لامبورگینی طرح‌ مفهومی مدل جدید خود به نام Raton را منتشر کرد

یکشنبه 11 فروردین 98 ساعت 16:11
لامبورگینی طرح‌ مفهومی مدل جدید خود به نام Raton را منتشر کرد

لامبورگینی طرح‌ مفهومی مدل جدید خود به نام Raton را منتشر کرده که ویژه پیست‌های مسابقه‌ای طراحی شده و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

در پاییز ۲۰۱۷ بود که لامبورگینی (آشنایی با کمپانی خودرو سازی آئودی) تصاویر طرح مفهومی Terzo Millennio را منتشر کرد. Millennio قدم اول لامبورگینی به دنیای خودروهای تمام برقی است، این مدل با همکاری لامبورگینی و MIT تولید می‌شود و یک مدل فوق‌ سبک با آیرودینامیک بیرونی و البته تمام الکتریکی خواهد بود.

اخیرا لامبورگینی تصاویر طرح مفهومی مدل دیگری به نام Raton را منتشر کرده که به نظر می‌رسد مدلی کاملا متفاوت خواهد بود. دیوید پالیچاری طراح Raton این مدل را بسیار خشن‌تر از Millennio می‌داند، هدف اولیه وی از طراحی چنین مدلی نمایش نسل جدید خودروهای ریسینگ است که با راه حل‌های خلاقانه آیرودینامیکی و فنی، قابلیت تولید را داشته باشد. البته جزئیات طراحی Raton کامل ارائه نشده و زمان زیادی برای تولید چنین طرحی لازم است، ولی به طور قطع آیرودینامیک فعال یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این مدل خواهد بود.

لامبورگینی طرح مفهومی مدل جدید خود به نام Raton را منتشر کرد

آیرودینامیک فعال چیست؟

اصولا کلمه فعال (Active) در صنعت خودرو به معنای واکنش ‌پذیر شناخته می‌شود، یعنی قطعه‌ای که در وضعیت گوناگون چه با اراده راننده و چه به طور اتوماتیک عملکردهایی متفاوت دارد. آیرودینامیک هم به مجموعه ساختارهای خودرو در بخش طراحی گفته می‌شود که وظیفه اصلی آن کنترل فشار هوا در جهت مناسب است، یعنی فشار هوای وارد شده از جلو خودرو به طور صحیح به قسمت زیرین و بالای خودرو تقسیم شود تا در وهله اول هوا شکافته شده و خودرو بتواند سرعت بالایی داشته باشد و در وهله دوم چسبندگی خودرو به سطح زمین حفظ شود.

لامبورگینی طرح مفهومی مدل جدید خود به نام Raton را منتشر کرد

به همین خاطر اصولا طراحی خوردوهایی با قدرت و سرعت بالا به صورتی است که هوای کمی از زیر خودرو جریان پیدا می‌کند و در نقطه مقابل بخش اعظم هوا از بالای خودرو عبور می‌کند که با جهت دهی مناسب هوا موجب می‌شود فشار آن از بالا به سمت خودرو وارد شود تا خودرو در سرعت‌های بالا از زمین جدا نشود.

لامبورگینی طرح مفهومی مدل جدید خود به نام Raton را منتشر کرد

در این صوت آیرودینامیک فعال به قطعاتی گفته می‌شود که با اراده راننده یا به صورت اتوماتیک، قطعات آیرودینامیک را تنظیم و هوا را در وضعیت مختلف به طور مناسب جهت دهی می‌کنند. این قطعات می‌تواند شامل بال عقب، دیفیوزر، بال‌های جلوبندی، ورودی‌های کناری آیرودینامیک، سیستم تعلیق برای تنظیم ارتفاع خودرو و موارد بسیاری از این دست باشد.

آنطور که به نظر می‌رسد لامبورگینی و دیوید پالیچاری درپی تولید مدلی جدید مانند Terzo Millennio  نیستند و در واقع درپی طراحی نسل جدید خودروهای مسابقه‌ای فرمول یک هستند که با استفاده از طراحی منحصر به فرد و آیرودینامیک فعال می‌تواند هر خودرویی را پشت سر بگذارد. مدلی که بسیار سبک است و برخلاف خودروهای فرمول یک فعلی بدون بال عقب طراحی شده است.

شهروند

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar