریباً صاف است و وقتی از کنار به آن نگاه می‌کنیم شبیه یک سدان بلندقامت به نظر می‌رسد. درهرحال، این کراس‌اوور جدید ۴,۶۳۴ میلی‌متر طول، ۱,۸۷۲ میلی‌متر عرض و ۱,۶۲۶ میلی‌متر ارتفاع دارد و فاصلهٔ محوری آن ۲,۷۶۷ میلی‌متر است و تعجبی ندارد که تناسبات آن مشابه فولکس‌واگن ID.5 باشد. کاپری به‌صورت استاندارد با رینگ‌های ۱۹ اینچی عرضه می‌شود اما نمونه‌های ۲۰ و ۲۱ اینچی هم قابل سفارش خواهد بود.

نسخهٔ پایهٔ کاپری محرک عقب خواهد بود و به یک موتور الکتریکی با ۲۸۶ اسب بخار قدرت و ۵۴۵ نیوتن متر گشتاور مجهز است که شتاب صفرتاصد ۶.۴ ثانیه را فراهم می‌کند اما حداکثر سرعت آن روی تنها ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است. انرژی موردنیاز این موتور توسط یک پکیج باطری لیتیوم یونی نیکل منگنز کبالت ۷۷ کیلووات ساعتی تأمین می‌شود که با هر بار شارژ کامل امکان پیمودن تا ۶۲۸ کیلومتر را فراهم می‌کند. با استفاده از شارژرهای سریع ۱۳۵ کیلوواتی نیز از ۱۰ تا ۸۰ درصد این باطری‌ها ظرف ۲۸ دقیقه شارژ می‌شود.

فورد برای کاپری یک نسخهٔ دو موتوره را هم در نظر گرفته است که یک موتور هم در جلو دارد و مجموع خروجی را به ۳۴۰ اسب بخار قدرت و ۶۸۰ نیوتن متر گشتاور می‌رساند. این اعداد مشابه چیزی است که در ID.4 GTX می‌بینیم. به لطف نیروی بیشتر، کاپری دو موتوره ظرف ۵.۳ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این نسخه همچنین از باطری کمی بزرگ‌تر ۷۹ کیلووات ساعتی بهره می‌برد اما شعاع حرکتی آن با ۵۹۲ کیلومتر، از نسخهٔ تک موتوره کمتر است. حداکثر ظرفیت شارژ کاپری چهارچرخ محرک اما بیشتر بوده و برابر با ۱۸۵ کیلووات است که از ۱۰ تا ۸۰ درصد باطری‌ها را در ۲۶ دقیقه شارژ می‌کند.

کاپری جدید با وزن ۲۰۹۸ کیلوگرم در نسخهٔ محرک عقب و ۲۱۹۰ کیلوگرم در نسخهٔ چهارچرخ محرک، مثل اکثر خودروهای الکتریکی، کراس‌اوور سنگینی محسوب می‌شود. این ماشین در داخل بشدت وام‌دار اکسپلورر الکتریکی است و از همان نمایشگر لمسی عمودی ۱۴.۶ اینچی بهره می‌برد. بااین‌حال، صندوق بار کاپری با ۵۷۰ لیتر ظرفیت، از اکسپلورر با ۴۵۰ لیتر بزرگ‌تر است زیرا این کراس‌اوور جدید با وجود فاصلهٔ محوری یکسان، حدود ۱۶۵ میلی‌متر از اکسپلورر کشیده‌تر است. کاپری هم مثل اکسپلورر در کلن آلمان تولید می‌شود. قیمت این خودرو در نسخهٔ پایهٔ محرک عقب از ۵۱,۹۵۰ یورو آغاز خواهد شد.

پدال

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar