معرفی پورشه ۹۱۱ توربو اس اسپرت کلاسیک

بروزرسانی در: دوشنبه 19 اردیبهشت 01 ساعت 03:57
معرفی پورشه 911 توربو اس اسپرت کلاسیک

پورشه با الهام از نسل اول ۹۱۱ و مدل ۹۱۱ کَرِرا آراِس ۲.۷ (Carrera RS 2.7)، نسخه خاصی از گونه Turbo S نسل کنونی را با لقب Sport Classic و مدل ۲۰۲۳ روی خط تولید می‌برد که ویژگی‌های پیدا و پنهان زیادی دارد.

موتور ۶ سیلندر ۳.۷ لیتری توربو دوقلو توان ۵۴۳ اسب‌بخاری‌ خود را تماماً به چرخ‌‌های عقب می‌فرستد و برای نصب در این نسخه از نو تنظیمَش کرده‌اند. خبری از پدال‌های پشت فرمان نیست و با یک جعبه‌دنده دستی سروکار داریم. ترمزهای سرامیکی، فرمان‌پذیری محور عقب و سامانه‌های کنترل پویای شاسی و مدیریت فعال سیستم تعلیق استاندارد بوده و سقف و کاپوت از جنس پلی‌مِر مقاوم‌سازی شده با فیبر کربن (CFRP) هستند.

بدنه صرفاً به یکی از چهار رنگ مشکی، خاکستری متالیک (Agate Grey Metallic)، آبی متالیک (Gentian Blue Metallic) و خاکستری اسپرت متالیک (Sport Grey Metallic) خواهد بود. در بخش عقب اسپویلر "دُم اُردکی (duck-tale) برگرفته از ۹۱۱ کَرِرا آراِس متعلق به دهه ۱۹۷۰ میلادی نمای نوستاژیکی بوجود می‌آورد.

سقف double-bubble را از نسخه نسل ۹۹۷ گرفته‌اند و نشان‌های متعدد بیرونی و داخلی، یکسری از مدل‌های اخیر کمپانی را یادآور می‌شوند. رینگ‌های ۲۰ و ۲۱ اینچی (جلو و عقب) نیز برداشتی امروزی از رینگ‌های کلاسیک موسوم به Fuchs هستند. علاوه بر این‌ها، با نگاهی ریزبینانه‌تر به ۹۱۱ اسپرت کلاسیک جزئیات بیشتری توجه بیننده را جلب می‌کند.

خط‌کشی دوقلوی روی بدنه و سقف، اسپویلر باریک لبه سپر جلو و کاسه چراغ‌‌های مشکی جلو اختصاصی این نسخه به شمار می‌روند. دایره‌های شماره‌دار روی درها جنبه تزئینی دارند، با هر عددی بین ۱ و ۹۹ قابل سفارش هستند و حتی در صورت درخواست خریدار حذف می‌شوند. به لطف تنظیم دوباره پیشرانه هم نیاز کمتری به هوای تازه بوده و تیم طراحی با حذف شکاف‌های جانبی، بدنه را یکدست‌تر و سیال‌تر کرده‌اند.

البته حذف شکاف‌ها مستلزم بازنگری در ایرودینامیک بدنه نیز بوده که از طریق یکسری عناصر دیگر مثل اجزای اضافی زیر اسپویلر دُم اُردکی تامین شده است.

آن‌سوی درها، اسپرت کلاسیک ۲۰۲۳ با تودوزی چرم سِمی-اَنیلین (semi-aniline) میزبان سرنشینان خواهد بود که پس از ۹۱۸ Spyder برای نخستین بار مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکش پارچه‌ای بخش میانی پشتی و نشیمن صندلی‌ها و پنل درها و تزئینات چوبی نیز حس مدل‌های دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی را تداعی می‌کند.

حتی دورشمار پیشرانه جای خود را به نمونه آنالوگ کلاسیک‌مانندی داده که حقیقتاً حس نابی دارد. نشان Porsche و لوگوی Porsche Manufaktur هم در جای‌جای کابین به چشم می‌خورد و از آنجایی که هدف از تولد این نسخه نه یک خودروی سرسخت مخصوص پیست و بلکه یک کوپه جذاب برای لذت بردن از رانندگی بوده، صندلی‌های عقب سر جایشان باقی مانده‌اند.

پورشه برای ساخت ۱۲۵۰ دستگاه از ۹۱۱ اسپرت کلاسیک برنامه‌ریزی کرده و فعلاً از سهمیه دقیق بازارهای مختلف ازجمله ایالات متحده حرفی نزده است. همچنین مالکان می‌توانند درصورت تمایل یک ساعت مچی با تِم Sport Classic نیز سفارش دهند که قیمت آن بعداً اعلام خواهد شد. به نظر می‌رسد نمایندگی‌های این خودروساز برای میزبانی آن باید تا اواخر سال ۲۰۲۲ صبر کنند؛ به علاوه اینکه تاریخ دقیق در کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود.

عصرخودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar