بهبود رشد تولید خودرو

بروزرسانی در: شنبه 16 اسفند 99 ساعت 11:53
بهبود رشد تولید خودرو

رشد اقتصادی کشور در بخش صنعت طی  ۹ ماهه امسال، مثبت شده است، موضوعی که به نظر می‌رسد دلیل عمده آن، بهبود روند تولید خودرو است.

رشد بخش صنعت طی ۹ ماه امسال ۸/ ۰درصد بوده و برای پاییز نیز رشد ۱/ ۳ درصدی به ثبت رسیده است. این در حالی است که در ۹ ماه سال گذشته میزان رشد بخش صنعت در سال گذشته منفی ۸/ ۱ درصد بود و در پاییز نیز منفی ۹/ ۰درصد. با توجه به بهبود روند تولید خودرو طی سال جاری، به نظر می‌رسد خودروسازی نقش عمده‌ای در بهبود رشد بخش صنعت داشته است.

خودروسازی ایران در سال ۹۷ تحریم شد تا آمار تولید آن نسبت به سال ۹۶ حدود ۴۰ درصد افت کند. در سال ۹۸ اوضاع کمی بهتر شد، تا جایی که تیراژ خودروهای داخلی کمی رشد را در مقایسه با ۹۷ به خود دید، هرچند نسبت به سال ۹۶ بالغ بر ۳۰ درصد کمتر بود. در سال ۹۹ نیز خودروسازان توانستند با گذر از شوک‌های ابتدایی تحریم و با تکیه بر نتایج حاصل از داخلی‌سازی و همچنین بهبود نقدینگی (ناشی از سه مرحله افزایش قیمت محصولات)، تولید را بیشتر بالا ببرند. طبق آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت صمت، تولید خودرو در کشور تا پایان بهمن، بالای ۹۱۰ هزار دستگاه رسیده است که ۱۹ درصد رشد را نسبت به ۱۱ ماه سال ۹۸ نشان می‌دهد. مقایسه آمار تولید خودرو در ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز نشان می‌دهد تیراژ چیزی حدود ۲۶ درصد رشد کرده است. با توجه به این رشد، مشخص است که خودروسازی نقشی محوری در مثبت شدن رشد بخش صنعت در ۹ ماه امسال و در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته داشته است. تولید خودرو در پاییز ۹۹ نیز بالغ بر ۲۲۵ هزار دستگاه بوده که در مقایسه با فصل مشابه ۹۸ با رقم حدود ۱۹۶ هزار دستگاهی، رشد حدودا ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد، بنابراین با توجه به رشد تولید خودرو چه در پاییز و چه در ۹ ماهه امسال (نسبت به بازه‌های زمانی مشابه ۹۸)، مشخص می‌شود خودروسازی باز هم در نقش موتور محرک بخش صنعت ظاهر شده است.

صنعت خودرو قبل تر هم نقش محوری خود در رشد تولید ناخالص داخلی را نشان داده بود، به خصوص در سال ۹۳. بهار سال ۹۳ بود که اقتصاد ایران پس از چند فصل منفی، بالاخره مثبت شد و خودروسازی به‌عنوان دومین صنعت بزرگ کشور، یکی از ارکان اصلی این اتفاق مهم لقب گرفت. در آن مقطع اعلام شد که اقتصاد ایران در بهار ۹۳ حدود ۶/ ۴ درصد رشد داشته و در بین تمام عوامل تاثیرگذار، خودروسازی نقش موتور محرک را در این ماجرا ایفا کرده بود. در دوران تحریم نیز صنعت خودرو یکی از دلیل اصلی کاهش رشد اقتصادی بود، به خصوص در سال ۹۷ . با توجه به نقش محوری خودروسازی در رشد اقتصادی کشور، بدون شک در صورت لغو تحریم‌ها، این صنعت باز هم کمک بزرگی به بهبود «این رشد» خواهد کرد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar