آزمایش سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در محصولات ایران خودرو

سه شنبه 2 بهمن 97 ساعت 12:48
آزمایش سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در محصولات ایران خودرو

شرکت صنعتی ایران خودرو برای اولین بار در صنعت خودرو کشور موفق شد تا سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) را به منظور مطابقت با استانداردهای ۸۵ گانه، بر روی محصولات دنا پلاس، رانا و ۲۰۷ اتوماتیک نصب کند.

با وجود مشکلات بسیاری که به واسطه محدودیت‌های بین المللی در حوزه توسعه و مشارکت با منابع خارجی در توسعه سیستم ESC ایجاد شده، معاونت طراحی و توسعه محصولات جدید ایران خودرو (NPD) موفق به تولید و نمونه سازی سه دستگاه خودرو مجهز به ESC به عنوان یکی از الزامات جدید استاندارد شد.

برمبنای این گزارش،‌ آزمون‌های تأیید این سیستم هم در آزمایشگاه مرکز طراحی و توسعه محصولات جدید با موفقیت انجام شده است، انجام این آزمایش نیازمند مهارت و تبحر بالا در کنترل خودرو است که متخصصان آزمایشگاه دینامیک ایران خودرو قادر به انجام آن هستند. این آزمایشگاه گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ سازمان استاندارد ایران را داراست.

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو نقش بسیار زیادی در کاهش تصادفات جاده‌ای داشته و از طرفی توان رقابت در بازار خودرو را افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو (ESC) با توجه به سنسورهایی که در اختیار دارد مسیر فرمان راننده را تشخیص داده و با مسیر واقعی خودرو مقایسه می‌کند. در صورت مشاهده انحراف از مسیر خودرو، وارد عمل شده و با اعمال نیروهای ترمزی، خودرو را به مسیر فرمان راننده باز می‌گرداند. این سیتسم علاوه بر عملکرد کنترل پایداری در دینامیک جانبی خودرو کارایی‌های دیگری از جمله پیشگیری از قفل شدن چرخ‌ها هنگام ترمزگیری، اعمال نیروی ترمز با توجه به وزن خودرو بر روی هر اکسل و پیشگیری از چرخش درجای چرخ‌ها در هنگام آغاز به حرکت در سطوح لغزنده دارد.

همچنین در مواقعی که راننده به طور ناگهانی ترمزگیری می‌کند فشار هیدرولیک ترمزی را بلافاصله به حداکثر می‌رساند و در شروع حرکت در سربالایی هم با نگه داشتن فشار ترمز از حرکت رو به عقب خودرو پیشگیری می‌کند.

هم اکنون در صورت تأمین قطعات مورد نیاز، ایران خودرو آمادگی تولید انبوه این محصولات را با نصب سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) را دارد.

ایکوپرس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar